Zaginął 25 lat temu, teraz został odnaleziony. Sąsiad więził go w piwnicy

Źródło:
The Telegraph, BBC
Algier, stolica Algierii
Algier, stolica Algierii
Reuters Archive
REUTERS_ALGERIA

Omar bin Omran, zaginiony przed ponad 25 laty Algierczyk, został odnaleziony w piwnicy swojego sąsiada. Rodzina mężczyzny wyznała, że nigdy nie straciła nadziei na jego odnalezienie. 61-latek, który przetrzymywał zaginionego, został zatrzymany. Przebywa obecnie w areszcie.  

Omar bin Omran zaginął w 1998 roku, był nastolatkiem. W Algierii trwała wówczas wojna domowa między rządem a grupami islamistycznymi. Jak przypomina BBC, w jej trakcie zginęło około 200 tysięcy osób, 20 tysięcy zostało porwanych. Bliscy mężczyzny obawiali się, że nie żyje. Jak mówią, nigdy jednak nie stracili nadziei na jego powrót - opisuje "The Telegraph".

Zgodnie z ustaleniami brytyjskiego dziennika do odnalezienia 45-letniego obecnie Omara bin Omrana przyczynił się opublikowany w mediach społecznościowych wpis. Jego autorem był brat 61-letniego domniemanego porywacza, uwikłany z nim w spór o podział spadku. BBC sugeruje z kolei, że zlokalizowanie mężczyzny było możliwe dzięki anonimowej wskazówce, jaką otrzymała lokalna prokuratura.

ZOBACZ TEŻ: Rodzeństwo uciekło z domu. 13 lat szukało drogi powrotnej

Funkcjonariusze znaleźli zaginionego w piwnicy budynku

12 maja policja przeszukała dom podejrzewanego o przetrzymywanie Omara bin Omrana 61-latka w miejscowości El Guedid w prowincji Dżilfa na północy Algierii. Funkcjonariusze znaleźli zaginionego w piwnicy budynku, pod podłogą pokrytą sianem. Ubrany był w sweter, miał długą brodę. Właściciel nieruchomości próbował uciec z miejsca zdarzenia, ale został zatrzymany i doprowadzony do aresztu.

W rozmowie ze śledczymi Omar bin Omran wyznał, że na przestrzeni ostatnich 25 lat kilkukrotnie widział swoich bliskich. Ci mieszkali zaledwie 200 metrów od miejsca, w którym był przetrzymywany. Uwięziony stwierdził, że nie mógł jednak wezwać pomocy "z powodu zaklęcia, które rzucił na niego porywacz" - podają lokalne media. Obecnie 45-latek otrzymuje pomoc medyczną i psychologiczną. Śledztwo w sprawie trwa - informuje "The Telegraph".

Jak podaje "Independent", podejrzanego oskarżono także o zabicie psa Omara bin Omrana, który czaił się wokół domu podejrzanego przez miesiąc po zniknięciu nastolatka. Zwłoki zwierzęcia znaleziono przed domem rodzinnym porwanego.

ZOBACZ TEŻ: Nastolatek odnaleziony zmarznięty i przerażony. Padł ofiarą "cyberporwania"

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: The Telegraph, BBC