Polska i Świat

Polska i Świat

COVID-19 powraca, coraz więcej zachorowań

Wzrasta liczba chorych na COVID-19 - widać to nie tylko po oddziałach szpitalnych, przychodniach, ale także po analizie ścieków. Świadczą o tym także zamknięte oddziały, jak ten w Rybniku. Lekarze apelują o ostrożność i powrót do nawyków, które znamy z czasów pandemii, jak dezynfekcja rąk. Pod koniec miesiąca będzie już szansa na zaszczepienie się zaktualizowaną szczepionką przeciw COVID-19. Anna Wilczyńska.

Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy przynosi skutki

Trzy miesiące po wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu w Krakowie o ponad połowę spadła liczba interwencji policji. Mniej pracy mają też strażnicy miejscy. Podobne głosy słychać też w innych miastach, które zakaz wprowadziły dużo wcześniej. Łukasz Wieczorek.

Najgorętszy październik w historii pomiarów

Naukowcy alarmują - za nami najgorętszy październik w historii pomiarów. Prognozy na przyszłość wyglądają jeszcze gorzej. Możemy być prawie pewni, że 2023 rok będzie też najgorętszym rokiem w historii pomiarów. Aleksandra Kąkol.

Przygotowania do zmiany władz

W piątek mamy poznać umowę koalicyjną Lewicy, Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej, a już w poniedziałek pierwsze posiedzenie nowego Sejmu. Obecna opozycja ma w nim większość, więc wybór na marszałka jej kandydata – Szymona Hołowni — to będzie czysta formalność. Barbara Sobska.

Spory w NBP

Dzień po tym, jak w mediach pojawiły się informacje o konflikcie w Narodowym Banku Polskim, jego prezes stwierdza, że żadnego konfliktu nie ma. Brzmi to jak zaklinanie rzeczywistości, bo przecież ton i treść oświadczeń wydawanych przez członka zarządu banku Pawła Muchę i zarząd NBP pokazują, że istnieje między nimi wysokie napięcie. Ta sprawa to jednak coś znacznie poważniejszego niż wzajemne animozje. Łukasz Łubian.

Problemy z tłumaczami języka migowego i niepraktyczny rejestr

W teorii wszystko jest tak, jak powinno - w praktyce zdarzają się problemy. Ci, którzy potrzebują tłumaczy języka migowego, zwracają uwagę, że faktyczne ich kompetencje weryfikowane są dopiero w momencie, w którym mają zacząć tłumaczyć i wcale nierzadko okazuje się, że poziom ich umiejętności jest niewystarczający. Maciej Zalewski.

Prezydent powierza Morawieckiemu misję tworzenia rządu

Prezydent nic nie przeciąga, nic nie przedłuża - zapewnia jego otoczenie, ale fakty są inne. Powierzenie misji tworzenia nowego rządu kandydatowi ugrupowania, które ma 194 posłów, zerową zdolność koalicyjną, a w konsekwencji brak większości oznacza, że przyszły rząd, który większość ma już teraz, nie zacznie działać tak szybko, jakby mógł. Barbara Sobska.

Neosędziowie pod parasolem głowy państwa

Prezydent Andrzej Duda przygotował projekt zmian regulaminu Sądu Najwyższego, który mają wzmocnić ich pozycję. Neosędziowie to sędziowie powołani wadliwie, a propozycja prezydenta zmierza do tego, by to oni sami mogli orzec, że są sędziami Sądu Najwyższego. Dawid Rydzek.

Kosztowna szczerość

Ile kosztuje szczerość w Prawie i Sprawiedliwości? Na to pytanie można odpowiedzieć analizując przypadek byłego szefa MSWiA Jarosława Zielińskiego. Po tym jak zaraz po przegranych przez Zjednoczoną Prawicę wyborach wyliczył listę jej błędów i narzekał na brak wsparcia w kampanii, stracił ochronę i limuzynę z kierowcą. Inna sprawa, że jako poseł wcale nie musiał ich mieć. Maciej Zalewski.