Elon Musk sugeruje "niewielką miesięczną opłatę" za korzystanie z platformy X

Źródło:
BBC, tvn24.pl
Elon Musk (nagranie archiwalne)
Elon Musk (nagranie archiwalne)Reuters
wideo 2/4
Elon Musk (nagranie archiwalne)Reuters

Elon Musk zasugerował w rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, że mógłby wprowadzić niewielką miesięczną opłatę za korzystanie z serwisu społecznościowego X (dawniej Twitter) - informuje BBC i inne media. Celem takiego ruchu miałaby być skuteczna walka z botami.

O swoich zamierzeniach Musk opowiadał Netanjahu 18 września, podczas spotkania twarzą w twarz w Kalifornii, do którego doszło przy okazji wizyty izraelskiego przywódcy w USA. - Przechodzimy na niewielką miesięczną opłatę za korzystanie z systemu - oznajmił cytowany przez BBC miliarder.

W rozmowie z premierem Izraela biznesmen przekonywał, że wprowadzenie takiej opłaty pomogłoby walczyć z botami, czyli programami symulującymi zachowanie realnych użytkowników. - Stworzenie bota kosztuje ułamek centa. Ale jeśli ktoś musi zapłacić (za korzystanie z platformy - red.) jakąś niewielką kwotę, nawet kilka dolarów miesięcznie, efektywny koszt botów jest bardzo wysoki - mówił Musk. - Chcemy, żeby to była niewielka kwota. Trzeba to przedyskutować, jednak moim zdaniem to jedyny skuteczny sposób na obronę przed botami - dodał.

Na razie nie wiadomo, ani kiedy taka opłata miałaby zacząć obowiązywać, ani ile ewentualnie wynosić. BBC poprosiła przedstawicieli platformy o komentarz w tej sprawie, do tej pory nie otrzymała jednak odpowiedzi.

ZOBACZ TEŻ: Elon Musk potwierdza narodziny trzeciego dziecka z Grimes. Rodzice znów wybrali niezwykłe imię

Zmiany na dawnym Twitterze

Ewentualne wprowadzenie opłaty za korzystanie z platformy byłoby kolejną istotną zmianą zarządzoną przez Muska po przejęciu kontroli nad Twitterem (obecnie X). Wiosną tego roku właściciel Tesli i SpaceX zmodyfikował dotychczasowy sposób weryfikacji kont znanych użytkowników. Obecnie uzyskanie niebieskiego znacznika wiąże się z wykupieniem płatnej subskrypcji za 8 dolarów miesięcznie. W lipcu Musk zmienił nazwę Twittera na X i pozbył się charakterystycznego logo w postaci niebieskiego ptaszka.

BBC informuje, że w trakcie poniedziałkowego spotkania Netanjahu apelował do Muska, by ten znalazł sposób na ukrócenie antysemityzmu i innych form nienawiści na platformie. W połowie sierpnia Muzeum Auschwitz skrytykowało platformę za nieusuwanie antysemickich wpisów. "Platforma, która lekceważy potrzebę ochrony pamięci ofiar, lekceważy tworzenia pełnego szacunku i empatii środowiska internetowego" - oceniło muzeum. Właściciel X Elon Musk opowiada się tymczasem za całkowitą wolnością słowa na platformie.

ZOBACZ TEŻ: Elon Musk składa nietypową obietnicę. "Bez limitu"

Autorka/Autor:kgo//am

Źródło: BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: The Washington Post/Getty Images