10 lat za gwałty w czasie wojny w Bośni

Uchodźcy w enklawie Srebrenicy w 1995 r.
Uchodźcy w enklawie Srebrenicy w 1995 r.
Archiwum Reuters
Archiwum ReutersW Bośni w latach 1992-95 zgwałconych zostało ponad 20 tys. kobiet (na zdjęciu jeden z budynków, w których gwałcono kobiety w Foczy)

Były żołnierz sił bośniackich Serbów został w czwartek skazany w Sarajewie na 10 lat więzienia za kilkakrotne zgwałcenie bośniackiej Muzułmanki w miejscowości Focza na początku trwającej w latach 1992-1995 wojny w Bośni.

Zgodnie z werdyktem sądu Krsto Dostić został uznany za winnego zbrodni przeciwko ludzkości - pisze AFP.

Tysiące zgwałconych Muzułmanek

Jak oświadczyła sędzia sądu ds. zbrodni wojennych Mira Smajlović, skazany zgwałcił swoją ofiarę "co najmniej dwa razy" między kwietniem a sierpniem 1992 roku, podczas ofensywy sił bośniackich Serbów w rejonie Foczy, na wschodzie kraju.

Mężczyzna ponadto groził kobiecie, że jeśli komuś powie o tym, co zrobił, zabije ją oraz jej dzieci. Ofiara zeznawała podczas procesu.

Sąd nakazał również Dosticiowi wypłatę na rzecz ofiary odszkodowania o równowartości 20 tys. euro.

Szacuje się, że podczas wojny w Bośni, w czasie której zginęło ok. 100 tys. ludzi, ponad 20 tys. kobiet zostało zgwałconych, a gwałt był formą "narzędzia walki" - pisze AFP. W Foczy wiele Muzułmanek (w konstytucji Jugosławii z 1974 r. muzułmanie zostali uznani za naród, stąd wielka litera - red.) łapano, gwałcono i miesiącami torturowano.

AFP zaznacza, że wymiar sprawiedliwości długo traktował sprawy dotyczące popełnionych w czasie wojny w Bośni gwałtów jako drugorzędne. Wyrok wydany przez międzynarodowe trybunały oraz bośniackie sądy usłyszało ponad 60 sprawców tych przestępstw.

Focza we wschodniej Bośni. W takich warunkach bośniaccy Serbowie więzili muzułmańskie kobietyICTY

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ICTY

Pozostałe wiadomości