Grad rakiet w stronę Izraela, jedna uderzyła w autostradę. Nagranie


W odwecie za ataki lotnicze na lidera organizacji Palestyński Islamski Dżihad, ze Strefy Gazy od wtorku w stronę Izraela wystrzelono ponad 200 rakiet. Większość przechwycił system Żelazna Kopuła, ale kilka spadło na ziemię. Uderzenie rakiety w jezdnię autostrady zarejestrowano na nagraniu.

ATAK RAKIETOWY NA IZRAEL. CZYTAJ WIĘCEJ >

Na filmie widać moment uderzenia rakiety w drogę w okolicach miasta Aszdod, w bliskiej odległości od przejeżdżających aut. Odłamki eksplodującego pocisku raniły dwie osoby.

Atak na palestyńskich liderów, setki rakiet w odpowiedzi

We wtorek izraelskie siły przeprowadziły precyzyjny atak lotniczy na dom jednego z czołowych dowódców Islamskiego Dżihadu w Gazie. Zginął islamista Baha Abu Al-Atta wraz z żoną. Ponadto dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych w ataku sił izraelskich na dom innego przedstawiciela Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w stolicy Syrii, Damaszku - podała agencja Reutera. Strona izraelska ogłosiła, że obydwie ofiary śmiertelne były bojownikami Dżihadu.

W odpowiedzi organizacja ta wystrzeliła w ciągu doby w kierunku Izraela ok. 250 rakiet - przekazało izraelskie wojsko.

Część z nich przechwycił system antyrakietowy Żelazna Kopuła, jednak inne dotarły do celu. 17 Izraelczyków zostało rannych.

Ministerstwo zdrowia w kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy poinformowało w środę, że 18 Palestyńczyków zginęło, a około 50 zostało rannych od wtorku w izraelskich nalotach. Większość zabitych to bojownicy organizacji Palestyński Islamski Dżihad - zauważyło AP.

Wzrost napięcia w Strefie Gazy

Agencja Associated Press zauważa, że wtorkowe izraelskie naloty wymierzone w wyższych rangą dowódców Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy i w Syrii nasilają konfrontację Izraela z Iranem w regionie i grożą wywołaniem kolejnej niszczycielskiej fali transgranicznej przemocy z palestyńskimi bojownikami. Reuters pisze o najpoważniejszej eskalacji przemocy od kilku miesięcy.

Źródło dyplomatyczne powiedziało agencji Reutera, że do Kairu zmierza przedstawiciel ONZ ds. Bliskiego Wschodu, by rozpocząć mediacje na rzecz deeskalacji agresji.

Strefa GazyPAP

Autor: ft, momo//rzw / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: