Raport: co piąty żyjący dziś człowiek zachoruje na raka

Źródło:
CNN, TVN24.pl
Onkolog: co roku na raka, z tego powodu, że przede wszystkim został zbyt późno rozpoznany, umiera 100 tysięcy ludzi
Onkolog: co roku na raka, z tego powodu, że przede wszystkim został zbyt późno rozpoznany, umiera 100 tysięcy ludziTVN24
wideo 2/3
Onkolog: co roku na raka, z tego powodu, że przede wszystkim został zbyt późno rozpoznany, umiera 100 tysięcy ludziTVN24

Co piąty z żyjących obecnie ludzi zachoruje na nowotwór – przewiduje najnowszy raport amerykańskiego stowarzyszenia American Cancer Society. Zgodnie z jego szacunkami do 2050 roku liczba osób zmagających się z nowotworami na całym świecie może wzrosnąć nawet o 77 procent.  

Najnowszy raport amerykańskiej organizacji pozarządowej zajmującej się przeciwdziałaniu nowotworom - American Cancer Society - opublikowany został na początku kwietnia. Jego autorzy bazowali na danych Światowej Organizacji Zdrowia z 2022 roku. Przewidują, że nawet jedna na pięć z żyjących dziś osób zachoruje w ciągu swojego życia na raka, zaś jeden na dziewięciu mężczyzn i jedna na dwanaście kobiet umrze z tego powodu.

Autorzy nowego raportu przewidują także, że do 2050 roku zdiagnozowanych zostanie nawet 35 milionów nowych przypadków nowotworów. Oznaczałoby to aż 77-procentowy wzrost liczby zachorowań w ciągu niespełna trzech dekad.

Wzrost zachorowań na raka

Czynnikami wpływającymi na tak duży wzrost przypadków nowotworów mają w dużej mierze być "starzenie się populacji i wzrost jej liczebności" - tłumaczy w rozmowie z CNN dr William Dahut, główny specjalista naukowy organizacji. Jego zdaniem przedstawione w raporcie przewidywania mogą okazać się w rzeczywistości jeszcze gorsze, jeśli "więcej osób będzie palić tytoń, rozwinie otyłość czy inne czynniki zachorowania na raka".

Czynniki te mogą być problemem zwłaszcza w krajach o niskich dochodach. - Rozpowszechnia się tam wiele czynników powodujących raka, które dotąd obserwowaliśmy w krajach o wysokich dochodach, jak palenie tytoniu czy otyłość - wyjaśnia dla CNN Dahut. - (Kraje o niskich dochodach) to kraje nieposiadające narzędzi do wczesnego diagnozowania nowotworów, ich odpowiedniego leczenia czy zapobiegania im w taki sposób, w jaki (robi się to) w innych państwach. Obawiamy się, że będziemy obserwować tam wzrost zachorowalności na raka i więcej spowodowanych nim zgonów - stwierdził.  

ZOBACZ TEŻ: Walka z rakiem. "Czy wygramy, decyduje przede wszystkim czas wykrycia i moment rozpoczęcia leczenia"

Najczęstsze nowotwory

W raporcie przedstawiono też najnowsze dane Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) na temat liczby nowych zachorowań na nowotwory. Na całym świecie w samym 2022 roku odnotowano ich blisko 20 milionów. Spowodowanych rakiem zgonów było natomiast 9,7 miliona.

Najczęściej diagnozowanymi rodzajami raka były: nowotwory płuc (12,4 proc. wszystkich przypadków), piersi (11,6 proc.), jelita grubego (9,6 proc.), prostaty (7,3 proc.) oraz żołądka (4,9 proc.). Najwyższą śmiertelnością w 2022 roku charakteryzowały się natomiast nowotwory: płuc (18,7 proc.), jelita grubego (9,3 proc.), wątroby (7,8 proc.), piersi (6,9 proc.) oraz żołądka (6,8 proc.).  

ZOBACZ TEŻ: W ciąży dowiedziała się, że ma raka szyjki macicy. Pani Maja poddała się chemioterapii i urodziła zdrowego synka

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: CNN, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marek Nowicki