"Niezwykły i nieoczekiwany" wzrost zakażeń. Pięć ofiar papuzicy w Europie

Źródło:
CNN
Ornitozę może przenosić ptactwo dzikie i domowe
Ornitozę może przenosić ptactwo dzikie i domowe
Reuters Archive
Ornitozę może przenosić ptactwo dzikie i domoweReuters Archive

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o wzroście zakażeń ornitozą (papuzicą) w pięciu krajach Europy. Z jej powodu w ostatnich miesiącach zmarło pięć osób. Ornitoza może się przenosić poprzez kontakt z ptactwem dzikim i domowym.

We wtorek Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała komunikat w związku z coraz częstszymi zachorowaniami na ornitozę. Wzrost liczby przypadków tej choroby, zwanej także papuzicą, zauważono w 2023 i na początku 2024 roku w kilku krajach Europy, w szczególności w okresie od listopada do grudnia ub. r. Z jej powodu zmarło pięć osób.

Ornitoza jest chorobą układu oddechowego, wywołuje ją drobnoustrój Chlamydia psittaci. Źródłem zakażeń są ptaki dzikie i domowe. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez kontakt z wydzielinami zakażonych ptaków, ale też przez ugryzienie.

ZOBACZ TEŻ: Ekspertka: zagrożenie tymi wirusami może wzrosnąć w 2024 roku 

Wzrost liczby przypadków ornitozy w Europie

WHO podaje, że wzrost zachorowań na ornitozę odnotowano w Austrii, Danii, Niemczech, Szwecji i Holandii. Wskazano, że te pięć krajów zgłosiło "niezwykły i nieoczekiwany wzrost przypadków", a u niektórych pacjentów rozwinęło się zapalenie płuc, skutkujące koniecznością hospitalizacji, a także przypadkami śmiertelnymi.

W Austrii zazwyczaj odnotowuje się średnio dwa przypadki ornitozy rocznie, ale w 2023 roku wykryto ją u 14 osób, a w tym roku - jak dotąd - u czterech kolejnych. Wiadomo, że nie są one ze sobą powiązane. Żadna z tych osób nie podróżowała za granicę, nie informowała też o kontakcie z dzikim ptactwem. W Danii w ciągu roku zwykle występuje od 15 do 30 przypadków ornitozy. Tymczasem tylko na przełomie 2023 i 2024 roku odnotowano ich 23, a lokalne władze twierdzą, że liczba ta w rzeczywistości może być dużo wyższa. Spośród tych osób 17 trafiło do szpitala, z czego 15 miało zapalenie płuc, a czworo zmarło.

W Niemczech potwierdzono 14 przypadków w zeszłym roku (najwięcej w grudniu) i pięć w tym roku, z czego 18 osób miało zapalenie płuc, a 16 osób było z tego powodu hospitalizowanych. Żadna z tych osób nie zgłosiła kontaktu z dzikim ptactwem, ale pięć osób poinformowało o kontakcie z ptactwem domowym. Dotychczas w Niemczech występowało średnio 15 przypadków ornitozy rocznie. Z kolei w w Szwecji w listopadzie i grudniu odnotowano 26 przypadków, a w pierwszych tygodniach 2024 roku kolejne 13. W Holandii, gdzie średnio rocznie odnotowuje się dziewięć zakażeń, tylko na przełomie 2023 i 2024 zanotowano 21 przypadków, z których wszyscy trafili do szpitala, a jedna osoba zmarła.

ZOBACZ TEŻ: Mpox "każdy może się zarazić", ostrzega WHO. Jakie są objawy

Ornitoza - objawy i leczenie

Ornitoza dotyczy głównie osób pracujących z ptakami domowymi, a także ogrodników, czy weterynarzy. Na ludzi choroba najczęściej przenosi się z takich ptaków, jak papugi, zięby, kanarki i gołębie. W większości przypadków objawy ornitozy pojawią się po 5-14 dniach od zakażenia. Zazwyczaj są łagodne i obejmują: ból głowy i mięśni, suchy kaszel, gorączkę i dreszcze. Chorobę można leczyć antybiotykami i rzadko kończy się ona śmiercią pacjenta.

WHO zaleca, by zapobiegać ryzyku zakażenia poprzez m.in. utrzymywanie zasad higieny (częste mycie rąk przy kontakcie z ptactwem), utrzymywanie klatek dla ptaków w czystości i unikanie ich przepełnienia, poddawanie kwarantannie nowo nabytych ptaków, a także ogólne zwiększanie świadomości na temat możliwości transmisji patogenu tej choroby.

ZOBACZ TEŻ: WHO: Śmiertelna choroba znana z tropików zagraża Europie

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock