Gdzie na świecie wygrał PiS, a gdzie prowadzi KO 

Źródło:
PAP
PKW: Mamy dane z większości zagranicznych obwodowych komisji wyborczych. Protokoły dotarły na czas
PKW: Mamy dane z większości zagranicznych obwodowych komisji wyborczych. Protokoły dotarły na czasTVN24
wideo 2/23
PKW: Mamy dane z większości zagranicznych obwodowych komisji wyborczych. Protokoły dotarły na czasTVN24

Z danych zamieszczonych na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że Koalicja Obywatelska zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w takich państwach, jak Łotwa, Litwa, Estonia, Finlandia, Słowacja, Rumunia i Mołdawia. Większość amerykańskiej Polonii wybrała PiS, oddając na niego 40 procent głosów, jednak znacznie mniej niż w poprzednich wyborach. 

Na Łotwie do udziału w wyborach do polskiego parlamentu zarejestrowało się 486 osób. Dodatkowe 50 wyborców oddało głos na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. W wyborach do Sejmu frekwencja wyniosła 97,57 procent, do Senatu - 97,20 procent.

W wyborach do Sejmu najwięcej głosów otrzymała Koalicja Obywatelska - 167, drugie miejsce zajęła Nowa Lewica - 93 głosy, a trzecie Prawo i Sprawiedliwość i Konfederacja - po 85 głosów.

W wyborach do Senatu Adam Bodnar z KO zdobył 368 głosów, Alicja Żebrowska z PiS - 131 głosów.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów. Szefowa KBW: cały czas liczymy, że uda się to we wtorek

Wynik w Wilnie

W Wilnie w wyborach do Sejmu RP najwięcej głosów zdobyła Koalicja Obywatelska (KO) – 36,18 proc. Prawo i Sprawiedliwość (PiS) uzyskało 21,54 proc., a Nowa Lewica – 21,27 proc. – poinformował w poniedziałek Jacek Komar, przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 152 w stolicy Litwy.

W wyborach do Senatu RP najwięcej głosów zdobył Adam Bodnar, przedstawiciel KO - 72,5 proc. głosów. Alicja Żebrowska z PiS zdobyła 27,5 proc.

Udział w wyborach parlamentarnych w Wilnie wzięło 366 osób.

Pierwsza wypowiedź prezydenta po wyborach
Pierwsza wypowiedź prezydenta po wyborachTVN24

Wysoka frekwencja na Słowacji

Po podliczeniu głosów oddanych w jedynej na Słowacji komisji wyborczej, którą zorganizowano w Instytucie Polskim w Bratysławie, w wyborach do Sejmu zwyciężyła Koalicja Obywatelska z 44,97-procentowym poparciem.

Wynik PiS to 14,93 procent.

Koalicja Obywatelska zgromadziła 268 z 596 ważnych głosów. Na PiS zagłosowało 89 osób. Podium zamyka Trzecia Droga, na którą głosowało 85 osób.

W wyborach do Senatu zwyciężył kandydat KO Adam Bodnar. Uzyskał 465 głosów. Alicja Żebrowska z PiS dostała 116 głosów.

Z zatwierdzonych przez PKW protokołów wynika, że frekwencja w głosowaniach na Słowacji wyniosła 95 procent.

Kroki prowadzące do powstania rządu. Kalendarium powyborcze
Kroki prowadzące do powstania rządu. Kalendarium powyborczeTVN24

Głosowanie w Kiszyniowie

W komisji wyborczej na terenie Mołdawii najwięcej głosów zdobyła KO, na drugim miejscu jest PiS. W komisji wyborczej w wydziale konsularnym ambasady RP w Kiszyniowie wyborcy oddali 87 ważnych głosów. Frekwencja wyniosła 88,78 procent.

KO uzyskała 35 głosów. Na kolejnych miejscach są: PiS (25), Trzecia Droga (12), Nowa Lewica (8), Konfederacja (6).

W wyborach do Senatu 54 głosy uzyskał Adam Bodnar z KO, a 28 - Alicja Żebrowska z Prawa i Sprawiedliwości.

Wynik w Rumunii

W obwodowej komisji wyborczej nr 238, gdzie głosowali Polacy z terytorium Rumunii, frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła 93,01 proc, a najwięcej głosów uzyskała Koalicja Obywatelska (175).

Na drugim miejscu pod względem liczby głosów jest Nowa Lewica, która zdobyła głosy 107 wyborców. Kolejne wyniki uzyskały: Konfederacja (105), Prawo i Sprawiedliwość (99), Trzecia Droga (92), Bezpartyjni Samorządowcy (10) i Polska jest jedna (6).

W Bukareszcie liczba ważnych kart do głosowania wyniosła 599. Na podstawie zaświadczenia głosowało tam 35 osób.

W wyborach do Senatu kandydat KO Adam Bodnar otrzymał 417 głosów, a kandydatka PiS Alicja Żebrowska – 156.

Ostateczne sondażowe wyniki late poll Ipsos
Ostateczne sondażowe wyniki late poll IpsosTVN24

Wyniki w Estonii

W Estonii Koalicja Obywatelska uzyskała 36,49 proc. poparcia. Na drugim miejscu uplasowała się Nowa Lewica z 26,54-proc. poparciem, wynik Trzeciej Drogi to 14,22 proc. Poza podium znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z 11,85 proc. i Konfederacja z 8,06 proc.

W Tallinie oddano 211 głosów ważnych, frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu wyniosła 94,64 procent.

W wyborach do Senatu Adam Bodnar z KO zdobył 175 głosów - 82,55 proc. Kandydatka PiS Alicja Żebrowska uzyskała 37 głosów - 17,45 proc.

"15 października 2023 roku w Polsce skończyły się rządy PiS-u"
"15 października 2023 roku w Polsce skończyły się rządy PiS-u"TVN24

Głosowanie w Helsinkach i Turku

Polacy biorący udział w wyborach parlamentarnych zorganizowanych w Helsinkach i Turku najwięcej głosów oddali na Koalicję Obywatelską, Nową Lewicę i Trzecią Drogę. Konfederacja i PiS zajęły odpowiednio czwarte i piąte miejsce. 

Wynik KO to 42,9 proc. głosów, Nowej Lewicy - 25,24 proc., Trzeciej Drogi - 11,74 proc. Konfederacja uzyskała 9,65 proc., Prawo i Sprawiedliwość - 7,95 procent.

W wyborach do Senatu RP najwięcej głosów zdobył kandydat KO Adam Bodnar – 1335 (86,5 proc.).

W dwóch zlokalizowanych na terenie Finlandii komisjach w wyborach wzięło udział ponad 94 proc. spośród 1692 uprawnionych obywateli. Tegoroczne wybory cieszyły się dużo większą popularnością wśród fińskiej Polonii (ok. 5,5 tys. osób) niż w 2019 roku, kiedy to głosowało dwukrotnie mniej obywateli.

Wyniki w USA

Po podliczeniu danych ze wszystkich 52 komisji w USA wśród amerykańskiej Polonii wygrało PiS, zdobywając 40 procent głosów, jednak ze znacznie mniejszą przewagą niż w poprzednich wyborach. Koalicja Obywatelska uzyskała 35,5 proc. poparcia.

Na dalszych miejscach uplasowały się: Trzecia Droga (8,3), Nowa Lewica (6,6), Konfederacja (6 proc.), Polska jest Jedna (3 proc.) i Bezpartyjni Samorządowcy (0,5 proc.).

Mimo zwycięstwa wynik PiS w USA jest gorszy niż w poprzednich wyborach. W 2019 roku ugrupowanie to otrzymało 52,7 proc. głosów amerykańskiej Polonii, podczas gdy KO - 27,7 proc.

PiS zawdzięcza zwycięstwo wśród amerykańskiej Polonii głównie mieszkańcom aglomeracji Chicago i innych miast Środkowego Zachodu - Detroit, Milwaukee, Saint Louis. Tam partia ta zdobyła 55 proc. głosów, KO - 24,5 proc.

PiS wygrał też, choć ze znacznie mniejszą przewagą, w nowojorskim okręgu konsularnym, do którego poza samym Nowym Jorkiem włącza się też skupiska Polonii w New Jersey i Connecticut, a także Filadelfię, Boston, Pittsburgh i Cleveland. Tam PiS zdobył 39,2 proc., a KO - 37 proc.

O zmieniających się trendach wśród Polaków w USA świadczy także wynik wyborów do Senatu. Większość zdobył w nich kandydat opozycji Adam Bodnar (53 proc.). Cztery lata temu zdecydowanie wygrał tam Marek Rudnicki, kandydat PiS, zdobywając 58 proc. głosów (ostatecznie nie wszedł do Senatu, przegrał z kandydatem KO Kazimierzem Michałem Ujazdowskim, który w kraju zyskał łącznie większe poparcie od kandydata PiS).

W wyborach w komisjach w USA w tym roku udział wzięła rekordowa liczba osób - ponad 44 tysiące. W 2019 roku liczba ta wyniosła 29 tysięcy.

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock