Euro 2016

Euro 2016

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych wywalczyła 1000 złoty medal w historii swoich startów na igrzyskach olimpijskich. Jubileuszowym osiągnięciem popisały się pływaczki.

UEFA opublikowała listę dziesięciu goli i dziesięciu interwencji bramkarzy, spośród których wybrane zostaną te najbardziej efektowne z sezonu 2015/16. W obu zestawieniach znalazły się zdarzenia z meczów polskich drużyn, ale tylko jedno z nich może być dla nas powodem do dumy.

Na zakończonym w niedzielę Euro we Francji wiele było goli niezwykłej urody. Kibice wybrali tego najładniejszego. Wygrało trafienie Węgra Zoltana Gery z meczu przeciwko Portugalii.

Złe wiadomości dla fanów Realu Madryt. Jak informują media w Hiszpanii, Cristiano Ronaldo nie zagra w spotkaniu o Superpuchar Europy, który odbędzie się 9 sierpnia w Trondheim. Rywalem Królewskich będzie Sevilla.

Po zakończeniu mistrzostw Europy we Francji przyszedł czas na indywidualne wyróżnienia. UEFA uznała, że najlepszym piłkarzem turnieju był francuski napastnik Antoine Griezmann. Przedstawiciele federacji wybrali też najlepszą jedenastkę turnieju. Jest w niej kilka sporych zaskoczeń.

Tłumy na lotnisku, a z głośników dźwięki niezastąpionego w takim momencie przeboju grupy Queen. Mistrzowie Europy wrócili do ojczyzny samolotem "Eusebio", nazwanym tak na część legendy portugalskiej piłki. Na ulicach Lizbony witały ich tłumy. Sukcesu pogratulował też prezydent kraju Marcelo Rebelo de Sousa.

Antoine Griezmann to jeden z najbardziej pechowych piłkarzy, którzy w niedzielny wieczór biegali po murawie Stade de France. Napastnik Francji w nieco ponad miesiąc przegrał swój drugi finał. Najpierw z klubem, teraz z reprezentacją. - To frustrujące - przyznał.

Stade de France zalane ćmami. W czasie finału Euro 2016 zespoły Portugalii i Francji musiały mierzyć się nie tylko ze sobą, ale też z uciążliwymi owadami. Na zdjęciach sprzed meczu widać, jak przedstawiciele sztabów drużyn muszą je strzepywać z ubrań. Owady były wszędzie: siadały na marynarkach, barierkach, siatce w bramce. Ekipy porządkowe próbowały usunąć owady na mecz, ale niewiele to dało. Skąd tyle ciem na podparyskim Stade de France? Powód jest prozaiczny: obsługa nie wyłączyła na nim światła w nocy poprzedzającej mecz, co ćmy potraktowały jak zaproszenie.

Po finale mistrzostw świata w 1998 roku, gdy Les Bleus pokonali na Stade de France Brazylię, francuskie media pękały z dumy. Sportowy dziennik "L'Equipe" sprzedał się wtedy w rekordowym nakładzie ponad 1,6 mln egzemplarzy. 18 lat później rekordu z pewnością nie będzie. Trójkolorowi na tym samym obiekcie przegrali najważniejszy mecz Euro z Portugalią 0:1. Gazety piszą o "wielkim niedosycie".