Władimir Putin "przygotowuje nową ofensywę". ISW: dwa prawdopodobne kierunki

Autor:
ads//rzw
Źródło:
PAP
Zniszczona infrastruktura w obwodzie kijowskim po rosyjskim ataku rakietowym
Zniszczona infrastruktura w obwodzie kijowskim po rosyjskim ataku rakietowym
wideo 2/21
Zniszczona infrastruktura w obwodzie kijowskim po rosyjskim ataku rakietowym

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną w codziennej analizie pisze o przygotowywanej przez Rosję nowej ofensywie na Ukrainę. Zdaniem instytutu jej celem będzie najprawdopodobniej obwód ługański lub doniecki.

Analitycy z ISW sądzą, że Władimir Putin planuje nową ofensywę na luty - marzec. Instytut już wcześniej pisał, że Rosja przygotowuje się do przeprowadzenia w ciągu najbliższego pół roku zdecydowanej operacji wojskowej, która może mieć zarówno charakter ofensywny, jak i defensywny. Zadaniem sił rosyjskich jest odzyskanie inicjatywy i zakończenie serii sukcesów operacyjnych wojsk ukraińskich - podkreślano. Prawdopodobnym celem nowej rosyjskiej ofensywy jest obwód ługański, na co wskazuje przerzucanie do niego rosyjskich wojsk - przypomina teraz ośrodek. Dodaje, że Rosjanie mogą również atakować okolice Wuhłedaru w obwodzie donieckim. ISW powtarza swoją wcześniejszą ocenę o małym prawdopodobieństwie ataku sił rosyjskich z terytorium Białorusi.

Putin ułaskawia skazańców, którzy zaciągnęli się na wojnę

W piątek Kreml potwierdził, że Putin wydaje wyprzedzające ułaskawienia skazańcom, którzy zaciągnęli się na wojnę w Ukrainie, głównie w szeregi najemniczej Grupy Wagnera - pisze ISW. Dodaje, że taka praktyka może napędzać dalszą rekrutację na wojnę wśród więźniów i prawdopodobnie umożliwia Grupie Wagnera działanie z większą bezkarnością.

Amerykański ośrodek zwraca uwagę na dziennikarskie śledztwo, które potwierdziło, że władze rosyjskie deportują dzieci z okupowanego obwodu chersońskiego do sierocińca w Symferopolu na okupowanym Krymie. Zaznaczono, że dzieci umieszczono w placówce, która już wcześniej była znana ze złego traktowania podopiecznych, o czym informowały oficjalne rosyjskie media. Sierociniec reklamuje się jako miejsce wychowujące dzieci w duchu "patriotyzmu i obywatelstwa" i "rozbudza świadomość siebie jako obywatela wielonarodowej Rosji".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości