Polska i Świat

Polska i Świat

Poćwiartował kobietę, ciągle może być bardzo niebezpieczny. Kajetan Poznański poszukiwany jest już nie tylko listem gończym. Sąd wydał też europejski nakaz aresztowania. Rozmawiamy z ludźmi, którzy Poznańskiego znali, bo z nim studiowali.

Co było tajne przez poufne, a co zniszczone, ale tak, że ślad po tym jednak nie zaginął? Minister Antoni Macierewicz na tropie czterystu urzędowych stron zapisanych po katastrofie smoleńskiej. Szef MON oficjalnie pyta o to prokuraturę. Czy rzeczywiście odpowiedź powinna emocjonować?

Krakowski "szkieletor" do poprawki. Straszył od dziesięcioleci - teraz ma szansę na nowe życie. Za stalową konstrukcję biurowca, który biurowcem nigdy został - wzięli się już architekci. Niebawem wezmą się też budowlańcy. Mieszkańcy Krakowa kibicują.

Dziura w samolocie, śmierć pasażera i awaryjne lądowanie. Dziś wiadomo więcej o tajemniczym wypadku na niebie. W somalijskiej maszynie wybuchła bomba. Śledczy są już niemal pewni, jak się tam dostała i dlaczego eksplodowała tak szybko.

Zakopane chce własnych stacji benzynowych. Te, które działaja obecnie, mają bowiem zdaniem radnych za drogie paliwo. Marża kłuje w oczy i boli w portfelu. Stąd rewolucyjny pomysł, na razie teoretyczny.

W Libuszy łzy po stracie kościoła, który jednej nocy przestał istnieć. Wyjątkowym: drewnianym i zabytkowym. Był także niezwykle ważny dla mieszkańców. Wielu z nich poczuło to najmocniej, gdy go stracili.

Komisja Wenecka w Polsce. Przedstawiciele komisji po spotkaniu z prezydentem, prezesem Sądu Najwyższego i rozmowach w parlamencie. Wszędzie tam pytają - co dzieje się naszym Trybunałem Konstytucyjnym. To oni maja wydać opinię, czy nowelizacja ustawy o Trybunale autorstwa PiS jest zgodna z prawem. Pytanie, kto w Polsce czeka na tę opinię i weźmie ją na serio.

Wyprawa do Zakopanego z pieniądzmi w tle. Piesza i jednocześnie charytatywna. Młody chłopak wyrusza z Gdańska i po drodze chce zebrać pieniądze na budowę ośrodka rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci.

Tomasz Arabski formalnie zarzutów nie usłyszał, ale PiS widzi w nim winnego. To on jako szef kancelarii Donalda Tuska miał nie dopełnić obowiązków w przygotowaniu lotów do Smoleńska. Dziś przerwa milczenie i się z tego tłumaczy. W obszernym wywiadzie nie tylko opisuje wydarzenia sprzed 10 kwietnia, ale też uderza w Antoniego Macierewicza.

6-letni chłopiec odgryzł dziewczynce część palca na szkolnej stołówce. Przedszkolanki zamiast zawieźć ją do szpitala, odesłały autobusem do domu.Dyrektor placówki mówi, że taka była wola matki. Ta jednak zaprzecza i za brak udzielenia pomocy dziecku domaga się stu tysięcy złotych odszkodowania.

Kolejna batalia o program 500+ i kolejne rodziny, których może on nie objąć. Opozycja program krytykuje a rodzice pytają, kto ma porawo starać się o pomoc, a kto nie. Zainteresować powinni się zwłaszcza ci, gdzie jedno z rodziców pracuje zagranią. Polska pomoc w tym przypadku może być nie tak oczywista, czasami nawet wykluczona.

Chciał zarobić na śmiertelnie chorych, teraz szydzi z przesłuchań. Były szef firmy farmaceutycznej jest oskarżony o dopuszczanie się oszustw finansowych. Mężczyzna nie chce odpowiadać na pytania komisji, za to wysyła w ich stronę pogardliwe uśmieszki.

Julian Assange chce opuści teren ambasady Ekwadoru w Londynie, brytyjska policja mówi: jeśli to zrobi zostanie aresztowany. W obronie założyciela Wikileaks staje ONZ i uznaje, że powinien być on uwolniony, bo został przetrzymywany arbitralnie. Jak - i czy w ogóle - wsparcie ONZ pomoże Assange'owi?

Historyczne spotkanie. Papież Franciszek będzie rozmawiał z patriarchą Cyrylem. Do spotkania dojdzie 12 lutego na lotnisku na Kubie w drodze papieża do Meksyku. Niespodziewane spotkanie głów kościoła rzymskokatolickiego i cerkwi prawosławnej będzie pierwszym w historii - pytanie czy wyznaczy ono nowy etap w relacjach między kościołami.

Pendolino bez głośnych rozmów. PKP reaguje na prośby pasażerów i wprowadza strefy ciszy. W specjalnie wyznaczonych przedziałach nie będzie można ani głośno rozmawiać, ani głośno słuchać muzyki. O umileniu podróży i europejskim standardzie

Piotr Duda najpierw wspierał, teraz krytykuje. Szef "Solidarności" pisze list do Beaty Szydło a w nim oburza się, że nie ma konsultacji społecznych przy ustawie o podatku o sprzedaży detalicznej. Ale to nie jedyny projekt ustawy, która go oburzają. O przyjaźni, która może stać się szorstka.

Nawet Ci, którzy na co dzień omijają je szerokim łukiem, dziś robią przerwę i pozwalają sobie na pączkowe szaleństwo. W tłusty czwartek można więcej, bo trudno oprzeć się takiej pokusie. Co takiego w nich jest, że lubimy po nie sięgać?