Moralność, intelekt, duch ciężkiej pracy. Pekin stworzył wytyczne dla reformy edukacji


Wpajanie uczniom patriotyzmu, kluczowych wartości socjalistycznych i etosu pracy są wśród wytycznych reformy systemu edukacji obowiązkowej w Chinach, ogłoszonych przez partię komunistyczną i rząd - przekazał we wtorek państwowy chiński dziennik "Global Times".

Celem wytycznych jest rozwinięcie systemu edukacji, który będzie "rozwijał w obywatelach wszechstronne podstawy moralne, intelektualne, fizyczne i estetyczne" oraz "ducha ciężkiej pracy" - podała gazeta, cytując dokument wydany w poniedziałek przez Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin (KPCh) oraz rząd w Pekinie.

Wytyczne przewidują wpajanie uczniom "wiary, patriotyzmu, uczciwości, szerokiej wiedzy i ducha walki". Edukacja moralna i wszechstronne kształcenie będą priorytetami, a wysiłki w tym zakresie muszą objąć "każdego ucznia w każdej szkole" - dodano.

Według dokumentu w edukacji obowiązkowej należy skupić się na skutecznym kształceniu moralnym oraz kultywacji w uczniach ideałów, kluczowych wartości socjalistycznych i tradycyjnej kultury Chin. Jednocześnie stymulowana ma być innowacyjność uczniów.

Wytyczne nakazują korzystanie z narodowego programu nauczania przygotowanego przez rząd centralny i zabraniają zastępowania go przez szkoły własnymi programami. W dokumencie wezwano też do "wzmocnienia przewodnictwa partii" w reformie szkolnictwa obowiązkowego.

Chiny zacieśniają ideologiczną kontrolę

Pod rządami prezydenta Xi Jinpinga KPCh konsekwentnie zacieśnia kontrolę ideologiczną nad obywatelami, w tym w szkołach i na uczelniach wyższych. Oficjalna doktryna przywódcy - "myśl Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice" - została dopisana do statutu partii i konstytucji ChRL oraz weszła do programu nauczania na wielu szczeblach.

Władze zaostrzają cenzurę mediów, internetu i dyskursu akademickiego. Grupy inspektorów z KPCh odwiedzały najlepsze uczelnie w kraju, a kilka czołowych uniwersytetów utworzyło specjalne wydziały partii, by poprawić "pracę ideologiczną i polityczną" wśród wykładowców. W marcu prestiżowy Uniwersytet Tsinghua w Pekinie zawiesił w obowiązkach profesora prawa Xu Zhangruna, który w eseju skrytykował politykę Xi.

Autor: ft/adso / Źródło: PAP