Ponad cztery miliony Syryjczyków uciekły z kraju od 2011 roku, gdy rozpoczęła się wojna domowa. Kolejne miliony musiały opuścić swoje domy, choć nie udało im się wyjechać z Syrii. Po niemal pięciu latach wojny 46 proc. Syryjczyków chce wyjechać z kraju przy pierwszej nadarzającej się okazji - wynika z badania opinii, sporządzonego przez Insytut Gallupa. Co najmniej 43 proc. Syryjczyków zakłada, że w ciągu 12 miesięcy opuści miejsce, w którym obecnie przebywa.
Podobne badanie pracownicy Instytutu Gallupa, najstarszego instytutu badania opinii społecznej na świecie, przeprowadzili w Syrii w 2013 roku. Dwa lata temu chęć opuszczenia kraju w najbliższym czasie wyraziło 47 proc. badanych.
Uciec z Syrii
Zarówno w 2013 roku, jak i z tegorocznego badania wynika, że 1/3 dorosłej populacji w Syrii musiała przenieść się w inne miejsce ze swoich domów z powodu zniszczeń wojennych oraz z obawy o bezpieczeństwo. Chęć wyemigrowania wyraża kilkukrotnie więcej Syryjczyków niż to było przed konfliktem.
Chęć ucieczki z kraju jest niezależna od wieku, wykształcenia czy statusu ekonomicznego. To wynik przeciwny do innych krajów, w których chęć migracji wyrażają przede wszystkim osoby młode, wykształcone i bardziej zmotywowane - podkreślają autorzy badania.
Siedem milionów uciekinierów
Badani nazwali 28 różnych krajów w czterech różnych regionach geograficznych. Dla 39 proc. Syryjczyków to Europa jest najbardziej pożądanym kierunkiem emigracji. Na drugim miejscu jest Bliski Wschód i Afryka Północna - 35 proc. Na trzecim miejscu uplasowała się Azja - 10 proc. badanych chciałoby wyemigrować właśnie tam.
Zaledwie 6 proc. Syryjczyków wymienia Stany Zjednoczone i Kanadę jako państwa, do których chcieliby wyemigrować. W raporcie Instytutu Gallupa podkreśla się też, że żadne państwo europejskie nie jest wymieniane przez Syryjczyków jako główne, do którego chcieliby dotrzeć.
Badanie zostało przeprowadzone w ogarniętej wojną Syrii, pracownicy Instytutu Gallupa rozmawiali bezpośrednio z 1002 osobami dorosłymi w wieku powyżej 15 lat, co stanowi ok. 2 proc. populacji. Nie zostali przebadani mieszkańcy pozostający w okolicach Homs i muhafazy (jednostka administracyjna) Al-Kunajtira
"Zważywszy na warunki, panujące w kraju, można z 95-procentową pewnością stwierdzić, że margines błędu wynosi 3,5 proc." - czytamy w raporcie Instytutu Gallupa.
Miliony uciekinierów
Od marca 2011 roku w wojnie domowej w Syrii zginęło ponad 250 tys. ludzi, a siedem milionów opuściło domy. Według danych Banku Światowego w 2013 w Syrii mieszkało 22,5 mln osób.
Według ONZ wojna pogrążyła połowę ludności kraju w nędzy.
Z Syrii ruszyła fala uchodźców, którzy starają się znaleźć bezpieczne schronienie w Turcji i Libii, ale też w Europie.
Autor: asz//gak / Źródło: tvn24.pl, PAP