Rosja przyspiesza ws. Syrii. Wysłannik ONZ kursuje między stolicami


Specjalny wysłannik ONZ Staffan de Mistura oznajmił w Moskwie, że Syryjczycy powinni jak najszybciej dołączyć się do rozpoczętego w Wiedniu procesu uregulowania konfliktu w Syrii. O wsparciu Rosji dla starań ONZ zapewnił szef MSZ Siergiej Ławrow.

- Porozumienie z Wiednia wskazuje, że wszyscy rozumiemy, iż należy jak najszybciej zakończyć ten konflikt i uczynić to środkami politycznymi - powiedział wysłannik ONZ. - Syryjczycy powinni jak najszybciej dołączyć się do tego procesu. Przebywałem już w Damaszku, staramy się w tym celu nawiązywać kontakty z opozycją syryjską - dodał.

Ławrow zapewnił, że Rosja "aktywnie wspiera działania" de Mistury, który "od razu po spotkaniu w Wiedniu rozpoczął wizyty w celu poczynienia postępu (...) w przygotowaniu gruntu pod jak najszybsze rozpoczęcie dialogu wewnątrzsyryjskiego". Mistura wyjaśnił, że po wizycie w Moskwie udaje się do Waszyngtonu, aby kontynuować konsultacje na temat Syrii. Według jego słów przedstawiciele Damaszku są gotowi uczestniczyć w spotkaniu z opozycją syryjską. - ONZ jest gotowa do spotkania (władz z opozycją), byłem w Damaszku, oni powiedzieli, że są gotowi do udziału - mówił. Ławrow wyraził ocenę, że "zewnętrzni aktorzy", którzy - jak to określił "w stopniu decydującym wpływają na rozmaite grupy opozycji", powinni wykorzystać swój wpływ w celu utworzenia przez te grupy "wspólnej delegacji".

Porozumienie z Wiednia wskazuje, że wszyscy rozumiemy, iż należy jak najszybciej zakończyć ten konflikt i uczynić to środkami politycznymi (...) Syryjczycy powinni jak najszybciej dołączyć się do tego procesu. Przebywałem już w Damaszku, staramy się w tym celu nawiązywać kontakty z opozycją syryjską Staffan de Mistura

Szef rosyjskiego MSZ powiedział też, że przed kolejnym spotkaniem w Wiedniu w sprawie Syrii należy określić, które grupy uważane są za prawomocną opozycję, a które - za ugrupowania terrorystyczne.

Wiedeńskie spotkanie

Podczas rozmów na temat uregulowania konfliktu w Syrii, które zakończyły się w Wiedniu 30 października, państwa uczestniczące w rokowaniach opowiedziały się za dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu w Syrii pod egidą ONZ. Zgodnie z przyjętym dziewięciopunktowym komunikatem końcowym Syria powinna być zachowana jako niepodległe, świeckie, integralne państwo. Równolegle do procesu politycznego mają być podjęte starania o wprowadzenie ogólnokrajowego zawieszenia broni w Syrii.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: