Na jeziorze Okra w Drawsku Pomorskim doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji z udziałem dziecka. Pod dziewczynką załamał się lód. Tonąca potrzebowała 90 sekund, żeby wydostać się na brzeg. Straż Miejska przypomina o niewchodzeniu na lód.
Do zdarzenia doszło 16 lutego na jeziorze Okra w Drawsku Pomorskim. Na nagraniu z miejskiego monitoringu, udostępnionym przez straż miejską, można zobaczyć, jak trójka dzieci chodzi po lodzie zamarzniętego zbiornika.
W pewnym momencie pod dziewczynką załamuje się lód i wpada do wody. Dziecko przez 90 sekund walczy z wodą i lodem, aby wydostać się na brzeg. W końcu jej się udaje. W międzyczasie świadkowie wezwali policję i pogotowie ratunkowe.
Aspirant Karolina Żych z Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim przekazała, że 13-latka nie odniosła żadnych obrażeń i nie wymagała pomocy medycznej. - Dziecko wróciło pod opiekę rodziców - dodała.
Straż Miejska apeluje o niewchodzenie na lód i zamarznięte zbiorniki wodne.
Film ku przestrodze
Maciej Kurowski, komendant Straży Miejskiej w Drawsku Pomorskim przekazał, że film został udostępniony ku przestrodze. - Chcemy pokazać, że społeczeństwo trzeba cały czas edukować i przypominać, że w każdej chwili zrobienie jednego kroku na lodzie może spowodować bardzo niebezpieczną sytuację - dodał.
Młodszy kapitan Michał Walkiewicz, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim powiedział, że cała sytuacja dobrze się skończyła, ale nie warto bagatelizować niebezpieczeństwo, jakim jest zamarznięty lód. - Osoby nieletnie, bez opieki rodzica, nie powinny wchodzić same na lód. Jeśli jesteśmy osobą dorosłą i widzimy taką sytuację to warto zareagować i zadzwonić na policję albo straż miejską - dodał.
Co zrobić, gdy załamie się pod tobą lód?
W sytuacji, gdy załamie się pod tobą lód, należy przede wszystkim zachować spokój i głośno wzywać pomocy. Jeśli jest taka możliwość, należy położyć się płasko na lodzie, rozłożyć szeroko ręce i próbować wydostać się na lód. Gdy to się uda, należy czołgać się w kierunku, z którego się przyszło.
W sytuacji, gdy zauważysz osobę, pod którą załamał się lód, należy w pierwszej kolejności wezwać służby. Jeśli masz taką możliwość, to do tonącego najlepiej podczołgać się po lodzie. Nie podawać bezpośrednio ręki, tylko szalik, gałąź lub przedmiot, który masz pod ręką, a pomoże poszkodowanemu wydostać się na brzeg.
Po wyciągnięciu z wody należy jak najszybciej pozbyć się mokrych ubrań, okryć taką osobę czymś ciepłym i przenieść do ciepłego i suchego pomieszczenia.
Źródło: tvn24.pl, drawsko.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24