Eksperymentalny lek na raka trzustki wykazał "bezprecedensowe zdolności zwalczania" komórek nowotworowych - twierdzą amerykańscy naukowcy. Badana substancja powodowała znaczne kurczenie się tych komórek, nie uszkadzając jednocześnie zdrowych.
Wyniki nowego badania ukazały się we wtorek na łamach czasopisma "Nature". Naukowcy z Centrum Medycznego Irving na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku (CUIMC), we współpracy z naukowcami z innych uczelni, testowali skuteczność eksperymentalnego leku o nazwie RMC-7977. Według nich w badaniach wykazał on "bezprecedensową zdolność zwalczania" komórek nowotworowych w przedklinicznych modelach raka trzustki. A to ich zdaniem sugeruje, że lek ten będzie mógł stanowić nową opcję leczenia dla niemal wszystkich rodzajów nowotworów trzustki.
Lek ukierunkowany jest na onkogenną formę białek Ras powodujących nawet jedną trzecią przypadków raka u ludzi. "Od ponad czterech dekad wiemy, że jest jedno konkretne białko Ras, o nazwie KRAS, które mutuje i wywołuje około 95 proc. wszystkich przypadków gruczolakoraka przewodowego trzustki (najczęstszy typ raka trzustki - red.), ale przez większość tego czasu nie posiadaliśmy żadnych bezpośrednich narzędzi, by go zwalczać" - zauważa prof. Kenneth Olive, jeden z autorów badania.
Testy wykazały wysoką skuteczność
Badacze poddali analizie komórki nowotworowe pochodzące od ludzi, korzystając przy tym z różnych modeli raka trzustki. Ich zdaniem testowany lek sprawdził się dobrze w każdym z tych modeli. Zauważyli, że pod wpływem leku komórki nowotworowe skurczyły się od 30 do nawet 98 proc. względem swojej początkowej objętości. Badacze podkreślili jednocześnie, że lek nie uszkadzał komórek zdrowych, co zdarza się w przypadku dostępnych obecnie form leczenia raka.
"Natychmiast wiedzieliśmy, że pracujemy z czymś zupełnie innym" - powiedział prof. Olive. "Zajmuję się rakiem trzustki od niemal 20 lat i nigdy nie widziałem takich wyników badań przedklinicznych, jak te. Myślę, że jest realna szansa na to, że ta próba pomoże w zmianie standardowej opieki nad pacjentami z rakiem trzustki, ale tylko testy kliniczne (prowadzone na pacjentach - red.) pozwolą to ocenić" - dodał.
Rak trzustki - objawy
Rak trzustki najczęściej rozwija się bezobjawowo, przez co zwykle wykrywany jest przypadkiem i dopiero w zaawansowanym stadium. W rezultacie jest jednym z nowotworów o najwyższej śmiertelności. W Polsce każdego roku gruczolakoraka przewodowego wykrywa się u 3,5 tys. osób. Jednym z typowych objawów raka trzustki są promieniujące do kręgosłupa, nawracające bóle w nadbrzuszu. Innymi potencjalnymi symptomami mogą być m.in. uporczywe niestrawności, utrata apetytu i nagły, niewytłumaczalny spadek masy ciała, zaparcia, biegunki tłuszczowe czy żółtaczka. Przeprowadzenie diagnostyki pod kątem gruczolakoraka trzustki warto rozważyć także w przypadku nowo wykrytej cukrzycy lub nietolerancji glutenu bo przynajmniej jedną z tych przypadłości rozpoznaje się aż u 70 proc. pacjentów z nowotworem trzustki.
Źródło: cuimc.columbia.edu, Daily Mail, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock