Do zawałów serca z uniesieniem odcinka ST (STEMI) najczęściej dochodzi w poniedziałek - wynika z nowych badań brytyjskich lekarzy. Eksperci przeanalizowali dane ponad dziesięciu tysięcy pacjentów, by sprawdzić, kiedy pacjenci najbardziej są narażeni na wystąpienie tego "najpoważniejszego typu zawału serca".
Lekarze z Belfast Health and Social Care Trust i Royal College of Surgeons podzielili się wynikami nowych badań podczas konferencji British Cardiovascular Society (BCS), organizacji zrzeszającej pracowników brytyjskiej służby zdrowia specjalizujących się w kardiologii, która odbyła się w poniedziałek w Manchesterze. Komunikat został też opublikowany na stronie British Heart Foundation (BHF).
ZOBACZ TEŻ: Jak rozpoznać zawał serca. Kampania "Nie zawal"
Eksperci wzięli pod lupę "najpoważniejszy typ zawału serca", znany jako zawał serca z uniesieniem odcinka ST (STEMI), który jest spowodowany niedokrwieniem mięśnia sercowego. Przeanalizowali dane 10 528 pacjentów z Irlandii i Irlandii Północnej, którzy w latach 2013-2018 trafili do szpitala właśnie z tym rodzajem zawału. Jak dowiedziono, liczba przypadków zawałów mięśnia z uniesieniem odcinka ST wyraźnie wzrastała w poniedziałek. Badanie wykazało, że prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca tego dnia tygodnia było o 13 proc. większe niż oczekiwano. "Wyższe wskaźniki odnotowano również w niedzielę" - czytamy na stronie BHF.
Do zawałów najczęściej dochodzi w poniedziałek
To kolejne badania, które potwierdzają, że do zawałów częściej dochodzi na początku tygodnia. Wcześniejsze analizy sugerujące, że zawał jest bardziej prawdopodobny w poniedziałek, zwracały uwagę na związek z rytmem okołodobowym - cyklem snu lub czuwania organizmu.
Nilesh Samani, profesor kardiologii na Uniwersytecie w Leicester i dyrektor medyczny BHF, zaznaczył w komunikacie na stronie organizacji, że konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, dlaczego do zawałów dochodzi częściej w niektóre dni tygodnia. - To może pomóc lekarzom lepiej je zrozumieć, abyśmy mogli w przyszłości uratować więcej istnień ludzkich - zaznaczył.
Źródło: British Heart Foundation
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock