Szef CIA: Ukraina może przegrać wojnę jeszcze w tym roku

Źródło:
PAP

Jeśli USA nie wyślą broni, Ukraina może przegrać wojnę do końca roku - zaalarmował szef CIA William Burns. Dodał, że brak wsparcia może doprowadzić do sytuacji, w której Władimir Putin będzie mógł dyktować warunki.

Szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) ostrzegł, że jeśli USA nie przekażą Ukrainie broni, może ona przegrać wojnę z Rosją jeszcze przed końcem 2024 roku, a przynajmniej - dodał - Putin "może być w sytuacji, w której będzie w stanie dyktować warunki politycznego porozumienia".

Szef CIA: Ukraina może przegrać bez wsparcia USA

- Myślę, że przy wsparciu, jakie przyniosłaby amerykańska pomoc wojskowa - zarówno pod względem praktycznym, jak i psychologicznym - Ukraińcy są w stanie utrzymać swoje pozycje w 2024 roku. Bez tej dodatkowej pomocy obraz wojny jest jednak o wiele bardziej tragiczny - zaalarmował w czwartek Burns w czasie wystąpienia w Prezydenckim Centrum George'a Busha w Dallas w Teksasie. Wypowiedź szefa CIA przytoczyła stacja CNN.

W ocenie Burnsa ryzyko, że Ukraina mogłaby przegrać wojnę bez amerykańskiego wsparcia, jest "bardzo realne".

Szef agencji wywiadowczej nie precyzował, czym byłaby ukraińska porażka, lecz można przypuszczać, że uznano by za nią opanowanie rozległych terytoriów Ukrainy przez Rosję, a następnie skuteczne "zamrożenie" konfliktu na dotychczasowej linii frontu - podobnie jak w przypadku rosyjskiej aneksji Krymu i zagarnięcia przez Rosję dużej części Donbasu w 2014 roku - czytamy na portalu CNN.

- Ukraińcy zostali przytłoczeni, lecz nie było to spowodowane brakiem odwagi czy determinacji z ich strony. Obawiam się, że bez dodatkowej pomocy ze strony USA zobaczymy w przyszłości więcej Awdijiwek - przyznał Burns.

Wsparcie dla Ukrainy utknęło w Izbie Reprezentantów

Prezydent USA Joe Biden poparł w środę pakiet projektów trzech ustaw o wsparciu Ukrainy, Izraela i Indo-Pacyfiku, przedstawiony przez republikanów w Izbie Reprezentantów. Zaapelował do obu izb Kongresu o szybkie procedowanie tych projektów i zapowiedział, że niezwłocznie je podpisze. Waszyngton miałby przeznaczyć na wsparcie Ukrainy 60,8 miliarda dolarów.

- Bez pomocy Stanów Zjednoczonych, a zwłaszcza bez podjęcia przez Kongres decyzji o przekazaniu nam wsparcia militarnego, Ukrainie będzie trudno nie tylko wygrać wojnę, ale wręcz przetrwać jako państwo - przyznał 7 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wideokonferencji z ambasadorami krajów należących do platformy United24. Była to najbardziej alarmistyczna i pesymistyczna wypowiedź ukraińskiego przywódcy od lutego 2022 roku, czyli początku pełnej rosyjskiej agresji.

Autorka/Autor:ads/kab

Źródło: PAP