Poniedziałek jest 250. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W poszukiwaniu nowych oddziałów, które mogłaby skierować na Ukrainę, Rosja zdecydowała się na wycofanie swoich najemników z Mali - podał sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie. Wcześniej biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy poinformowało o aresztowaniu agenta rosyjskich służb. Jak przekazano, miał za zadanie zamordować ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa i szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanowa. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 5:24
Zapraszamy do relacji:
Wojna Rosja - Ukraina: relacja na żywo - 1 listopada
- 3:28
Podczas godzinnego wywiadu, przeprowadzonego w bunkrze w Kijowie, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski nie ukrywał swojego rozczarowania Izraelem za to, że nie zajął wyraźnego stanowiska na korzyść Ukrainy wobec rosyjskiej inwazji.
- 0:46
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił oskarżenia Rosji, że Ukraina przygotowuje się do użycia "brudnej bomby" - poinformowała agencja dpa. - Kanclerz i prezydent Zełenski wspólnie podzielają pogląd, że niezależne śledztwo Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, zainicjowane przez stronę ukraińską, rozwieje wszelkie wątpliwości w tej sprawie - powiedział rzecznik Scholza Steffen Hebestreit, nawiązując do rozmowy telefonicznej obu polityków.
- 0:06
Pogrążone w ciemnościach ulice Kijowa po odłączeniu dopływu energii elektrycznej
Pogrążone w ciemnościach ulice Kijowa po odłączeniu dopływu energii elektrycznej
Pogrążone w ciemnościach ulice Kijowa po odłączeniu dopływu energii elektrycznej
- 23:25
Prezydent USA Joe Biden zapowiedział nałożenie na koncerny naftowe podatku od nadmiarowych dochodów, jeśli nie obniżą cen benzyny na stacjach. Jak stwierdził, firmy te czerpią rekordowe zyski z wojny na Ukrainie. - Ich zyski to efekt wojny, efekt brutalnego konfliktu, który pustoszy Ukrainę i szkodzi dziesiątkom milionów ludzi na całym świecie. A w czasie wojny jakakolwiek spółka, która pobiera historyczne zyski, ma odpowiedzialność, by działać nie tylko w swoim własnym wąskim interesie - powiedział Biden w Białym Domu.
- 22:34
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że w porannym ostrzale regionów Ukrainy wojska rosyjskie użyły 55 pocisków rakietowych, a siły ukraińskie zestrzeliły 45 z nich.
W codziennym wystąpieniu wideo Zełenski poinformował, że prace nad usuwaniem szkód wciąż trwają. - Robimy wszystko, co możliwe, by przywrócić dostawy energii elektrycznej i wody - zapewnił.
Zapowiedział, że Ukraina będzie wzmacniać swoją obronę przeciwlotniczą. Podkreślił przy tym, że "na każde dziesięć trafień terroryści (Rosjanie - red.) muszą zużyć co najmniej czterokrotnie więcej rakiet".
- Rosyjscy terroryści nie mają takich rakiet, którymi mogliby trafić w ukraińską wolę życia - życia w sposób cywilizowany, we wzajemnej trosce. Rosja nie zdoła podporządkować sobie Ukrainy - ani armią, ani terrorem, ani niczym innym - powiedział Zełenski
- 22:33
Władimir Putin używa co najmniej trzech sobowtórów, którzy przeszli operacje plastyczne, by wyglądać jak on - powiedział szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow w wywiadzie dla brytyjskiej gazety "Daily Mail", opublikowanym w poniedziałek na stronie resortu.
Osoby te są wykorzystywane do ukrycia utraty kontroli na Kremlu, nie wiadomo, "czy prawdziwy Putin nadal istnieje" - powiedział Budanow. Jak tłumaczy, Putin w przeszłości "nie był idiotą", a tymczasem wojna na Ukrainie "nie ma żadnej logiki". Ukraiński rząd jest według szefa HUR zaskoczony katastrofalną strategią rosyjskiej inwazji i stąd przypuszczenia, że to już nie Putin podejmuje kluczowe decyzje.
- 22:03
Uczniowie szkoły w mieście Łabytnangi w Rosji, w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, szyją po lekcjach odzież dla wojskowych biorących udział w inwazji na Ukrainę - podał w poniedziałek portal Meduza, powołując się na oświadczenie władz miasta.
Mer miasta Marina Trieskowa oświadczyła, że 15 uczniów z klas od szóstej do dziesiątej szyje ciepłe kurtki i kominiarki dla wojskowych. "Troskliwe dziecięce ręce przygotowały siedem zestawów odzieży, a plan przewiduje, że będzie ich trzy razy więcej. Nasi mężczyźni powinni czuć troskę i ciepło!" - oświadczyła urzędniczka. Uczniowie klas 6-10 to nastolatki w wieku około 12-16 lat.
Meduza przypomniała, że do szycia odzieży i ekwipunku dla wojskowych zaangażowano w Rosji uczniów wielu szkół i uczelni technicznych. O takiej pracy wykonywanej przez nastolatków informowały również zwykłe szkoły m.in., z obwodów: włodzimierskiego, samarskiego i rostowskiego. Nie wyjaśniano, czy młodzież otrzymuje wynagrodzenie za tę pracę.
- 21:39
Rząd tymczasowy w Mali, który przejął władzę w wyniku wojskowego zamachu stanu w 2020 r., walczy z islamskimi rebeliantami przy wsparciu najemników z rosyjskiej formacji nazywanej Grupą Wagnera. Zarówno Mali, jak i Rosja twierdzą, że nie są to najemnicy, lecz instruktorzy wspierający lokalne oddziały wojskowe.
Grupa Wagnera jest oskarżana przez międzynarodowe organizacje praw człowieka i lokalne społeczności w Mali o udział w masakrach ludności cywilnej. Formacja ta bierze udział w inwazji na Ukrainę, uzupełniając oddziały werbowanymi w rosyjskich więzieniach kryminalistami.
- 21:38
W poszukiwaniu nowych oddziałów, które mogłaby skierować na Ukrainę, Rosja zdecydowała się na wycofanie swoich najemników z Mali - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym w poniedziałek wieczorem.
"Na tle znacznych strat na terytorium Ukrainy rosyjskie władze wojskowe i polityczne szukają sposobów na wzmocnienie wojsk okupacyjnych dzięki prywatnym firmom wojskowym. Mimo znacznych strat wizerunkowych i politycznych na arenie międzynarodowej podjęto decyzję o wyprowadzeniu kontyngentu prywatnych firm wojskowych z Mali" - oświadczyła armia ukraińska.
W komunikacie dodano, że rosyjskie formacje najemnicze próbują teraz uzupełnić swe oddziały o samoloty, by użyć ich na Ukrainie. Sztab uważa przy tym, że "skuteczność i umiejętności pilotów, którzy używają różnych modyfikacji samolotów Mi-8, nie pozwalają na wykonanie tego zadania tak, jak zakładano".
- 21:17
"Dzisiejsze ataki rakietowe na Ukrainę przeciwko cywilom i infrastrukturze cywilnej, odłamki (rakiety) spadające na wioskę w Mołdawii, są kolejnym pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego. To brutalna, podjęta przez Rosję próba zniszczenia krytycznych obiektów (infrastruktury – red.) przed zimą" - napisał wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell na Twitterze, zapewniając, że UE stoi u boku Ukrainy.
- 21:00
Po porannym rosyjskim ostrzale nadal 270 tys. mieszkań w Kijowie nie ma prądu, a 40 proc. odbiorców nie ma wody - poinformował w poniedziałek wieczorem mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. Dodał, że prace nad przywróceniem elektryczności i wody trwają.
- 19:47
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił dziś, że jego kraj nadal będzie realizował inicjatywę zbożową w ramach porozumień z Turcją i ONZ. Wyraził nadzieję, że "partnerzy zdołają uspokoić retorykę" Moskwy, która wycofała się z porozumienia.
Zełenski przypomniał, że w sprawie inicjatywy zbożowej, czyli porozumienia o eksporcie zboża z Ukrainy, istnieją dwa równoległe dokumenty: jeden podpisany przez Ukrainę, Turcję i ONZ oraz drugi zawarty przez Rosję, Turcję i ONZ. Ukraina nie wycofała się z zawartych ustaleń - podkreślił Zełenski na konferencji prasowej z premierem Czech Petrem Fialą.Petr Fiala i Wołodymyr Zełenski
"Jeśli Rosja mówi, że wycofuje się z inicjatywy zbożowej, to mówi to, że wycofuje się ona z tych ostatnich ustaleń trójstronnych. Mówi to, że Rosja narusza te porozumienia" - powiedział Zełenski. Zauważył, że wspólnota międzynarodowa przywykła już do rozmaitej retoryki ze strony władz Rosji, tym niemniej Ukraina liczy na to, że jej partnerzy zdołają "uspokoić" tę retorykę.
"Będziemy wierzyć, że partnerzy zdołają uspokoić retorykę Federacji Rosyjskiej. My ze swojej strony będziemy kontynuować inicjatywę zbożową" - podsumował Zełenski. - 19:22
MSZ Ukrainy zaapelowało dziś o sankcje wobec Rosji w związku z jesiennym poborem do wojska prowadzonym wśród Ukraińców - mieszkańców terenów okupowanych przez Rosję, a w szczególności anektowanego Krymu. Pobór ten ma się rozpocząć 1 listopada.
W przeddzień ogłoszenia w Rosji poboru do wojska MSZ Ukrainy zaapelowało do wspólnoty międzynarodowej, by "zdecydowanie potępiła jesienny pobór i rosyjską kampanię mobilizacyjną wśród obywateli Ukrainy na terenach pod tymczasową okupacją".
"Na terytoriach Ukrainy, które znalazły się po 24 lutego 2022 r. pod tymczasową okupacją, Rosja próbuje realizować politykę pełzającej aneksji, którą stosuje także na Krymie. Od 2015 roku Rosja prowadzi pobór - już po raz 16. - na tym ukraińskim półwyspie. W tym czasie okupacyjna administracja rosyjska na Krymie i w Sewastopolu zmusiła bezprawnie do służby wojskowej prawie 36 tys. Ukraińców" - głosi oświadczenie na stronie internetowej MSZ.
Ministerstwo podkreśliło, że "pod pozorem poboru na Krymie trwa nadal kampania mobilizacyjna", a jej charakter i metody świadczą o tym, że władze Rosji "dążą do zmniejszenia liczebności Ukraińców i Tatarów krymskich na półwyspie". Te bowiem grupy narodowościowe "stawiają największy opór okupacji rosyjskiej".
Rosja łamie międzynarodowe prawo humanitarne, które "zabrania zmuszać ludzi będących pod ochroną do służenia w armii państwa okupacyjnego i w siłach pomocniczych" - dodał resort dyplomacji.
- 19:11
Premierzy Czech i Ukrainy, Petr Fiala i Denys Szmyhal, podczas spotkania przedstawicieli rządów obu krajów w poniedziałek w Kijowie podpisali memorandum w sprawie kontynuowania współpracy gospodarczej i politycznej. Uzgodniono też m.in. że Praga nadal będzie wspierać Ukrainę, w tym militarnie.
- Pomoc jest rzeczą naturalną - mówił Fiala.
- 18:39
Ludzie ustawiający się z plastikowymi butelkami w długich kolejkach, by nabrać wody i miasto w dużej części pogrążone w ciemności - tak wygląda Kijów po dzisiejszym ostrzale Rosji, który uszkodził ważną infrastrukturę.
Reporter TVN24 Artur Molęda, który jest na miejscu, relacjonował, że "na ulice nie wyjechały tramwaje i trolejbusy". - Prądu brakuje w 350 tysiącach mieszkań - przekazał. Po południu udało się jednak przywrócić bieżącą wodę do części mieszkań.
Część Kijowa bez wody i prądu po rosyjskim ataku. Ludzie stoją z butelkami w kolejkach po wodę
- 18:35
Białorusini są przeciwni rosyjskiej wojnie. Białorusini nie wspierają Rosji. W przeciwieństwie do Rosji nie widać tutaj żadnych nastrojów prowojennych - mówiła na antenie TVN24 BiS Swiatłana Cichanouska. Liderka białoruskiej opozycji w rozmowie mówiła także o kondycji władz w Mińsku.
Wojna w Ukrainie. Swiatłana Cichanouska o zaangażowaniu Białorusi w rosyjską inwazję i władzach w Mińsku
- 18:16
Niemcy. Berlin "nie jest w stanie przyjąć więcej uchodźców z Ukrainy"? To manipulacja
- 18:00
Alaksandr Łukaszenka zaakceptował projekt porozumienia z Rosją o powołaniu ośrodków szkoleniowo-bojowych służących wspólnemu przygotowaniu wojskowych z Rosji i Białorusi - podało w poniedziałek niezależne Radio Swaboda.
Rozgłośnia podała, powołując się na państwową agencję BiełTA, że projekt ma być bazą do dalszych rozmów prowadzonych przez resort obrony w Mińsku. Przy tym jednak ministerstwo obrony zostało upoważnione do podpisania umowy z Rosją, gdy strony porozumieją się w ramach projektu zaakceptowanego przez Łukaszenkę.
Według ukraińskiego wywiadu wojskowego na Białorusi przebywa ok. 4,3 tys. rosyjskich wojskowych, w 80 proc. są to niedawno zmobilizowani. Na obecnym etapie nie ma ryzyka wtargnięcia na Ukrainę z terytorium Białorusi, jednak sytuacja ta może się zmienić - ocenił wywiad.
- 16:36
Według ustaleń tej instytucji w maju 2022 roku mężczyzna otrzymał zadanie przygotowania zabójstwa jednego z dowódców oddziału wojska ukraińskiego, co miało być "testem" przed zleceniem mu zabójstw kilku ważnych osób, między innymi ministra obrony Reznikowa i szefa HUR Budanowa, a także jednego z byłych dowódców pułku Azow, doradcy jednego z ministrów oraz innych. Za zabicie każdego z nich miał dostać wynagrodzenie w wysokości 100 tysięcy USD.
Został oskarżony o zdradę stanu, przygotowania do zabójstwa na zamówienie oraz udział w nielegalnej formacji zbrojnej oraz w organizacji terrorystycznej – podało biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.
- 16:35
Aresztowano agenta rosyjskich służb, który miał za zadanie zamordować ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa i szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanowa – poinformowało w poniedziałek biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Do aresztowania doszło w obwodzie wołyńskim na północnym zachodzie Ukrainy.
Agenta aresztowano w sierpniu dzięki złożonej operacji ukraińskich służb, lecz wcześniej nie podawano tego faktu do publicznej wiadomości. Aresztowany to mieszkaniec obwodu ługańskiego, który od 2014 roku popierał agresję Rosji przeciwko Ukrainie i osobiście brał udział w działaniach zbrojnych w szeregach sił samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej. Po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę w lutym tego roku przebywał w Rosji, gdzie został zwerbowany przez Zarząd Główny Sztabu rosyjskich sił zbrojnych - napisało biuro Prokuratora Generalnego na Telegramie.
Офіс Генерального прокурора
Агента російських спецслужб судитимуть за організацію замовних вбивств в Україні 🔷 Розслідуванням встановлено, що мешканець Луганщини з 2014 року підтримував збройну агресію РФ проти України та особисто брав участь у бойових діях на боці країни-агресора у лавах так званої «народної міліції «ЛНР». Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну він перебував на території Росії. Там його завербували представники Головного управління Генерального штабу збройних сил РФ. 🔹 Приблизно у травні 2022 року чоловік отримав від російських кураторів завдання здійснити підготовку до вчинення замовного вбивства громадянина Україна - керівника одного з підрозділів, який воює з агресором. Для цього він залучив виконавця – киянина, який мав погодився виконати замовлення, до якого входило стеження за об’єктом та його подальша ліквідація із застосуванням вогнепальної зброї. 🔹 Вбивство керівника бойового підрозділу мало стати «тестовим» завданням перед виконанням інших замовних вбивств політичних та публічних осіб нашої держави – Міністра оборони України, керівника ГУР МО України, одного із керівників «Національного корпусу» - в минулому командира розвідроти полку українського військового підрозділу «Азов», радника одного з міністрів та інших. 🔹 За вбивство кожного з них російські куратори обіцяли винагороду у розмірі від 100 тис доларів США. 🔹 У серпні 2022 року за результатами багатоетапної спецоперації організатор був затриманий на території Волинської області. Наразі він перебуває під вартою. 🔹 Обвинувальний акт за фактами державної зради, готування до вчинення умисного вбивства на замовлення, участі у непередбачених законом збройних формуваннях та терористичній організації скеровано до Печерського районного суду м. Києва (ч. 1 ст. 111, ч. 1 ст. 14, ч. 3 ст. 27, п. 6, 11, 12 ч. 2 ст. 115, ч. 2 ст. 260 та ч. 1 ст. 258-3 КК України).
- 16:14
- Rosjanie nie po raz pierwszy atakują poprzez Mołdawię terytorium Ukrainy - zachód i południowy zachód. Nie po raz pierwszy odnotowujemy tam pojawianie się dronów, (w odległości) 5-10 km od granicy rumuńskiej. Tak więc dron klasy operacyjno-taktycznej prowokuje też w ten sposób kraje NATO - powiedział rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat w telewizji ukraińskiej.
Urzędnik, cytowany przez portal Suspilne, dodał, że Rosja "używa przestrzeni powietrznej suwerennego państwa - Mołdawii - do ataków terrorystycznych na Ukrainę". Oświadczył, że te działania należy dokumentować i przedstawiać je państwom zachodnim.
***
MSW Mołdawii poinformowało w poniedziałek, że w miejscowości Naslavcea na północy kraju spadł pocisk wystrzelony przez Rosjan w kierunku Ukrainy, a strącony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Ministerstwo obrony w Kiszyniowie oświadczyło, że systemy monitoringu nie odnotowały podejrzanych przelotów w mołdawskiej przestrzeni powietrznej, a radary nie wykryły odłamków pocisku z powodu jego niewielkich rozmiarów.
W poniedziałek rano Rosja zaatakowała cele w różnych regionach Ukrainy, wystrzeliwując z bombowców strategicznych ponad 50 rakiet.
- 15:43
- Praktycznie 80 proc. wystrzelonych rakiet zniszczyła dzisiaj nasza obrona przeciwlotnicza. Zapobiegło to oczywiście szkodom dla infrastruktury, a także dla życia i zdrowia Ukraińców. Niestety, część rakiet doleciała do celu. Ma to katastrofalne skutki z punktu widzenia naszej infrastruktury energetycznej, ciepłowniczej, wodociągowej - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal na konferencji prasowej w Kijowie z szefem czeskiego rządu Petrem Fialą, odnosząc się do porannych ostrzałów.
Rosja w poniedziałek rano zaatakowała cele w różnych regionach Ukrainy, wystrzeliwując z bombowców strategicznych ponad 50 rakiet – powiadomiły Siły Powietrzne ukraińskiej armii.
- 15:11
"Za mną ważna rozmowa z sekretarzem obrony (USA, Lloydem Austinem – przyp. red.). Rozmawialiśmy o rosyjskiej agresji oraz aktualnej sytuacji na Ukrainie" – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak w poniedziałek na Twitterze.
"Omówiliśmy też szczegóły dotyczące obecności wojsk USA w Polsce oraz kwestie związane ze współpracą militarną i modernizacyjną" – dodał wicepremier.
- 14:57
Rosjanie deportowali ponad 9 tysięcy dzieci z terytorium Ukrainy, co można uznać za zbrodnię wojenną i element ludobójstwa - poinformował prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.
- Obecnie w trakcie śledztwa ustalono, że 9400 dzieci deportowanych zostało przez Rosję z terytorium Ukrainy. Zdajemy sobie sprawę, że dzieci, które padły ofiarą tych zbrodni może być znacznie więcej - powiedział Kostin w wywiadzie dla agencji Interfax Ukraina. Dodał, że prokuratura sprawdza wszystkie informacje, które do niej w tej sprawie docierają.
- Przy badaniu tych przypadków, zwłaszcza przy zbieraniu dowodów, opieramy się na tym, że takie fakty są zbrodnią wojenną, jak i elementem ludobójstwa - powiedział prokurator.
- 14:07
Dwa śmigłowce szturmowe Ka-52 zostały całkowicie zniszczone na lotnisku w obwodzie pskowskim - poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Przekazał, że dwie kolejne takie maszyny zostały poważnie uszkodzone.
Do incydentu - jak podał wywiad - doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Nie ujawniono, kto stoi za tym atakiem.
Wartość jednego śmigłowca to ok. 16 mln. dol. – podano w komunikacie.
- 13:35
W wyniku poniedziałkowego zmasowanego ataku rakietowego ze strony Rosji obrażeń doznało 13 osób - poinformowała ukraińska policja. Premier Denys Szmyhal przekazał, że uszkodzonych zostało 18 obiektów w 10 regionach kraju.
Dane, dotyczące 13 rannych osób pochodzą z godz. 11.30 czasu ukraińskiego (godz. 10.30 w Polsce).
Większość uszkodzonych obiektów, to infrastruktura energetyczna – powiedział Szmyhal, którego przytacza portal telewizji Hromadske.
Szef rządu poinformował, że bez prądu są setki miejscowości w siedmiu obwodach Ukrainy. W obwodach kijowskim, zaporoskim, dniepropietrowskim i charkowskim awaryjnie odłączono dostawy prądu.
Rosja - Ukraina. Rosjanie ostrzelali rakietami ukraińskie miasta, zmasowany atak
- 13:21
Armia hiszpańska przeszkoli żołnierzy ukraińskich w zakresie obrony cybernetycznej - podał resort obrony w Madrycie, cytowany przez dziennik "La Razon".
Stołeczna gazeta przypomniała, że rząd Hiszpanii zgodził się na przeszkolenie w tym kraju w różnych dziedzinach około 400 żołnierzy ukraińskich.
Z informacji resortu obrony Hiszpanii wynika, że w listopadzie dotrze do tego kraju pierwsza grupa ukraińskich wojskowych, która przejdzie szkolenia z zakresu obrony cybernetycznej. Będzie ona liczyć pięciu oficerów.
“Podczas szkoleń zdobędą oni wiedzę na temat tego, w jaki sposób unikać cyberataków, osłabiać ich oddziaływanie, a także redukować ich skutki” - ustalił "La Razon".
- 13:13
Fragmenty rosyjskiego pocisku, wystrzelonego w kierunku Ukrainy, a strąconego przez obronę przeciwlotniczą tego kraju, spadły w miejscowości Naslavcea, na północy Mołdawii - podało mołdawskie ministerstwo spraw wewnętrznych w porannym komunikacie.
Resort przekazał, że w wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał. Zanotowano jedynie straty materialne, głównie zniszczone w pobliskich domach okna.
Mołdawia. Spadła rosyjska rakieta, zestrzelona przez Ukraińców
- 11:59
Po ataku rakietowym Rosji woda nie dociera do 80 proc. użytkowników – powiadomiło stołeczne przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne. Brakuje również prądu. Rosyjskie rakiety nie trafiły w cele w samej stolicy – powiadomiły władze.
- 11:19
Putin najprawdopodobniej będzie kontynuował działania konwencjonalne na Ukrainie w celu utrzymania obecnie okupowanych terenów, zajęcia nowych i stworzenia warunków do załamania zachodniego wsparcia dla Ukrainy, do którego, jak oczekuje, dojdzie wiosną – ocenia ISW.
"Putin nie zrezygnował najpewniej z osiągnięcia maksymalnych celów na Ukrainie przy wykorzystaniu konwencjonalnych środków militarnych, które stosuje równolegle z działaniami, mającymi złamać ducha walki Ukraińców, a także gotowość Zachodu do pomagania Kijowowi"
Według ISW jest mało prawdopodobne, że Rosja użyje w Ukrainie taktycznej broni jądrowej, o ile nie dojdzie tam do nagłej porażki sił rosyjskich, umożliwiającej niekontrolowany postęp wojsk ukraińskich. "Taka sytuacja jest możliwa, ale mało prawdopodobna" – zaznaczono, podkreślając, że Putin nie chce konfliktu z NATO."Jest bardzo prawdopodobne, że Putin będzie nadal sugerować możliwość użycia taktycznej broni jądrowej i ataków na NATO w ramach działań na rzecz złamania chęci pomocy Zachodu dla Ukrainy"
Ze względu na warunki klimatyczne, panujące na Ukrainie, Rosja chce wysłać maksymalnie duże siły w najbliższym czasie, by umocnić pozycje obronne na czas jesieni i przed zimą, gdy zamarznięta ziemia i rzeki pozwolą na nasilenie walk. Poborowi z jesiennego naboru, po około sześciu miesiącach szkolenia mogą zostać wykorzystani w możliwych operacjach ofensywnych po zakończeniu wiosennych roztopów w przyszłym roku. - 10:23
Cywilne statki towarowe nigdy nie mogą być celem działań wojennych, ani być porywane - oświadczył w poniedziałek Amir Abdulla, koordynator ONZ ds. eksportu zboża z Ukrainy, po tym, gdy Rosja w sobotę wycofała się z umowy, dotyczącej bezpiecznego eksportu ukraińskich produktów przez Morze Czarne.
"Żywność musi płynąć"
- 9:59
Rosja w poniedziałek rano zaatakowała cele w różnych regionach Ukrainy, wystrzeliwując z bombowców strategicznych ponad 50 rakiet – powiadomiły Siły Powietrzne ukraińskiej armii. 44 pociski zestrzelono. Wcześniej informowano o 20 rakietach.
Władze zapowiedziały już odcięcie dostaw prądu z powodu uszkodzeń obiektów energetycznych.
- 9:43
"Kolejna seria rosyjskich pocisków uderzyła w infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Zamiast walczyć na polu bitwy, Rosja walczy z cywilami. Nie usprawiedliwiajcie tych ataków, nazywając je 'odpowiedzią'. Rosja robi to, bo nadal ma pociski i wolę zabijania Ukraińców" - napisał szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.
Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko stwierdził z kolei, że poranne rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną Kijowa i innych miast pokazują, że "Rosja nie jest zainteresowana negocjacjami pokojowymi, ani kwestią światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Jedynym celem Putina jest śmierć i zniszczenie". - 9:26
O powtórnych wybuchach w Dnieprze i Zaporożu informuje w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina. Rano miejscowości te stały się już celem ataku w trakcie rosyjskiego ostrzału rakietowego szeregu regionów Ukrainy. Jak podają media, w pierwszej serii ataków rakietowych ucierpiały m.in. obiekty energetyczne.
- 8:51
Rosyjskie samoloty zaatakowały cele na Ukrainie, wystrzeliwując ponad 20 rakiet – powiadomił rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ihnat. Jak dodał, może dojść do powtórnego ataku.
Ihnat, cytowany przez ukraińską redakcję Radia Swoboda, powiedział, że ataków dokonano z bombowców strategicznych Tu-95 i Tu -160 z obwodu rostowskiego w Rosji."Wystrzelili ponad 20 rakiet. Możliwe, że będą kolejne (ataki). Pociski nadlatują zarówno z kierunku północnego, jak i z południa, okrążając Ukrainę i celując w obiekty infrastruktury krytycznej”.
- 8:24
- W wyniku ataków na obiekty infrastruktury krytycznej część stolicy jest pozbawiona prądu. W niektórych dzielnicach nie ma wody – przekazał mer Kijowa Witalij Kliczko.
Po rosyjskim ataku rakietowym na różne regiony Ukrainy w poniedziałek uszkodzenia obiektów infrastruktury potwierdziły m.in. władze obwodu dniepropietrowskiego i Charkowa. - 7:38
Media informują o odgłosach dwóch wybuchów we Lwowie na zachodzie Ukrainy, a także o atakach na Kijów, Charków, Zaporoże, obwody winnicki, czerkaski, połtawski, a także inne regiony.
Według doniesień w Kijowie wybuchy słychać było wielokrotnie. Według niepotwierdzonych informacji niektóre pociski zestrzelono, jednak są także trafienia.
Władze Charkowa potwierdziły dwukrotne trafienie pocisków w obiekty infrastruktury krytycznej. - 7:24
O wybuchach w Kijowie informują w poniedziałek rano media i ukraińskie kanały w Telegramie. Pojawiły się również doniesienia o wybuchach w Charkowie i innych miejscach w kraju, m.in. w Zaporożu i obwodzie winnickim.
- 7:20
Po ogłoszeniu alarmu przeciwlotniczego na terytorium całego kraju media tradycyjne i społecznościowe informują o odgłosach wybuchów, m.in. w obwodzie winnickim, Zaporożu i Dnieprze.
Portal Suspilne powiadomił, że w obwodzie winnickim działała obrona przeciwlotnicza. Niepotwierdzone informacje o zestrzeleniu rosyjskiej rakiety nadeszły z obwodu kijowskiego. - 7:05
Na całym terytorium Ukrainy w poniedziałek rano ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Kanały w Telegramie informują o rosyjskich pociskach rakietowych, wystrzelonych m.in. z regionu Morza Kaspijskiego.
Alarm przeciwlotniczy obowiązuje również w obwodach zachodnich.
O "wysokim poziomie zagrożenia" powiadomiły władze obwodu rówieńskiego. Władze obwodu mikołajowskiego podały, że kierunek rakiet wskazuje na możliwy atak na zachodzie i północnym zachodzie. - 6:28
Na aukcji w USA sprzedano ukraińską flagę, podpisaną przez prezydenta Zełenskiego i naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerija Załużnego, za 69 tysięcy dolarów. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie - donosi kanał Nexta TV.
- 5:30
Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 30 października
- 4:56
Prezydent Ukrainy poinformował też, że w niedzielę rozmawiał z głównymi dowódcami armii ukraińskiej i szefami organów bezpieczeństwa o działaniach przeciwko agresorowi.
- 4:55
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo powiedział, że "siły ukraińskie odparły zaciekłą ofensywę wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim na wschodzie kraju".
Powiedział także, że ukraiński "fundusz wymiany" został uzupełniony, co oznacza, że rosyjscy żołnierze zostali wzięci do niewoli. Najbardziej zacięte walki toczyły się w obwodzie donieckim wokół miast Bachmut i Awdijiwka.
- 4:53
Okupacyjne władze w obwodzie chersońskim próbują stworzyć mieszkańcom kontrolowanego przez siebie terytorium warunki nie do życia - podkreśla sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W Nowej Kachowce od 29 października wyłączono internet, a przez megafony mieszkańców informuje się o konieczności wyjazdu z obwodu w ciągu 48 godzin w związku z rzekomym ryzykiem uderzeń rakietowych ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy - czytamy.
Jak dodano, w pierwszej kolejności "ewakuacji" podlega personel medyczny miejscowych szpitali i służby miejskie. Władze okupacyjne zobowiązały też przedsiębiorców do wyprzedania wszystkich produktów spożywczych i zamknięcia sklepów i bazarów od 1 listopada.
Autorka/Autor:lukl, momo, tas//now
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: pgo.gov.ua
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu