Służyła w izraelskim wojsku, teraz walczy w Syrii. IS: uprowadziliśmy ją

Gill Rosenberg dolączyła do kurdyjskich oddziałów walczących z dżihadystami

Gill Rosenberg, Kanadyjka o izraelskich korzeniach, która przyłączyła się do kurdyjskich bojowników walczących z Państwem Islamskim, dostała się do niewoli dżihadystów z tej organizacji - twierdzą rzekomi porywacze. Powód zniknięcia kobiety może być jednak bardziej prozaiczny.

Gill Rosenberg, 31-letnia mieszkanka Tel Awiwu, przeniosła się do Izraela z Kanady w 2006 roku, gdzie pracowała jako cywilny pilot. Wstąpiła do Sił Obronnych Izraela i służyła w nich przez dwa lata.

Na początku listopada dołączyła do Kurdów w północnej Syrii. Rosenberg miała wcześniej za pośrednictwem internetu skontaktować się z kurdyjskim wojskiem. Kobieta chętnie dzieliła się ze znajomymi zdjęciami i relacjami z frontu. Kilka dni temu jej Facebook zamarł. Zaniepokojeni znajomi podnieśli wrzawę i rozpoczęli poszukiwania.

Bloger: porwaliśmy ją

Autor bloga uważanego za związany z Państwem Islamskim napisał, że dżihadyści uprowadzili kilka kobiet walczących w szeregach Kurdów. Wśród nich miała być Gill Rosenberg. Napisał także, że wcześniej Państwo Islamskie dokonało kilku ataków samobójczych na Kurdów, wiele osób miało zginąć. Israel Radio, powołując się na źródła kurdyjskie twierdzi jednak, że Rosenberg nie była na obszarze, który zaatakowali bojownicy Państwa Islamskiego.

Izraelskie media podają jednak wiadomość o porwaniu kobiety. "Haaretz" pisze, że MSZ Izraela sprawdza doniesienia i wkłada olbrzymi wysiłek w ustalenie miejsca pobytu dziewczyny. Także rząd kanadyjski ma świadomość, że obywatelka tego kraju mogła dostać się w niewolę dżihadystów. Kanada stara się potwierdzić doniesienia medialne.

Kobieta być może jednak wcale nie zaginęła. "Gill Rosenberg jest bezpieczna i wszystkie podejrzenia o jej uprowadzeniu są nieprawdziwe" - zapewnił na jej profilu na Facebooku Oliver Brimo, który podaje się za przyjaciela Rosenberg. W innym wpisie tłumaczył, że kobieta nie ma dostępu do internetu. Informował także, że Rosenberg znajduje się ok. 300 km od Kobane i jest bezpieczna.

Ciemne sprawki Rosenberg

"Haaretz" pisze, że w 2009 roku Rosenberg poddano ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie odsiadywała karę za "międzynarodowy telefoniczny przekręt". W związku z fałszywą loterią fantową nastawioną na wyłudzenia od osób starszych aresztowano 11 osób.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: pk//rzw / Źródło: Haaretz, Israeli News, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: