Tak wojna zmieniła Wołodymyra Zełenskiego

Źródło:
tvn24.pl
Piekło o Zełenskim
Piekło o ZełenskimTVN24
wideo 2/22
Piekło o ZełenskimTVN24

Od roku Rosjanie zabierają życie i sieją spustoszenie na skalę, jakiej w Europie nie doświadczano od II wojny światowej. Niszczą rodziny. Odbierają dzieciom niewinność. Rozpętana przez nich wojna zmienia świat i każdego człowieka, którego udziałem się staje. Wołodymyr Zełenski - jeszcze niedawno po prostu prezydent Ukrainy, a dziś lider walczącego z autorytaryzmem wolnego, demokratycznego świata - też się zmienił. Zestawione fotografie pokazują go rok temu, w kolejnych miesiącach bohaterskiej obrony Ukrainy i obecnie.

Pierwsze ze zdjęć pochodzi z nagrania wystąpienia prezydenta z 23 lutego 2022 roku, dzień przed rozpoczęciem przez Rosję bezprawnej inwazji. Druga fotografia została wykonana 352 dni później - 9 lutego 2023 roku, kiedy prezydent był witany w Parlamencie Europejskim.

Prezydent Ukrainy przemawiający 22 lutego 2022 roku do narodu po decyzji Rosji o uznaniu za niepodległe samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz Zełenski słuchający hymnu europejskiego po przybyciu do Parlamentu Europejskiego 9 lutego 2023 roku.

Zdjęcie po lewej przedstawia Wołodymyra Zełenskiego w czasie oficjalnego wystąpienia niewiele ponad tydzień od początku inwazji. Zdjęcie po prawej pokazuje natomiast prezydenta w czasie konferencji zorganizowanej dla dziennikarzy z całego świata 24 lutego 2023 roku.

Na tych dwóch fotografiach widać poważną i skupioną twarz ukraińskiego przywódcy. Jedna została opublikowana 2 marca 2022 roku, zaś druga siedem miesięcy później - 25 października 2022 roku.

Na tych zdjęciach Zełenski przemawia po spotkaniach z innymi liderami. Pierwsze wykonano 23 lutego 2022 r. w czasie wspólnej konferencji z prezydentami Polski i Litwy, Andrzejem Dudą i Gitanasem Nausedą. Na drugim ukraiński prezydent bierze udział w konferencji z Andrzejem Dudą 22 maja 2022 roku.

Dwa spotkania prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Andrzeja Dudy w Kijowie - pod koniec lutego i pod koniec maja 2022 roku.

"Jest w tej chwili bohaterem do naśladowania dla młodych ludzi, dla młodych polityków"

O Zełenskim i o tym, jaką drogę przeszedł przez ostatni rok mówili w czwartek w "Kropce nad i" ukraiński parlamentarzysta Mykoła Kniażycki i były ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło. - On jest człowiekiem młodym, który wykazał się determinacją i odwagą - mówił Piekło. Według byłego ambasadora, "on jest w tej chwili takim bohaterem do naśladowania dla młodych ludzi, dla młodych polityków, pewnie nie tylko w naszej części świata, ale pewnie i w innych".

Piekło o Zełenskim
Piekło o ZełenskimTVN24

- Myślę, że ta determinacja i niewątpliwie jeszcze jego wrodzone zdolności aktorskie, w tym talent oratorski, pomogły mu przekazać całemu światu i parlamentom całego świata pewne przesłanie, które pozwala (…) lepiej rozumieć Ukrainę i być solidarnym - dodał.

Kniażycki mówił natomiast, że "bohaterstwo Zełenskiego nie jest tylko w tym, że on jest liderem społeczeństwa, a w tym, że on idzie razem ze swoim społeczeństwem".

Kniażycki o Zełenskim
Kniażycki o ZełenskimTVN24

Autorka/Autor:akr/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Omar Havana/Getty Images, president.gov.ua

Tagi:
Raporty: