Luiz Inacio Lula da Silva prowadzi w sondażu przed drugą turą wyborów prezydenckich w Brazylii

Autor:
js//rzw
Źródło:
PAP

Przed drugą turą wyborów prezydenckich w Brazylii prowadzi lewicowy polityk Luiz Inacio Lula da Silva z poparciem na poziomie 53 procent - wynika z opublikowanego w piątek sondażu ośrodka badawczego Datafolha. Głosowanie, w którym Lula da Silva zmierzy się z obecnym prezydentem Jairem Bolsonaro, odbędzie się 30 października.

Rywalem Luli w drugiej turze wyborów jest obecny prezydent kraju Jair Bolsonaro. Prawicowego polityka w sondażu Datafolha poparło 47 procent Brazylijczyków. Sondaż został przeprowadzony na zlecenie dziennika "Folha de S. Paulo" oraz stacji TV Globo. Badanie odbyło się w formie bezpośrednich rozmów z 2898 osobami w dniach 13 i 14 października.

Pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia

Luiz Inacio Lula da Silva, który 2 października zwyciężył w pierwszej turze wyborów, pełnił już przez dwie kadencje urząd prezydenta Brazylii - w latach 2003-2011.

Rządy lewicowego polityka charakteryzowały się wdrażaniem programu wyrównywania różnic społecznych. Ustępując z funkcji, cieszył się poparciem 80 procent społeczeństwa.

W 2018 roku Lula da Silva rozpoczął odsiadywanie kary ponad ośmiu lat więzienia za udział w aferze korupcyjnej. Trzy lata później Sąd Najwyższy Brazylii unieważnił ten wyrok, a wkrótce potem polityk ogłosił swój udział w wyborach prezydenckich.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości