Benedict Cumberbatch, znany z roli serialowego Sherlocka Holmesa, dołączył do ponad 40 tys. osób, które podpisały się pod listem otwartym do brytyjskiego premiera i rodziny królewskiej. Aktor domaga się ułaskawienia ok. 50 tys. mężczyzn, skazanych za homoseksualizm na mocy przepisów z początku XX wieku. Wielu z nich popełniło samobójstwo, ale szacuje się, że ok. 15 tys. nadal żyje.
"Homofobiczne prawo brytyjskie spowodowało, że życie kilku pokoleń gejów i biseksualistów było nie do zniesienia" - czytamy w liście podpisanym także przez brytyjskich aktorów, Benedicta Cumberbatcha i Stephena Fry.
List otwarty, który opublikował "Guardian", skierowali do brytyjskiego premiera. Wzywają w nim, by rząd ułaskawił mężczyzn skazanych za homoseksualizm. "Zwracamy się do młodych liderów, w tym księcia i księżnej Cambridge, aby uznali to piętno na naszej historii i sprawili, by zniknęło" - napisali, prosząc o wsparcie dla tej kampanii.
Więzienie albo chemiczna kastracja
Mają poparcie członków rodziny matematyka Alana Turinga, który w czasie wojny, bazując na osiągnięciach Polaków, złamał szyfry Enigmy i został nazwany przez Winstona Churchilla tym, który "miał olbrzymi wkład w zwycięstwo aliantów nad nazistami w czasie II wojny światowej". Znacząco też przyczynił się do rozwoju komputerów i gier wideo.
Turing, w którego rolę w nominowanym do Oscara filmie "Gra tajemnic" wcielił się właśnie Cumberbatch, w 1952 roku został skazany na karę pozbawienia wolności za homoseksualne stosunki z 19-latkiem, co uznano za poważną obrazę moralności publicznej. Gdy Turing przyznał w sądzie, że tworzy związek z 30 lat młodszym Arnoldem Murrayem, zaproponowano mu wybór między więzieniem a chemiczną kastracją. Matematyk wybrał to drugie, czyli konsultacje z psychiatrą i roczną kurację hormonalną, polegającą na przyjmowaniu estrogenu. Dwa lata później odebrał sobie życie we własnej sypialni.
W 2013 roku Turing został pośmiertnie ułaskawiony przez królową Elżbietę II. A cztery lata wcześniej ówczesny premier Gordon Brown oficjalnie przeprosił za "całkowicie niesprawiedliwe" i "straszne" potraktowanie, mówiąc o "przerażającym leczeniu, któremu został poddany".
Kadry z filmu "Gra tajemnic":
"Ułaskawienie wszystkich mężczyzn, żywych lub zmarłych"
Sygnatariusze listu zapewnili, że te gesty względem "jednego z największych bohaterów XX wieku" są zadowalające, ale zignorowano 49 tys. innych mężczyzn, skazanych na podstawie tych samych przepisów z początku XX wieku (seks homoseksualny był zakazany w Anglii i Walii do 1967 roku). "Wielu popełniło samobójstwo, ale szacuje się, że ok. 15 tys. nadal żyje" - napisano.
Pod petycją w tej sprawie podpisało się dotychczas ponad 45 tys. osób, w tym reżyser i członkowie ekipy "Gry tajemnic". "Wzywamy rząd Jej Królewskiej Mości, aby rozpocząć dyskusję o możliwości ułaskawienia wszystkich mężczyzn, żywych lub zmarłych" - zakończyli.
Autor: am//rzw / Źródło: Guardian, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: The Weinstein Company