Zilli Schmidt nie żyje. Ocalała z Auschwitz orędowniczka Sinti i Romów miała 98 lat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP
28.04.2022 | Marsz Żywych przeszedł przez Auschwitz. "Nawet najgorszy totalitaryzm nie jest w stanie zwyciężyć woli życia"
28.04.2022 | Marsz Żywych przeszedł przez Auschwitz. "Nawet najgorszy totalitaryzm nie jest w stanie zwyciężyć woli życia"Fakty TVN
wideo 2/3
Fakty TVN28.04.2022 | Marsz Żywych przeszedł przez Auschwitz. "Nawet najgorszy totalitaryzm nie jest w stanie zwyciężyć woli życia" (materiał z kwietnia 2022 roku)

Ocalała z obozów koncentracyjnych Auschwitz, Lety i Ravensbrueck Zilli Schmidt nie żyje. Orędowniczka uznania nazistowskiego ludobójstwa Sinti i Romów podczas II wojny światowej miała 98 lat. O jej śmierci poinformowała Fundacja na rzecz Pomnika Pomordowanych Żydów Europy.

Zilli Schmidt zmarła w piątek w Mannheim. Miała 98 lat. Fundacja na rzecz Pomnika Pomordowanych Żydów Europy napisała, że "odeszła jedna z ostatnich osób, które przeżyły ludobójstwo Sinti i Romów". Jak dodano, śmierć Zilli Schmidt "pozostawia głęboką pustkę".

Historycy szacują, że w Holokauście zginęło ponad 500 tys. Sinti i Romów.

Zilli SchmidtStiftung Denkmal für die ermordeten Juden Europas

Zilli Schmidt

Urodzona w niemieckim landzie Turyngia w 1924 roku, Schmidt dorastała w niemieckiej rodzinie Sinti, handlarzy instrumentami i operatorów kin. Została zatrzymana i wysłana do obozu koncentracyjnego Lety w 1942 roku, a następnie wraz z rodziną do Auschwitz-Birkenau, gdzie zamordowani zostali jej rodzice, córka i siostra.

Po wojnie Schmidt walczyła o uznanie nazistowskiego ludobójstwa Sinti i Romów oraz o pomoc dla ofiar. Występowała także przeciwko rasizmowi i prawicowemu ekstremizmowi. W 2021 roku za swoją działalność otrzymała Federalny Krzyż Zasługi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Stiftung Denkmal für die ermordeten Juden Europas

Pozostałe wiadomości