W połowie lutego rozpoczną się konsultacje społeczne z mieszkańcami Szczecina dotyczące przyszłego funkcjonowania kultowego kina Pionier. Chętne osoby będą mogły podzielić się swoimi uwagami i przemyśleniami. W grudniu zeszłego roku placówka stała się własnością miasta. To jedno z najstarszych, nieprzerwanie działających w tym samym miejscu kin na świecie.
20 grudnia 2023 roku Szczecin stał się właścicielem kina Pionier. Mimo iż miasto ma rozpocząć prowadzenie kina po 30 kwietnia 2024 roku, to w lutym chce poznać opinie i uwagi mieszkańców na temat przyszłej formuły organizacyjno-prawnej oraz oczekiwanego profilu.
- Wybór optymalnej formuły funkcjonowania kina Pionier w dużej mierze uzależniamy od woli mieszkańców Szczecina. Chcielibyśmy w odpowiedni sposób upamiętnić to niezwykłe miejsce oraz utrzymać jego unikalny charakter i wyjątkowy klimat - powiedziała Dorota Serwa, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Szczecin.
W materiałach przygotowanych na potrzeby konsultacji społecznych dotyczących przyszłego funkcjonowania kina Pionier, oprócz krótkiej historii placówki można znaleźć informacje o modelach rozwiązań i możliwych kierunkach rozwoju.
Przykładowymi kierunkami rozwoju są: prezentacja filmów i upowszechnianie kultury filmowej poprzez repertuar kina ambitnego, niezależnego, skupionego na kinie europejskim oraz kinie artystycznym z różnych części świata, w tym także organizacja autorskich przeglądów filmowych czy prowadzenie działań edukacyjnych skierowanych do młodszego widza.
Badania opinii mieszkańców
Mieszkańcy, którzy chcą podzielić się swoimi przemyśleniami na temat tego, jak powinien funkcjonować Pionier, będą mogli to zrobić na kilka sposobów.
20 i 21 lutego w filii nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie odbędą się otwarte spotkania z mieszkańcami i ekspertami z dziedziny kinematografii. Między godziną 16 a 19 zainteresowane osoby będą mogły przyjść i wyrazić swoje zdanie.
26 lutego między godziną 16 a 19 zostanie zorganizowany dyżurny punkt konsultacyjny w filii nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Do 3 marca jest także możliwość przesłania swoich uwag na adres konsultacje.pionier@um.szczecin.pl.
Jedno z najstarszych kin świata
Oficjalnie kino pod tym adresem (dawniej Falkenwalderstrasse) rozpoczęło działalność 26 września 1909 roku. Filmy były w nim jednak wyświetlane od 1907 roku. Początkowo działało jako kino Helios, później jako Welt-Theater. Od grudnia 1945 przez pięć lat nosiło nazwę Odra.
W 2005 roku otrzymało certyfikat Guinness World Records, przyznający mu tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie. Obecnie za takie uznawane jest jednak kino L'Idéal Cinéma - Jacques Tati, działające we francuskim Aniche.
Źródło: tvn24.pl, konsultuj.szczecin.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24