Polska i Świat

Polska i Świat

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki wręczył zwycięzcom historycznego konkursu tekturowe bilety do europarlamentu. Mijały lata, a laureatki nie dostały zaproszenia na wyjazd. O sprawie pierwsza napisała Violetta Krasnowska z tygodnika "Polityka". Eurodeputowany tłumaczy, że wszystkiemu winna jest pandemia. Z kolei Parlament Europejski zwraca uwagę, że nawet w pandemii były organizowane wyjazdy. Uczennice na nagrodę już nie czekają. Do Brukseli zaprosił je Andrzej Halicki. Materiał magazynu "Polska i świat".

Lider opozycji Donald Tusk wyruszył swoim Tuskobusem, by namawiać i zachęcać nie tylko do głosowania, ale wcześniej do wzięcia udziału w marszu 1 października. Premier Mateusz Morawiecki wsiadł do Pisbusu, ale początek jego trasy miał pewien falstart. Spotkania, agitacje i trudne pytania od wyborców to codzienność opozycji, z drugiej strony partia rządząca pytań z sali raczej unika. Barbara Sobska.

Dla prezesa PiS ten film wpisuje się w "przemysł pogardy". Mowa o "Zielonej granicy" Agnieszki Holland, film nagrodzony i dostrzeżony na festiwalu w Wenecji. Dlaczego politycy PiS i funkcjonariusze władzy nie oglądając go, krytykują i przyrównują do nazistowskiej propagandy? "Zielona granica" opowiada historię uchodźców na polsko-białoruskim pograniczu. Akcja dzieje się mniej więcej wtedy, kiedy zaczął się kryzys humanitarny i operacja "Śluza", czyli białoruska prowokacja Łukaszenki. Maria Mikołajewska.

Zboże nie płynie i relacje się sypią. Zaczęło się od embarga, skończyło, choć to na pewno nie koniec, na zgrzycie na najwyższym szczeblu, czyli na linii prezydentów Zełeński - Duda. Nie tylko doszło do wymiany zdań i polemiki, ale i odwołania spotkania, a nawet wezwania w trybie pilnym ukraińskiego ambasadora. Maciej Warsiński. 

W kalendarzu wyborczym jest więcej dat, niż tylko 15 października. Kto chce głosować korespondencyjnie, kto potrzebuje pomocy, powinien oficjalnie zgłosić to wcześniej. Łukasz Wieczorek.

Ojciec Tadeusz Rydzyk zamarzył sobie, że na jego uczelni będzie kierunek lekarski - i gdy ministerstwo edukacji spóźniało się z decyzją w tej sprawie, zareagował. Na swojej antenie zrugał ministra Przemysława Czarnka. Okazuje się, że skutecznie, bo kierunek rusza. Maria Mikołajewska. 

Nie ma żadnej afery - mówi szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, gdy pytany jest o aferę wizową. To nic, że w Ministerstwie Spraw Zagranicznych były dymisje. To nic, że w sprawie polskich wiz za łapówki śledztwo prowadzą prokuratura i CBA. Szef dyplomacji nie chce słyszeć o dymisji. Materiał magazynu "Polska i świat".

Kijów składa skargę na Polskę do Światowej Organizacji Handlu. Obwiniane są także rządy Słowacji i Węgier. To te kraje wprowadziły embargo na zboże z Ukrainy - wbrew decyzji Komisji Europejskiej. Materiał magazynu "Polska i świat".

Głośno zrobiło się o pewnym gabinecie ginekologicznym, gdy wkroczyły tam służby i zabrały dokumentacje medyczną z ostatnich trzech dekad. Ciąg dalszy nastąpił - pacjentki są przesłuchiwane i pytane o najbardziej intymne kwestie. Materiał magazynu "Polska i świat".

Plakaty wyborcze nie są poza kontrolą, choć niektórzy by chcieli, żeby były. To, że czasu na kampanię coraz mniej, widać na polskich ulicach, bo coraz więcej można tam zobaczyć kandydatów i kandydatek. Materiał magazynu "Polska i świat".

Kobieta to nie partnerka, ale część dobytku mężczyzny – tak w gronie Konfederacji dyskutuje się o prawach kobiet. Ma to luźne związki z rzeczywistością XXI wieku. Swoje wizje dorzuca Janusz Korwin-Mikke i robi się kłopotliwie, nawet wśród prawicowych polityków. Materiał magazynu "Polska i świat".

Kolejne dymisje w MSZ to kolejna odsłona gigantycznej afery wizowej. Każdego dnia poznajemy szokujące wątki tej sprawy. Dla rządzących nie ma tematu, dla nich to "dęta pseudoafera". Opozycja mówi o handlu bezpieczeństwem Polski, a dane MSZ potwierdzają, że mowa o prawie 250 tysiącach wiz wydanych w ciągu dwóch i pół roku. Maciej Warsiński.

Donald Tusk był w piątek w Świętokrzyskim, gdzie jedynką PiS będzie Jarosław Kaczyński. To drugi okręg tuż po Warszawie, jeśli chodzi o liczbę manatów do zdobycia. Czy to dlatego prezes zrobił ten ruch, nie startując jak zwykle z Warszawy? Koalicja wystawiła tam z ostatniego miejsca Romana Giertycha. Barbara Sobska.

Mamy równo miesiąc do wyborów. Od strony formalnej raczej wiemy, co robić, ale warto to przypomnieć - tym bardziej, że często przed samymi wyborami wydłużają się kolejki w urzędach po zaświadczenia. Głosowanie poza miejscem zamieszkania – Adrianna Otręba sprawdziła, kiedy i gdzie należy złożyć wniosek i co zrobić, jeśli w dniu wyborów planujemy wyjazd albo jeszcze nie wiemy, gdzie pójdziemy do urn. Adrianna Otręba.