Polska i Świat

Polska i Świat

To będzie duża i długa operacja - mówi Jarosław Kaczyński o planach walki o reparacje od Niemiec. Dlaczego ten temat powraca? Tempo prac nad raportem Prawa i Sprawiedliwości, który ma stać się bazą dla roszczeń, jest zastanawiająco powolne. Dawid Rydzek.

Były drogie jagodzianki, teraz przyszedł czas na drogie grzyby. W lasach jest ekstremalnie sucho - nie rosną nawet kurki, a to oznacza, że pełne koszyki to już przeszłość. Grzybiarze podnoszą ceny i przyznają, że tak źle jeszcze nie było. Hydrolodzy z kolei mówią wprost, że to efekt zmian klimatu w polskim wydaniu. Łukasz Łubian.

Od piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe w banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Zrobi to według obliczeń branży 85 procent kredytobiorców. Monika Celej ustaliła, kto może z tej możliwości skorzystać i jak to zrobić mądrze, by nie zmarnować zaoszczędzonych pieniędzy.

Rośnie liczba zachorowań na COVID-19, chociaż oficjalnego testowania prawie nie ma. Testy trzeba robić na własną rękę i za własne pieniądze. Co dziś powinno nas zaalarmować? Przy jakich objawach zrobić test? Jeśli wyjdzie pozytywny - trzeba zostać w domu. Paulina Florys.

Jak Polacy pomagają uchodźcom z Ukrainy? Łatwiej było to zobaczyć i docenić, ale trudniej było policzyć. Według pierwszego takiego raportu, Polacy z własnej kieszeni przeznaczyli na to nawet 10 miliardów złotych. Aleksandra Kąkol.

Polacy w środku lata muszą martwić się o to, czym ogrzeją domy w zimie. Sprawiedliwości w sprawie dopłat nie ma. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie i pyta Ministerstwo Klimatu, dlaczego dopłaty są do węgla, a nie ma do innych źródeł ciepła. Maciej Zalewski.

Ci, którzy w togach i w budynku Sądu Najwyższego orzekali w sprawach dyscyplinarnych, choć na mocy orzeczeń europejskich trybunałów i polskiego Sądu Najwyższego sędziami nie byli, mogli wybrać - czy chcą orzekać w sądzie nadal. Ci, którzy odeszli w stan spoczynku ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej, mogą się teraz cieszyć pensją wynoszącą sporo ponad 20 tysięcy złotych. Maciej Warsiński.

Są pieniądze, ale nie ma chętnych, żeby po nie sięgnąć. W niektórych miastach lawinowo spada liczba chętnych na dotację do wymiany kopciucha. Niektórzy wycofują wnioski już po przyznaniu dotacji. Ludzie boją się, że zamiana pieca węglowego na gazowy oznaczać będzie jeszcze większy koszt ogrzewania. Łukasz Wieczorek.

W związku ze strajkiem pracowników Lufthansy odwołano ponad tysiąc lotów - problemy te dotknęły około 130 tysięcy podróżujących, a mamy szczyt sezonu urlopowego. W czwartek zakończenie strajku, ale to nie koniec kłopotów – mogą jeszcze potrwać w kolejnych dniach. Maciej Zalewski.

Mężczyźni rzadziej mówią o depresji i rzadziej się nie do niej przyznają. Problemy psychiczne mężczyzn są dużo rzadziej diagnozowane i ciągle pozostają pewnym tabu. Niestety czarne statystyki pokazują, że mężczyźni częściej odbierają sobie życie. Angielski zawodnik mieszanych sztuk walki po swoim zwycięstwie mówi o śmierci przyjaciela i dodaje: "przestańmy stygmatyzować problemy mężczyzn". Monika Celej.

Testów na koronawirusa w Polsce w praktyce nie ma. Testują się ci, którzy wyjeżdżają na wakacje lub osoby, które naprawdę źle się czują i chcą sprawdzić, czy nie są zakażone. W laboratoriach zdarzają się dni, kiedy wykonuje się pięć testów w ciągu dnia. Testować trzeba się na własną rękę i za własne pieniądze. Aleksandra Kąkol.

Rosnąca inflacja, a w efekcie jej drożyzna oznacza coraz bardziej oszczędne życie. Podwyżki widać i słychać o nich na każdym kroku. Ludzie o nich rozmawiają i zastanawiają się "jak żyć"? Na czym Polacy mogą oszczędzić? Zmniejszenia wydatków możemy szukać oszczędzając wodę, prąd, ogrzewanie. Magdalena Śleziak.

Liczba rządowych pełnomocników rośnie w zawrotnym tempie - jest ich już ponad 50. Powoływanie kolejnych osób w randze sekretarza stanu pozwala wynagrodzić zasłużonych posłów i obejść przepisy. Wynagrodzenia nie dostają, ale są inne korzyści, między innymi polityczne. Dawid Rydzek.

Już nie prezydent, inspektor, kierownik, tylko prezydentka, inspektorka, kierowniczka. Gdańsk wprowadza od najbliższego poniedziałku feminatywy, czyli możliwość stosowania żeńskich form nazw stanowisk. Panie ze stołecznego ratusza już od półtora roku mogą nazywać się specjalistkami, czy burmistrzyniami. Łukasz Wieczorek.

Prezydencka ustawa o Sądzie Najwyższym rozwiązuje nieuznawaną Izbę Dyscyplinarną, ale nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów polskiej praworządności - to opinia szefowej Komisji Europejskiej i jednoznaczny sygnał, że unijnych pieniędzy dla Polski szybko nie będzie. To, co mówi się w Brukseli, w Warszawie próbują komentować lekko. Dawid Rydzek.

Wojewoda mazowiecki chciał, by w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego marsz cyklicznie robili narodowcy Roberta Bąkiewicza, ale sąd właśnie stwierdził, że o cykliczności nie ma mowy. To jednak nie oznacza, że marszu narodowców nie będzie. Adrianna Otręba.

Maile ministra Michała Dworczyka i potwierdzenie. Chodzi o spotkania szefowej Centrum Badania Opinii Społecznej z szefem kancelarii premiera. Spotkania się odbyły i przyznała sama dyrektorka CBOS-u. Osobnym, ale nie mniej ważnym wątkiem, jest to, po co takie narady się odbyły. Barbara Sobska.