Polska i Świat

Polska i Świat

W czasach pandemii wprowadzono w szpitalach całkowity zakaz odwiedzin. Strach przed COVID-19 i zagrożenie epidemiologiczne nie pozwoliły rodzinom odwiedzać swoich bliskich. Dzisiaj, gdy zakażeń jest mniej - wiele szpitali zdecydowało się poluzować te zakazy, ale nie ma jednej reguły. Anna Wilczyńska.

Z badań polskich naukowców wynika, że zdecydowana większość pacjentów na oddziałach covidowych to niezaszczepieni. Czy jest lepszy argument za tym, by się zaszczepić? Naukowcy przyjrzeli się też dokładniej grupie zaszczepionych, żeby sprawdzić, czy i jak chorują pacjenci tylko po jednej dawce i ci w pełni zaszczepieni. Monika Celej.

Bój o wolne media i kolejne głosy sprzeciwu wobec projektu ustawy zwanej anty-TVN autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Głos zabiera Międzynarodowy Instytutu Prasy - pisze, że to "bezpośredni atak państwa członkowskiego Unii Europejskiej na pluralizm mediów". Ten głos nie jest odosobniony. Barbara Sobska.

Ostatni dzień kadencji profesora Adama Bodnara - nowy Rzecznik Praw Obywatelskich jeszcze nie został wybrany. Senat musi zatwierdzić kandydaturę profesora Marcina Wiącka. Co ciekawe, dopiero w środę do Izby Wyższej - mieszczącej się w tym samym budynku - trafiła sejmowa uchwała potwierdzająca wybór posłów. Dawid Rydzek.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. W ogłoszonym wyroku Trybunał uwzględnił wszystkie zarzuty podniesione przez Komisję Europejską i stwierdził, że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa Unii Europejskiej. Michał Tracz.

W najnowszym "Nature" naukowcy ostrzegają, że na naszych oczach pada największy las tropikalny świata. Część Amazonii już emituje więcej dwutlenku węgla, niż pochłania. Tak umierają lasy tropikalne, a mieszka tam połowa wszystkich znanych nauce gatunków roślin i zwierząt. Patryk Rabiega.

Bez kibiców i spacerów po mieście, a także z licznymi obostrzeniami. Organizacyjnie wciąż nie wszystko wiadomo - nawet jak będzie wyglądać ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Sportowcy mają przebywać głównie w swoich pokojach i miejscach treningów i zawodów. Do igrzysk został tydzień, a Tokio notuje najwyższe liczby zakażeń koronawirusem od pół roku. Sylwia Piestrzyńska.

Europa jako pierwsza ma być naturalna klimatycznie. Takie są założenia. Pakiet zmian jest rewolucją i dotyczy wiele gałęzi gospodarek - to m.in. budownictwo i transport. Nie wszyscy są optymistycznie do tego nastawieni. Niezadowolenia nie kryje branża motoryzacyjna, dlatego Komisja Europejska powtarza, że jest otwarta na dialog. Materiał Moniki Celej.

To oczywiście tylko metafora, ale archeolodzy z poznańskiego uniwersytetu już kolejny sezon badają kurhany kultury wielbarskiej, w których znajdują szczątki samych pań. W lasach koło Ujścia odkryto już grób "księżniczki" ze srebrnymi bransoletkami i "wojowniczki" wyposażonej w ostrogi. O odkryciach Patryk Rabiega.

Mukowiscydoza przestała być chorobą śmiertelną, a jest chorobą przewlekłą - ogłasza prezes Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy. Niestety, nie dla niemal dwóch tysięcy polskich pacjentów, ponieważ w naszym kraju lek nie jest refundowany. Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała negatywną rekomendację, powołując się przede wszystkim na zbyt wysoką cenę preparatu. Ostateczna decyzja będzie należała do ministra zdrowia. Negocjacje z producentem trwają, a cena życia jest bardzo wysoka. Materiał Karoliny Bałuc.

To jeden z najbardziej niebezpiecznych ministrów w historii ostatnich 30 lat w Polsce - mówi Szymon Hołownia, ale nie tylko on przerażony jest działaniami ministra Przemysława Czarnka. Minister edukacji i nauki znów znalazł się w centrum uwagi po słowach swojego doradcy gloryfikującego patriarchat. Przemysław Czarnek jego zdanie podziela. Materiał Barbary Sobskiej.

Dom dziecka tłumaczy, dlaczego ich podopieczni zostali zaszczepieni - tłumaczy się po przyjeździe na miejsce polityków Zjednoczonej Prawicy. Władze placówki odpowiadają na pytania, rząd milczy, a tempo szczepień spada. Opozycja więc pyta, o co w tym wszystkim chodzi, bo działania posłów biją w szczepienia. Materiał Jacka Tacika.

Kiedy z Luksemburga płynęła informacja o decyzji w sprawie Izby Dyscyplinarnej, w Warszawie przed kierowanym przez Julię Przyłębską Trybunałem Konstytucyjnym, ważyła się odpowiedź na ten głos. Pięcioosobowy skład - z byłym prokuratorem stanu wojennego i byłym posłem PiS Stanisławem Piotrowiczem na czele - zakwestionował unijne prawo. Polski TK uznał, że uprawnienia TSUE dotyczące środków tymczasowych w zakresie wymiaru sprawiedliwości są niezgodne z konstytucją. Materiał Dawida Rydzka.

Opozycja żąda dymisji, ale minister Michał Dworczyk składać jej nie zamierza. Afera mailowa znów podgrzała temperaturę. Tym razem po słowach samego ministra. Michał Dworczyk dalej przekonuje, że z prywatnej skrzynki wyciekły maila służbowe, ale dotyczące spraw partyjnych. Tyle że mowa była o planowaniu lockdownu, kwestiach obronności czy polityce polsko-ukraińskiej. Patrząc na kaliber tych spraw trudno nie mieć wrażenia, że to jednak sprawy nie partyjne a rządowe. Barbara Sobska.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać decyzje w związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi polskiej praworządności. W tym samym czasie Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej prowadzi rozprawę dotyczącą zgodności wybranych unijnych przepisów traktatowych z konstytucją. Opozycja nie ma wątpliwości - to celowe działanie PiS. Za pomocą Trybunału będzie do końca bronił swojej reformy sądownictwa. Dawid Rydzek.

Wrzesień przyszłego roku to pierwszy wolny termin do psychiatry w warszawskim instytucie onkologii. Chorzy na raka nie mają dostatecznej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej, a co trzecia osoba z nowotworem jej potrzebuje. Sylwia Piestrzyńska.

Hurkacz, Świątek, siatkarze i wiele innych sportowców z szansą na olimpijski medal. Po raz pierwszy na igrzyskach wystąpi też polski golfista. Sportowcom będzie musiał wystarczyć doping wirtualny, bo w tym roku, w związku z pandemią zawody odbędą się, jak nigdy dotąd, przy pustych trybunach. Karolina Bałuc.

Po ostatnich tragicznych wydarzeniach na polskich drogach - rząd szykuje zaostrzenie kar w prawie o ruchu drogowym. W propozycjach jest nawet 5 tysięcy złotych mandatu za przekroczenie prędkości, więcej punktów karnych czy zaostrzenie kar w przypadku prowadzenia auta po pijanemu. Wszystko w trosce o nasze bezpieczeństwo. Patryk Rabiega.

Najpierw był reportaż w "Czarno na białym", w którym Piotr Czaban pokazał zmowę milczenia i nieskuteczność inspekcji weterynaryjnej po rekordowych przypadkach ASF w Polsce. Ponad półtora roku od emisji, białostocka prokuratura postawiła zarzuty dwóm osobom. Problem był w ludziach, którzy nie przestrzegali zasad ochrony przed tą chorobą.