Agresja Rosji na Ukrainę. Czeska policja postawiła zarzuty jej akceptowania i wspierania 49 osobom

Źródło:
PAP

Rzecznik czeskiej policji Ondrzej Moravczik przekazał, że służby postawiły dotąd 49 osobom zarzuty akceptowania i wspierania rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W 86 innych przypadkach prowadzone jest postępowanie.

Czeska policja prowadzi prawie 300 spraw związanych z Ukrainą lub ukraińskimi uchodźcami. Jej rzecznik Ondrzej Moravczik powiedział, że mniej więcej jedna trzecia z nich to tzw. przypadki aprobaty i poparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przekazał, że zarzuty postawiono dotąd 49 osobom.

- 86 spraw dotyczy pochwalania agresji i innych podobnych sposobów akceptowania mordów na ukraińskich cywilach - dodał Moravczik w wywiadzie dla portalu czeskiego radia publicznego iROZHLAS.cz.

Dwa kluczowe paragrafy czeskiego prawa

Policja prowadzi postępowanie na podstawie dwóch paragrafów prawa, na których istnienie w czeskim porządku prawnym zwrócił uwagę prokurator generalny Igor Strziż krótko po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Według prokuratora wszelkie przejawy poparcia i sympatii dla działań Rosji w napadniętym kraju mogą być ścigane z paragrafów 365 i 405, mówiących o aprobacie dla zbrodni oraz negowaniu, kwestionowaniu, aprobowaniu i usprawiedliwianiu ludobójstwa. Zgodnie z prawem za takie czyny grozi kara do trzech lat więzienia.

Autorka/Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: