Polska i Świat

Polska i Świat

Muzyczne Oskary rozdane - to nagrody Grammy, które wręczono już po raz 58. Wieczór należał do Taylor Swift, Eda Sheerana i Kendricka Lamara - to oni zostali triumfatorami tegorocznej gali.

Angele Merkel po raz pierwszy przyznaje się publicznie do błędu. Program relokacji, czyli dzielenia między krajani Unii, imigrantów jeszcze na dobre się nie rozpoczął, a już okazał się fiaskiem. Teraz pada pytanie co z uchodźcami, którzy nie rezygnują i na potęgę przybywają do Europy? I czy dojdzie do zamknięcia granicy grecko-macedońskiej, co będzie miało konsekwencje dla Schengen?

Badania Amerykanów, które mogą okazać się przełomowe w leczeniu ostrej białaczki. To terapia antybiałaczkowa z wykorzystaniem limfocytów T. Aż u ponad 90 procent pacjentów poddanych tej terapii choroba ustąpiła.

Prezydent atakuje rząd i sugeruje by premier Ukrainy podał się do dymisji, bo utracił zaufanie obywateli i koalicjanta. Rząd ma przedstawić w Parlamencie sprawozdanie ze swojej działalności. O narastającym niepokoju w Parlamencie i na ulicy.

Grypa szaleje w Polsce. Odnotowano też koleje przypadki zachorowań na świńską grypę - w Warszawie i Pruszkowie. Szpitale wprowadzają środki ostrożności i ograniczają odwiedziny chorych.

Uwaga na niektóre jajka. A dokładnie na to, co się w nich znajduje. Naukowcy udowodnili, że duże znaczenie ma nie tylko co kura je, ale i powietrze w jakim chów się odbywa.

Syria - czyli tykająca bomba, którą może wysadzić w powietrze współczesny porządek na świecie. Po zimnowojennych wypowiedziach Rosji i Stanów Zjednoczonych coraz częściej słychać pytania. Co robić, aby nie doszło do bliskowschodniej wojny na pełna skalę.

Czegoś takiego do tej pory nie zrobił jeszcze nikt na świecie. Lekarze ze Śląska wszczepili małej Mai implant, który zatamował krew przeciekającą przy połączeniu aorty z tętnicą płucną.

Polski kapitał na polski, innowacyjny biznes, który ma sprawić, że Polska stanie się wielka. Tak w wielkim skrócie ma wyglądać pomysł na Polskę Mateusza Morawieckiego. Jutro minister rozwoju zaprezentuje plan publicznie i od razu programem ma zająć się rząd.

Dość robienia z Polski sprawców Holokaustu - ogłasza ministerstwo sprawiedliwości i chce karać pięcioletnim więzieniem za używanie zwrotu "polski obóz". Problem polega tylko na tym, że większość potencjalnie ściganych przypadków dotyczy publikacji zagranicą.

Trzech amerykańskich senatorów pisze list do Beaty Szydło. Pytają o polską demokrację, Trybunał Konstytucyjny i polskie media. U nas wszystko w porządku - odpowiada premier i dodaje, że "zainteresowanie nie może przekształcić się w pouczanie". Opozycja łapie się za głowę. I alarmuje - nie tak powinniśmy odpowiadać tym trzem, przyjaznym nam, senatorom.

To nie film, ale rzeczywistość która nasz czeka. Samochody na drodze bez kierowcy. Zielone światło jako pierwsze takim autom dają Stany Zjednoczone i dopuszczają je do poruszania się po drogach. Czas teraz na doprecyzowanie przepisów, bo pytań jest wiele.

Z programem "Stop-stres" egzaminy na prawo jazdy są lepiej zdawane - potwierdzają to i statystyki i kursanci. Wystarczyło skrócić czas oczekiwania na egzamin i wprowadzić możliwość jazd próbnych na placu manewrowym.

Kuchenne rewolucje w Szpitalu Praskim w Warszawie. Pacjentki oddziału ginekologii mogą same wybierać, co chcą zjeść na obiad. Szpital walczy ze stereotypem monotonnego i niesmacznego szpitalnego jedzenia. Czy skorzystają na tym pacjenci z innych oddziałów?

O co chodzi z dymisją szefa policji? Wiceszef MSWiA zapewnia, że Zbigniew Maj został dokładnie sprawdzony przed powierzeniem mu tego stanowiska. On z niego ustępuje, bo jak twierdzi, padł ofiarą prowokacji. Prokuratura jednoznacznie stwierdza, że jego nazwisko pojawia się w prowadzonym przez nią śledztwie. Sprawdzamy zatem o jaką prowokację chodzi Majowi.

E-papierosy jednak są szkodliwe dla kobiet w ciąży - dowodzą brytyjscy naukowcy i szokują badaniami. Trująca jest nie tyle nikotyna, co substancje dodatkowe, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój układu nerwowego dziecka.

Zgoda na życie i szansa na miłość. Ministerstwo Zdrowia chce uświadomić Polaków jak ważna jest zgoda na przekazanie swoich narządów do przeszczepienia. W związku ze zbliżającymi się walentynkami pokazuje klip o wyjątkowej miłości, możliwej dzięki decyzjom obcych ludzi.

Sztandarowy projekt PiS, program 500 plus, jest na ostatniej prostej. Senatorowie przegłosowali ustawę bez poprawek i do wejścia programu w życie jest potrzebny tylko podpis prezydenta. Wnioski o wsparcie będzie można składać już za półtora miesiąca. Już teraz sprawdzamy co trzeba będzie zrobić, by otrzymać te pieniądze.

Jak polubić strażnika miejskiego - takie szkolenia dla strażników organizuje burmistrz Chojnic, bo o mały włos, a straż miejska byłaby tam zlikwidowana. Dlatego zainteresowani słuchają i notują. Pytanie, czy mieszkańcy dadzą im szansę, bo już raz wystawili im żółtą kartkę.