Pomnik Angeli Merkel na koniu zawalił się

Źródło:
PAP
Pomnik Angeli Merkel w miejscowości Etsdorf. Wideo archiwalne
Pomnik Angeli Merkel w miejscowości Etsdorf. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Pomnik Angeli Merkel w miejscowości Etsdorf. Wideo archiwalneReuters Archive

Pomnik byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel nie przetrwał nawet dwóch lat - informuje agencja dpa. Już wiosną doszło do znacznych uszkodzeń ważącego półtorej tony monumentu, ale tym razem nastąpiło jego całkowite zniszczenie.

Wykonany techniką 3D konny pomnik byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel w miejscowości Etsdorf nie przetrwał nawet dwóch lat - pisze agencja dpa. Jak poinformował artysta Wilhelm Koch, licząca 2,7-metra rzeźba zawaliła się w nocy ze środy na czwartek.

Pomnik Angeli Merkel w miejscowości EtsdorfReuters Archive

Pomnik Angeli Merkel nie wytrzymał próby czasu

Już wiosną doszło do znacznych uszkodzeń ważącego półtorej tony monumentu. Odłamała się głowa konia i odpadła jedna z rąk polityk CDU. Posąg został jednak ponownie złożony i odnowiony. Według Kocha, dzięki temu rzeźba znów sprawiała wizualnie dobre wrażenie. Teraz jednak nastąpiło całkowite zniszczenie.

Niestety, wydruk 3D nie był zbyt trwały i nie nadawał się do użytku na zewnątrz - podsumował Koch.

W październiku 2021 roku pomnik został odsłonięty w Tempel Museum w Etsdorf. W tym czasie Merkel była jeszcze szefową rządu RFN. Przedstawiał on kanclerz siedzącą na koniu, ubraną w typowe dla niej spodnie i żakiet, z rękami uformowanymi w słynny "romb Merkel". Rzeźba została wykonana z lekkiego betonu pochodzącego z recyklingu przy użyciu odpowiedniej drukarki 3D.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive