Polska i Świat

Polska i Świat

Plastik zalewa świat - jest wszędzie i jest zabójczy dla środowiska. Dla nas też, ale każdy co roku produkuje średnio 100 kilogramów plastikowych śmieci. Nadzieją na lepszą kondycję dla naszej planety jest wynalazek chińskich naukowców. Opracowali nowe tworzywo, które rozkłada się w tydzień. Patryk Rabiega.

Był rosyjski wniosek do Interpolu o ściganie groźnego przestępcy i szybka akcja polskiej policji - zatrzymanym okazał się prześladowany w Rosji obrońca praw człowieka Jewgienij Chasojew. Został zwolniony do domu, ale i tak będzie musiał stanąć przed sądem ekstradycyjnym. Obrońcy praw człowieka alarmują, że kraje autorytarne coraz częściej wykorzystują międzynarodową organizację policji do ścigania swoich przeciwników. Sylwia Piestrzyńska.

Dystans tego biegu początkowo uważano za morderczy. Od igrzysk w Los Angeles w 1984 roku w maratonie mogą startować również kobiety. W tym roku mamy mocną reprezentację. 29 letnia Angelika Mach jest jedną z trzech polskich maratonek, które zdobyły minimum olimpijskie. Właśnie dotarły do Tokio. Andżelika mówi, że jest w życiowej formie. Karolina Bałuc.

Trójka aktywistów z młodzieżowego Forum LGBT+ prowadzi protest pod bramą Ministerstwa Edukacji i Nauki, a wśród nich siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego. Po południu w poniedziałek na rozmowy zaprosił ich wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski. Spotkanie trwało niecałą godzinę. Protest trwa dalej. Adrianna Otręba.

W ramach Polskiego Ładu zapowiadane są zmiany w podatkach i nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Rząd przekonuje, że na zmianie zyska 18 milionów podatników - przedsiębiorcy, także ci prowadzący drobny biznes, mają w tej sprawie inne zdanie. Według nich zmiany oznaczają wzrost podatków dla milionów obywateli. Barbara Sobska.

Wejście tylko dla zaszczepionych w Polsce? Odgórne decyzje jeszcze nie zapadły, ale są miejsca - jak akademiki Uniwersytetu Śląskiego czy festiwalu Pol'and'Rock - gdzie wejdą tylko zaszczepieni. Dla porównania w Irlandii już od poniedziałku nie wejdziemy do pubu bez dowodu zaszczepienia na COVID-19. We Francji od sierpnia kawiarnie i restauracje nie będą przyjmować gości bez takiego certyfikatu. W Wielkiej Brytanii podobne przepisy zaczną obowiązywać we wrześniu. Michał Tracz sprawdził, czy w obliczu nadejścia czwartej fali pandemii i wariantu Delta, który odpowiada za coraz więcej zakażeń, Polska zdecyduje się na taki krok.

Zwierzęta mają mieć lepiej. Tak wynika z przyjętego właśnie przez rząd projektu ustawy dotyczącego wykorzystywania zwierząt do celów naukowych. Rocznie w Unii Europejskiej w laboratoriach wykorzystywanych jest do dziesięciu milionów zwierząt, w Polsce to 140 tysięcy. Co trzeba zrobić, by zmniejszyć ich cierpienie? Naukowcy powinni w pierwszej kolejności sięgać po te metody, do których niepotrzebne są eksperymenty na zwierzętach. Materiał Patryka Rabiegi.

Ten rok jest wręcz dramatyczny - mówią lekarze szpitala z Kielc. Brakuje krwi i to w całym kraju. Są placówki, które z tego powodu odwołują zabiegi. Szczęśliwie wzrasta liczba dawców, ale przez pandemię wzrasta też zapotrzebowanie. Centra krwiodawstwa mówią, żeby nie zniechęcać się kolejkami, bo one nie bez powodu tworzą się głównie w jeden konkretny dzień. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Ludzie kultury i sztuki protestują przeciwko zapowiedzi zmiany na stanowisku dyrektorki Galerii Zachęta. Umowy z Hanną Wróblewską nie chce przedłużyć Piotr Gliński, któremu placówka podlega. Materiał Adrianny Otręby.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział o Izbie Dyscyplinarnej, że "nie spełnia wszystkich oczekiwań". O jakie i czyje oczekiwania chodzi? Trybunał Sprawiedliwości w tej sprawie wyraził się jasno i oczekuje przestrzegania prawa. Teraz głos zabiera premier, zapowiadając dalsze reformy wymiaru sprawiedliwości. Co to w praktyce oznacza? Materiał Michała Tracza.

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Marcin Wiącek złożył w piątek ślubowanie przed Sejmem. Wybrano też nowego prezesa IPN, został nim Karol Nawrocki. Co mają wspólnego te dwa nazwiska i stanowiska? Mogą mieć więcej, niż to się z pozoru wydaje. Polityczne coś za coś? Materiał Dawida Rydzka.

CBA zatrzymało w piątek na lotnisku wracającego z wakacji syna Mariana Banasia - Jakuba, który jest społecznym doradcą w NIK-u. Ma usłyszeć siedem zarzutów. Prokuratura chce także zgody Sejmu na postawienie zarzutów prezesowi. Zarzut? Zatajanie majątku. Marian Banaś zapewnia, że nie odstąpi od wypełniania powierzonych mu obowiązków. Wcześniej Banaś był "kryształowy", teraz chyba już nikt z PiS-u tak nie powie. Materiał Macieja Warsińskiego.

W tym roku TVN24 obchodzi 20-lecie. Przez ten czas nie tylko przekazujemy informacje, ale jesteśmy blisko widzów - jak 11 lat temu, kiedy powódź zalała Sokolniki niedaleko Sandomierza. Wiele osób odciętych było wtedy od świata. Wśród nich był pan Stanisław, którego służby odnalazły dzięki informacjom zebranym na naszej antenie przez Annę Jędrzejowską. Wracamy do pana Stanisława i pytamy, jak zmieniło się jego życie. Materiał Anny Wilczyńskiej. 

Chmury miały być naszymi sprzymierzeńcami w walce ze zmianami klimatu, a same się zmieniają i nakręcają katastrofę. Zaczynają odbijać mniej promieniowania słonecznego i zatrzymują więcej ciepła na Ziemi - dowodzą brytyjscy naukowcy. Materiał Patryka Rabiegi.

Nie tylko TSUE nie uznaje Izby Dyscyplinarnej - nie uznaje jej też Europejski Trybunał Praw Człowieka. W wydanym wyroku każe zapłacić 15 tysięcy euro odszkodowania adwokatce, która stając przed Izbą nie miała zagwarantowanego sprawiedliwego procesu. Izba, zdaniem kolejnej instytucji musi przestać działać, ale jak na razie decyzji nie podejmuje ani pierwsza prezes Sądu Najwyższego, ani władza. Materiał Michała Tracza.

W tym roku nasza stacja obchodzi 20-lecie. Pierwsi przekazujemy informacje, mierzymy się z różnymi tematami i różnymi emocjami. Każdy dzień jest inny, jedno jest niezmienne - chcemy państwa dobrze poinformować. Sylwia Piestrzyńska.