Polska i Świat

Polska i Świat

Jest sporo pracy, bo zamiast tradycyjnego wielkanocnego śniadania, na które przychodzili potrzebujący, będą przygotowane paczki z żywnością. Patryk Rabiega.

Obraz pandemii oczami tych, którzy są na pierwszej linii walki. Sami mówią, że to jest wojna i często nierówna walka. O tym, jak wygląda praca na oddziale covidowym reporterce Annie Wilczyńskiej opowiada Mateusz Sieradzan - pielęgniarz, ratownik medyczny i autor bloga Pan Pielęgniarka.

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w świat kultury i sztuki. Można powiedzieć, że maszyny także chcą posmakować prawdziwej twórczości. Wykonana przez robota praca została sprzedana za prawie 700 tysięcy dolarów. W związku z tym pojawia się pytanie, czy sztuczna inteligencja rzeczywiście tworzy, czy tylko odtwarza. I czy będzie konkurencją dla artystów? Odpowiedzi szukała Monika Celej.

Miasta nie będą mogły, ale będą musiały wprowadzić zakaz wjazdu najbardziej trujących samochodów do centrum. Ministerstwo Klimatu chce, by przepisy nakazujące stworzenie stref czystego transportu, weszły w życie jeszcze w tym roku. Resort wskazał już cztery miasta, w których zakaz wjazdu do centrum ma obowiązywać w pierwszej kolejności. Łukasz Wieczorek.

Jest konflikt między rządem a samorządem, jeśli chodzi o szpitale, szczególnie ten stołeczny Południowy. W czwartek premier Mateusz Morawiecki zaatakował prywatną ochronę zdrowia, mówiąc, że nie bierze ona udziału w walce z COVID-19, co nie jest prawdą. Dawid Rydzek.

"Francesco" to dokument o życiu papieża Franciszka, który pokazuje go jako człowieka, który poświęcił swoje życie jednoczeniu ludzi. Oprócz bliskiego spojrzenia na codzienność papieża, poznajemy też perspektywę osób, które się z nim zetknęły. Film "Francesco" premierę będzie miał w najbliższą niedzielę. W Polsce zobaczą go państwo w TVN24 GO.

Półtora roku po wybuchu sędziowskiej afery hejterskiej słuch po niej zaginął. Nikt jej nie bada, nikt nie sprawdza, więc sędziowie pokrzywdzeni w tej sprawie skarżą się na prokuraturę i oddają sprawę do sądu. Sędziowski rzecznik dyscypliny nie widzi powodów, by komukolwiek stawiać zarzuty. Michał Tracz.

Od soboty obowiązują nowe restrykcje, a wśród nich zapis o zakazie udziału w zgromadzeniach. Ma to ograniczyć prawo obywateli do protestowania i spontanicznych zgromadzeń. Po co władzy ten zapis, nietrudno zgadnąć. Czy jest on zgodny z prawem? Jacek Tacik.

Od piątku po skierowanie na test covidowy można zarejestrować się już online - przez profil zaufany. Zakażeń mamy najwięcej od początku pandemii, ponad 35 tysięcy. Testy są pierwszym krokiem do właściwej diagnozy i właściwego postępowania, niestety ciągle testujemy za mało. Barbara Sobska.

Kiedy świat nie daje nam pozytywnych informacji, warto ich szukać. Czy traumę po trudnych czasach pandemii da się przekuć w korzyść? Karolina Bałuc.

Powikłania po przechorowaniu COVID-19 są przedmiotem badań i analiz naukowców. Ci ze Śląska przyjrzeli się ozdrowieńcom i zaobserwowali coś, co nazwali "zespołem postcovidowym". Chcą, by ich publikacja pomogła innym lekarzom i pacjentom. Monika Celej.

Trybunał Konstytucyjny znów odwołuje rozprawę w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich. Miał się zająć tą sprawą w czwartek, ale kilka godzin przed rozpoczęciem zniknęła z wokandy. Nowy dziewiąty termin wyznaczono na 12 kwietnia. Dawid Rydzek.

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa zbadała, czy jej członkowie z organizowania posiedzeń nie uczynili sobie dodatkowego źródła dochodu. Okazuje się, że wszystko jest w porządku. Z wydanego raportu wynika, że "przepisy uprawniają zespoły i komisje do odbywania posiedzeń zdalnych i nie ograniczają wyznaczania terminów jedynie do dni posiedzeń KRS". Michał Tracz.

Otwarte kościoły, ale z nowym limitem. Eksperci zalecali premierowi ich zamknięcie, ale rząd podjął inną decyzje. W kościołach dopuszczalna 1 osoba na 20 metrów kwadratowych i zachowany dystans społeczny oraz oczywiście obowiązkowe maseczki. Jacek Tacik.

Jesteśmy w najtrudniejszym momencie pandemii, są nowe obostrzenia - zamknięte przedszkola i żłobki, salony fryzjerskie, duże sklepy z meblami. Otwarte wciąż zostają kościoły. Nowe obostrzenia wchodzą w życie już od soboty. Potrwają przynajmniej dwa tygodnie. Są też zalecenia dotyczące spędzania świąt. Łukasz Wieczorek.