Polska i Świat

Polska i Świat

Reforma sądownictwa miała przyspieszyć rozpatrywanie spraw. Opozycja wielokrotnie alarmowała, że to fikcja i chodzi wyłącznie o wymianę sędziów. Wątpliwości rozwiewa Ministerstwo Sprawiedliwości - publikuje nowe dane, dotyczące sprawności postępowań i te mówią jedno: prace mocno zwolniły. Michał Tracz.

Blisko 28 tysięcy nowych zakażeń - to najnowsze dane, ale Ministerstwo Zdrowia już nie tylko zakażenia bierze pod uwagę, a liczbę zajętych łóżek na oddziałach covidowych i respiratorów. Przez Polskę przetacza się trzecia fala pandemii, co widać na Śląsku. Pacjenci przewożeni są do innych województw. Na taki scenariusz szykuje się też Małopolska. Monika Celej.

Premier Mateusz Morawiecki zachęca do rejestrowania się na szczepienia. Za chwilę ma ruszyć samochodowy punkt szczepień, a od 20 kwietnia pierwsze punkty szczepień powszechnych. Najważniejsze, żeby nie marnować szczepionek - rząd chce brać przykład z Izraela i Belgii. Jacek Tacik.

Hasło "przedterminowe wybory" rozgrzało Zjednoczoną Prawicę. Jarosław Kaczyński ich nie wyklucza. - Porozumienie wierzy, że z tej drogi jeszcze można zejść, ale to wymaga ustępstw. Sporów jest dużo, wspólnego dialogu za to niewiele. Dawid Rydzek.

Wystartował bieg Korona Warszawy - zawodnicy muszą pokonać sześć najwyższych szczytów stolicy. Wyzwanie rzuca Fundacja Rak and Roll. Cel to warszawskie "góry" i pieniądze na pomoc chorym na raka. Łukasz Wieczorek.

Ratują samotne, schorowane zwierzęta - dają im nowy dom i bezpieczeństwo. Teraz sami potrzebują pomocy. Fundacje ratujące zwierzęta są na skraju bankructwa. Zaczęła się pandemia i skończyły się wpłaty od darczyńców, nie ma też wolontariuszy. Patryk Rabiega.

Śledzenie przepisów, nakazów i zakazów dotyczących opieki nad zwierzętami to dla odpowiedzialnych właścicieli psów oczywistość. Kiedy internet obiegła informacja, że rząd zmienia przepisy i wprowadza bezwzględny nakaz wyprowadzania psów na smyczy, w parkach aż zahuczało. Na szczęście dla zwolenników bezpiecznego i kontrolowanego puszczania czworonogów wolno, nowe przepisy nie są jednoznaczne. Na nieszczęście policjantów i tych, którzy dostaną mandaty, przepisy stwarzają pole do interpretacji, które w niektórych przypadkach będzie musiał rozstrzygać sąd. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Dron, który odwiedził Czerwoną Planetę, bezpiecznie wylądował, zrobił już pierwsze zdjęcie. Teraz przed nim najważniejszy cel: Mars z lotu ptaka. To pierwsza taka misja małego śmigłowca i próba sprawdzenia, czy w atmosferze Marsa da się latać. Materiał Patryka Rabiegi.

Adam Bodnar wygłasza sprawozdanie w Senacie, a w nim liczne przykłady łamania praw człowieka, które partii rządzącej nie są na rękę. Tak jak i jego osoba - tyle że od września politycy nie mogą się porozumieć, kto mógłby zająć jego miejsce. Teraz kolejny kandydat Prawa i Sprawiedliwości walczy o poparcie i przejęcie obywatelskiej warty. Materiał Dawida Rydzka.

O swoim majątku mówić nie chce, za to chętnie chwali się wynikami Orlenu. Prezes Daniel Obajtek z radością ogłasza sukces. Ten nie trwa długo, bo natychmiast pojawiają się komentarze o lukrowaniu rzeczywistości i stratach. Materiał Jacka Tacika.

Niektóre banki szykują się do masowych ugód z klientami. Chodzi o przeliczenie kredytu na złotówki. Nie wiadomo, czy będzie się to opłacać? Radcy prawni wciąż zachęcają do walki w sądzie, bo ich zdaniem zyskać można więcej. Za kilka dni wydane zostanie ważne orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie frankowiczów. Materiał Łukasza Wieczorka.

Historia, która pokazuje, jak nadal wiele dzieci wykluczonych jest z systemu edukacji i dlaczego należy to zmienić. Do szkół nie chodzą setki milionów dzieci na całym świecie. Zamiast uczyć się, pracują. Pandemia problem edukacji jeszcze bardziej pogłębiła. Patryk Rabiega.

Co dzieje się z dzieckiem zabranym po interwencji w domu? Bardzo często zostaje samo - musi poradzić sobie z traumą, ale nie za bardzo wie jak, bo jedyny wzorzec, jaki miało w domu, to agresja i przemoc. Łódzka fundacja pomaga takim dzieciom przepracować ich trudne dzieciństwo i pokazuje, jak wiele dzieci pozbawionych jest prawdziwego dzieciństwa. Maria Mikołajewska.

Mamy zlecenie na test, ale nie każdy wie, gdzie się udać. Jak na niego dotrzeć, jeśli nie mamy własnego samochodu, a do punktu daleko i spacer nie wchodzi w grę? Adrianna Otręba ustaliła, czy można poprosić ozdrowieńca lub osobę zaszczepioną o podwiezienie.

Jarosław Kaczyński i jego pół roku w fotelu wicepremiera i szefa komitetu ds. bezpieczeństwa. Prezes PiS niewiele razy występował, niewiele razy zabierał też głos w sprawie bezpieczeństwa, choćby związanego z pandemią. Za to wiele razy mówił o aborcji czy Trybunale Konstytucyjnym. Opozycja nie ma wątpliwości, że jego nominacja miała jedynie zachować porządek w koalicji, w której i tak trzeszczy. Maciej Warsiński.

Pandemia odbija się na naszym zdrowiu psychicznym. Doskwiera nam samotność tak bardzo, że niektórych powoli zabija. Nie każdy do samotności potrafi się przyznać. Często słyszmy, że wszystko jest w porządku, a faktycznie jest bardzo źle, co pokazuje nowy raport. Łukasz Wieczorek.

Po weekendzie zanotowaliśmy spadek zachorowań, co było do przewidzenia. Mamy ponad 8 tysięcy nowych zakażeń. Nie zmniejszyła się za to liczba zajętych łóżek w szpitalach. Karetki non stop wyruszają po chorych. Żeby usprawnić pracę, zespoły ratownictwa medycznego na Mazowszu dostały nowe wytyczne dotyczące dezynfekcji karetek. Anna Wilczyńska.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie kolejka do szczepień. W Rzeszowie też, ale bez rejestracji - tak było w Wielką Sobotę. Padają pytania, jak to możliwe, że są województwa, które w święta nikogo nie zaszczepiły, i miasta, gdzie są długie kolejki? Padają oskarżenia o brak koordynacji rządu, ale władze tłumaczą się i zapowiadają przyspieszenie szczepień. Padły też zapewnienia, że jest jeszcze około 900 tysięcy wolnych terminów na kwiecień. Michał Tracz.

Czy osoba tuszująca zbrodnie pedofilskie jest godna posiadać stopień generalski, nawet pozostając w stanie spoczynku? To pytanie padło pod adresem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Pojawiają się apele o odebranie mu stopnia generalskiego i innych odznaczeń, tytułów i orderów. Radni w Warszawie rozważają odebranie tytułu honorowego obywatela miasta. Arcybiskup może też stracić order Odrodzenia Polski. To wszystko po symbolicznej karze z Watykanu. Michał Tracz.