Angela Merkel otrzyma nagrodę od ONZ. Powodem polityka względem uchodźców

Źródło:
PAP
Angela Merkel pełniła funkcję kanclerz Niemiec w latach 2005-2021
Angela Merkel pełniła funkcję kanclerz Niemiec w latach 2005-2021Reuters Archive
wideo 2/4
Angela Merkel pełniła funkcję kanclerz Niemiec w latach 2005-2021Reuters Archive

Angela Merkel, była kanclerz Niemiec, za politykę względem uchodźców podczas kryzysu z lat 2015-2016, otrzyma nagrodę imienia Nansena, przyznawaną przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR). Merkel nagrodę odbierze osobiście 10 października.

- Angela Merkel wykazała się wielką moralną i polityczną odwagą, pomagając przeżyć i stanąć na nogi ponad milionowi uchodźców. Wystąpiła stanowczo przeciwko tym, którzy chcieli siać strach. Pokazała, co można osiągnąć, gdy politycy postępują słusznie i pracują nad znalezieniem rozwiązań dla wyzwań świata, zamiast po prostu przerzucać odpowiedzialność na innych - uzasadnił przyznanie nagrody szef UNHCR Filippo Grandi.

Niemcy w latach 2015-2016, za rządów Merkel, przyjęły ponad 1,2 miliona uchodźców i osób ubiegających się o azyl.

To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez UNHCR

10 października w Genewie Merkel odbierze osobiście nagrodę imienia Nansena w wysokości 152 tysięcy euro – potwierdził rzecznik UNHCR Matthew Saltmarsh. Jednocześnie odrzucił spekulacje, że była kanclerz miałaby przyjąć stanowisko w strukturach UNHCR. - Takie rozmowy nie mają miejsca – wyjaśnił rzecznik.

Nagroda imienia Nansena to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez UNHCR, oenzetowską instytucję od ponad 70 lat zajmującą się uchodźcami. Trafia do osób, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do poprawy losu uchodźców. W ubiegłym roku nagroda imienia Nansena trafiła do organizacji pomocowej w Jemenie - Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Humanitarnego Jeel Albena, które zbudowało schroniska dla dziesiątek tysięcy ofiar konfliktu w tym kraju.

Autorka/Autor:KS\mtom

Źródło: PAP