Polaka zatrzymanego w sprawie zabójstwa dziennikarza Petersa R. de Vriesa czeka ekstradycja

Aktualizacja:
Autor:
fc,
zir,
akr
//now,
tam
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Polaka zatrzymanego w sprawie zabójstwa dziennikarza Petersa R. de Vriesa czeka ekstradycja
Polaka zatrzymanego w sprawie zabójstwa dziennikarza Petersa R. de Vriesa czeka ekstradycjaTVN 24
wideo 2/2
TVN 24Polaka zatrzymanego w sprawie zabójstwa dziennikarza Petersa R. de Vriesa czeka ekstradycja

W środę sąd w Kaliszu zdecydował o wydaniu Holandii 30-letniego Konrada W. z Ostrowa Wielkopolskiego podejrzanego o współudział w zabójstwie dziennikarza śledczego Petera R. de Vriesa oraz o udział w zbrojnej grupie przestępczej. Ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania 30-latka zatrzymali policjanci CBŚP we współpracy z niderlandzką policją.

- Sąd postanowił wydać Królestwu Niderlandów 30-letniego Konrada W., podejrzanego o współudział w zabójstwie dziennikarza Petera R. de Vries - poinformowała w środę sędzia Edyta Janiszewska rzecznik prasowa Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Posiedzenie sądu w Kaliszu było niejawne. - Mężczyzna był ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania wydanym w sierpniu 2022 roku przez sędziego w sprawach karnych w sądzie w Amsterdamie w celu przeprowadzenia postępowania karnego. Ostrowianin jest podejrzany o to, że 6 lipca 2021 w Amsterdamie działając w organizacji terrorystycznej wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami przy użyciu broni palnej dokonał zabójstwa obywatela niderlandzkiego - powiedziała sędzia. Sąd zastosował 60 dni tymczasowego aresztu. Postanowienie jest nieprawomocne. Podejrzanemu przysługuje złożenie zażalenia w ciągu trzech dni. - W tej chwili podejrzany będzie przebywał w areszcie do czasu uprawomocnienia się dzisiejszego postanowienia. Po uprawomocnieniu nastąpi procedura ekstradycyjna, czyli mówiąc wprost Konrad W. zostanie przewieziony z terytorium RP na terytorium królestwa Niderlandów, gdzie prowadzone będzie przeciwko niemu przez tamtejsze organy ścigania postepowanie karne - wyjaśnia Jerzy Kubiak z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Zatrzymali go, gdy wyszedł na spacer z psem

Do zatrzymania W. doszło w poniedziałek w południe w bloku przy ul. Komuny Paryskiej w Ostrowie Wielkopolskim, kiedy mężczyzna wyszedł z psem na spacer. W akcji brali udział policjanci CBŚP we współpracy z policją ostrowską i niderlandzką.

"Policjanci z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej i Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, przy wsparciu funkcjonariuszy z Zarządu w Poznaniu CBŚP, zatrzymali 30-letniego mężczyznę ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania" - podało Centralne Biuro Śledcze Policji w opublikowanym we wtorek komunikacie.

Podejrzany o współudział w zabójstwie holenderskiego dziennikarza

Mężczyzna był ścigany w związku z podejrzeniem współudziału w zabójstwie holenderskiego dziennikarza śledczego Petera R. de Vriesa, w lipcu 2021 roku w Amsterdamie, oraz podejrzeniem o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. "Ponadto w trakcie przeszukania funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli amfetaminę" - poinformowało CBŚP.

Zatrzymanie w sprawie zabójstwa Petersa R. de Vriesacbsp.policja.pl

Prokuratura: kiedy dokonano zabójstwa, zatrzymany mieszkał w Rotterdamie

Niderlandzka prokuratura podawała wcześniej, że w Polsce zatrzymano 30-letniego Polaka podejrzewanego o udział w zabójstwie dziennikarza. Nie podała jego tożsamości. Według jej ustaleń w czasie, w którym dokonano zabójstwa, 30-latek mieszkał w Rotterdamie. Podano, że władze wystąpiły o jego ekstradycję do Holandii.

Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp., która wszczęła procedurę ekstradycji ostrowianina do Królestwa Niderlandów, gdzie podejrzany stanie przed sądem. Podejrzany był już wcześniej karany nie tylko w Polsce, ale też w Holandii. W kraju odpowiadał za posiadanie narkotyków, spowodowanie wypadku drogowego i kradzież samochodu. W Holandii został skazany w 2020 r. za pobicie. Mężczyzna nie ma żadnego wyuczonego zawodu. W Holandii pracował przy rozładunku tirów, w Polsce jako pomoc hydraulika.

Zabójstwo holenderskiego dziennikarza. Dwóch oskarżonych

Peter R. de Vries został postrzelony 6 lipca 2021 roku w Amsterdamie, gdy wychodził ze studia telewizyjnego. Zmarł w szpitalu 15 lipca, wskutek odniesionych ran. Dziennikarz był powszechnie znany ze swoich bezkompromisowych reportaży, opisujących holenderski świat przestępczy. Był popularnym reporterem, często komentował w mediach głośne procesy kryminalne.

Przed sądem w Amsterdamie trwa obecnie proces podejrzanych o dokonanie zbrodni. Jednym z oskarżonych jest 36-letni Polak Kamil E., który miał prowadzić samochód z miejsca ataku. Drugim - 22-letni Holender Delano G., który miał pociągnąć za spust. Obu mężczyzn schwytano krótko po morderstwie.

Podejrzani o zabójstwo holenderskiego dziennikarza przed sądem. Wśród nich Polak >>>

Na początku lipca aresztowano także 27-letniego Polaka Krystiana M., któremu zarzuca się zlecenie zabójstwa. Mężczyzna jest również podejrzany o udział w trzech innych przestępstwach, w tym próbie zabójstwa.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:fc, zir, akr //now, tam

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: cbsp.policja.pl

Pozostałe wiadomości