Szef amerykańskiej dyplomacji potępił Rosję za atak w pobliżu polskiej granicy

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Atak Rosji na Ukrainę trwa osiemnastą dobę. Antony Blinken, szef amerykańskiej dyplomacji potępił rosyjski atak rakietowy na Międzynarodowe Centrum Utrzymania Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie, które znajduje się około 20 kilometrów od granicy z Polską. Strona ukraińska przekazuje, że agresorzy przygotowują się do szturmu na Odessę oraz koncentrują siły, żeby zdobyć Mikołajów i ruszyć na Krzywy Róg na południu kraju. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół niej.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> Blisko 13 tysięcy osób opuściło ostrzeliwane przez rosyjskie wojska ukraińskie miasta, korzystając z korytarzy humanitarnych - przekazała wicepremier Iryna Wereszczuk.

> Ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że siły rosyjskie ostrzelały kobiety oraz dzieci, które próbowały ewakuować się ze wsi pod Kijowem. Podano, że zginęło siedem osób, w tym jedno dziecko. 

> Eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich ocenili w analizie, że działania Rosji nie wskazują, by agresor utracił inicjatywę. Trwają walki, a Rosja wciąż zakłóca wykorzystanie korytarzy humanitarnych.

> Deputowany chersońskiej rady obwodowej poinformował, że rosyjskie siły okupacyjne zamierzają przeprowadzić pseudoreferendum w Chersoniu. Zaapelował przy tym do innych deputowanych z rady. "Stworzenie 'Chersońskiej Republiki Ludowej' przeobrazi nasz kraj w beznadziejną dziurę pozbawioną życia i przyszłości. Nie dajcie im żadnego głosu!" - ostrzegł.

> W oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, bez żywności, wody i ciepła znajduje się 400 tysięcy mieszkańców - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:48

  Australijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło nowe sankcje wobec Rosji. Dotkną one 33 rosyjskich oligarchów, znanych biznesmenów i członków ich najbliższych rodzin.

  Wśród nich są miliarder Roman Abramowicz, dyrektor generalny Gazpromu Aleksiej Miller, dyrektor generalny Rostecu Siergiej Czemiezow.

  Australijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że Rosjanie objęci sankcjami "zgromadzili ogromny majątek osobisty i mają dla Rosji znaczenie gospodarcze i strategiczne".

 • 4:31

  Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej przy użyciu samolotów i śmigłowców wystrzeliły z terytorium Białorusi liczne pociski rakietowe - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek na Twitterze Franciszak Wiaczorka, doradca liderki demokratycznej opozycji na Białorusi Swiatłany Cichanouskiej.

  "Co 5 minut bombardują i wracają" - poinformował Wiaczorka na portalu społecznościowym.

  "Białoruska armia nie jest nawet informowana" - dodał białoruski polityk, podsumowując, że można śmiało powiedzieć, iż Białoruś znajduje się pod tymczasową okupacją.

 • 4:12

  Rosyjskie siły morskie zablokowały ukraińskie wybrzeże Morza Czarnego, odcinając Ukrainę od handlu morskiego - poinformowało w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Rosyjskie siły morskie ustanowiły daleką blokadę ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego, skutecznie izolując Ukrainę od międzynarodowego handlu morskiego. Rosyjskie siły morskie kontynuują również ataki rakietowe na cele na terenie Ukrainy. Rosja przeprowadziła już jeden desant amfibijny na Morzu Azowskim i może próbować przeprowadzać kolejne takie operacje w najbliższych tygodniach " - oświadczyło brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 3:27

  Rosja jest agresorem, dopuszcza się na Ukrainie zbrodni wojennych – powiedziała minister obrony Kanady Anita Anand. Podkreśliła wagę jedności NATO dla wsparcia Ukrainę i obrony w razie potrzeby wszystkich krajów członkowskich.

  - Rosja w oczywisty sposób jest okrutnym agresorem, zabijającym dzieci i rodziny, i popełniającym zbrodnie wojenne - powiedziała Anand w programie „Question Period” w telewizji CTV. Odnosząc się do ataku na bazę wojskową w obwodzie lwowskim, pobliżu granicy z Polską, Anand powiedziała, że jest to kolejny przykład „niewybaczalnej rosyjskiej agresji”.

 • 3:24

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w programie amerykańskiej telewizji CBS, że nie spodziewa się obrony jego kraju przez NATO w przypadku rosyjskiego ataku a bronią chemiczną. Ponowił apel o niezbędną broń.

  - Kiedy pytacie mnie, czy NATO będzie nas bronić, cóż, (…) nie oczekujemy tego. To, o co prosimy, to bardzo prosta rzecz. Mówimy: dajcie Ukrainie broń, a my zrobimy resztę. Dajcie nam wszelką niezbędną broń, a my będziemy walczyć o naszą ziemię i o naszych ludzi – stwierdził szef ukraińskiej dyplomacji w programie CBS "Face the Nation".

  Pytany, czy posiada jakieś dodatkowe informacje na temat potencjalnego ataku Rosji bronią chemiczną na Ukrainie przyznał, że Kijów nie ich nie ma. Nie wyklucza jednak takiej możliwości.


 • 2:58

  Rosyjskie wojska przygotowują na Ukrainie kilka operacji ofensywnych - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek ukraiński sztab generalny w swoim codziennym raporcie umieszczonym w mediach społecznościowych - podała niemiecka agencja prasowa DPA.

  W tym celu jednostki rosyjskie próbują umocnić się w rejonach, które do tej pory zdobyły, aby zabezpieczyć zaopatrzenie i przegrupować się - czytamy w raporcie.

  Po zakończeniu tych działań, jak napisano w raporcie, spodziewane są nowe ataki na takie miejsca, jak Charków na wschodzie, Sumy na północnym wschodzie, a także na kijowskie przedmieście Browary.

 • 2:15

  Premier Hiszpanii Pedro Sanchez poparł działania służące ukaraniu władz Rosji, w tym prezydenta Władimira Putina, za zbrodnie wojenne popełniane wobec ludności cywilnej podczas wojny prowadzonej przez Moskwę na Ukrainie.

  W trakcie spotkania z szefami rządów wspólnot autonomicznych Hiszpanii szef centrolewicowego gabinetu opowiedział się za jak najszybszym uruchomieniem procedur przeciwko władzom Rosji przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

  - Obywatele (państw UE – PAP) oczekują od swoich przywódców politycznych jednomyślności w potępieniu tej agresji - stwierdził Sanchez, apelując jednocześnie do Chin o podjęcie działań na rzecz mediacji w konflikcie.

 • 2:10

  Po Facebooku i Twitterze również Instagram jest obecnie zablokowany w Rosji. Zostało to potwierdzone w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Organizację NetBlocks i użytkowników Instagrama w Rosji - podaje niemiecka agencja prasowa DPA.

 • 2:09

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w niedzielnym talk-show w niemieckiej telewizji publicznej ARD sformułował poważne oskarżenia pod adresem Niemiec za ich długoletnią politykę wobec Rosji i wymienił trzy oczekiwania Ukrainy.

  - Z przykrością muszę to powiedzieć: w rzeczywistości pomogliście zbudować obecną potęgę Rosji - powiedział Kułeba.

  - Mamy nadzieję, że również wniesiecie odpowiednio dużo, żeby powstrzymać rosyjską machinę wojenną - dodał.

 • 1:52

  Na nagraniu opublikowanym w niedzielę przez czeczeńską telewizję Grozny rzekomo widać przywódcę Czeczenii Ramzana Kadyrowa rozmawiającego z czeczeńskimi bojownikami o ataku, który miał miejsce w pobliżu stolicy Ukrainy - informują ukraińskie media.

  Czeczeńska stacja telewizyjna Grozny opublikowała na swoim kanale Telegram film, który ma przedstawiać Kadyrowa w zaciemnionym pomieszczeniu rozmawiającego z czeczeńskimi żołnierzami.

 • 1:33

  Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że chciałby, aby do końca roku Niemcy stały się niezależne od importu węgla z Rosji. Z każdym dniem dostawy rosyjskiego węgla się zmniejszają – zapewnił minister w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”. Większe trudności mogą - jego zdaniem - wiązać się z odcięciem się od dostaw rosyjskiego gazu.

  Habeck przekonywał, że możliwe jest także prawie całkowite uniezależnienie się do końca roku od rosyjskich dostaw ropy:

  - Sytuacja komplikuje się w przypadku gazu, ponieważ Niemcy nie mają zdolności importowych gazu płynnego. Byłyby one tworzone teraz pod dużą presją – podkreślił.

 • 1:31

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiali telefonicznie na temat sytuacji w Ukrainie - przekazuje Reuters.

  Agencja donosi, że politycy podkreślali swoje zobowiązanie do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za swoje działania. Głowy państw miały też rozmawiać o wsparciu dla rządu i mieszkańców Ukrainy.

 • 0:22

  - Pojawiają się oznaki, że Rosja może być chętna do przeprowadzenia merytorycznych negocjacji w sprawie Ukrainy, mimo że Moskwa obecnie zamierza zniszczyć swojego sąsiada - powiedziała wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman w wywiadzie dla "Fox News Sunday".

  Sherman - jak relacjonuje Reuters - podkreśliła, że Stany Zjednoczone wywierają "ogromną presję” na rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, żeby zgodził się na zawieszenie broni w trwającej od 24 lutego inwazji na Ukrainę i pozwolił na utworzenie korytarzy humanitarnych aby umożliwić ucieczkę cywilom.

  - Presja zaczyna przynosić efekty. Widzimy pewne oznaki prawdziwych, poważnych negocjacji. Ale, muszę to zaznaczyć, jak dotąd wydaje się, że Władimir Putin ma zamiar zniszczyć Ukrainę – powiedziała Wendy Sherman.

 • 23:49

  Lars Klingbeil, współprzewodniczący rządzącej w Niemczech partii SPD stwierdził w wywiadzie telewizyjnym dla telewizji ARD, że w przeszłości partia i rząd niemiecki "zbyt pozytywnie oceniały sytuację w Rosji i jej politykę".

  - Popełniliśmy kilka błędów w ocenie - przyznał niemiecki polityk.

  Jako przykład podał reakcję na rosyjską aneksję Krymu oraz rozwój sytuacji politycznej w Rosji. Klingbeil jest współprzewodniczącym SPD wraz z Saskią Esken od grudnia 2021 roku.

 • 23:13

  Antony Blinken, szef amerykańskiej dyplomacji potępił rosyjski atak rakietowy na Międzynarodowe Centrum Utrzymania Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie, które znajduje się niedaleko polskiej granicy. "Brutalność musi się skończyć" - napisał Blinken na Twitterze.

  W wyniku ataku zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne. Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa, bardziej znane jako jaworowski poligon wojskowy, znajduje się niecałe 40 kilometrów od Lwowa i około 30 kilometrów od granicy z Polską.

 • 22:35

  Z 14 zaplanowanych na niedzielę korytarzy humanitarnych na Ukrainie zadziałało tylko dziewięć - poinformowała wicepremier kraju Iryna Wereszczuk.

  Wereszczuk powiedziała, że Mariupol jest wciąż ostrzeliwany i dostawy humanitarne dla tego miasta utknęły w Berdiańsku, a więc w połowie drogi. Zapowiedziała, że kolejna próba przedarcia się do Mariupola zostanie podjęta w poniedziałek.

  Ogółem w niedzielę spod ostrzałów udało się wywieźć ponad 5500 osób, w tym z obwodu kijowskiego - 3950, a w miejscowościach obwodu ługańskiego 1600 - poinformowała wicepremier.

 • 21:49

  27 tysięcy uchodźców z Ukrainy skorzystało z możliwości, zorganizowanego przez polskie koleje, dodatkowego transportu do Niemiec - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

  "Od piątku do niedzieli do godz. 18, 27 tys. uchodźców z Ukrainy skorzystało z możliwości, zorganizowanego przez polskie koleje, dodatkowego transportu do Niemiec" - napisał w niedzielę na Twitterze wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

  Wcześniej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji informował, że uchodźcom z Ukrainy zapewniono możliwość skorzystania z bezpłatnego transportu do Niemiec. Tylko w weekend z Polski do Niemiec odjedzie łącznie 18 dodatkowych pociągów specjalnych.

  Od kilku dni trwają prace nad skoordynowaniem działań państw unijnych w organizacji transportu dla uchodźców z Ukrainy, którzy chcą przez Polskę udać się do innego państwa. Między innymi w tym celu szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz jego odpowiednicy we Francji i w Niemczech, Gerald Darmanin i Nancy Feaser, zawiązali nieformalny sztab ds. pomocy uchodźcom.


 • 21:44

  Prezydent Rosji Władimir Putin ponosi "strategiczną porażkę" - ocenił włoski minister obrony Lorenzo Guerini. W wywiadzie dla telewizji RAI w niedzielę podkreślił, że NATO nie pozwoli na to, aby choć "centymetr Europy" został zaatakowany przez Rosję.

  Szef resortu obrony powiedział w studiu telewizji publicznej, że sytuacja na froncie "bardzo różni się od tej, jaką Putin wyobrażał sobie, gdy rozpoczynał ofensywę". Jak zauważył minister, rosyjski prezydent spodziewał się wówczas błyskawicznej wojny i kapitulacji Ukrainy.

  - Dzisiaj Putin postanowił zwiększyć aktywność militarną i bombardowania. Jeśli chodzi o cele Putina, to choć może odnieść taktyczne zwycięstwo militarne, ponosi porażkę strategiczną - ocenił Guerini. Jak wskazał, Putin chciał mniejszego zaangażowania NATO, a jest ono większe.

 • 21:18

  Rosjanie przygotowują się do desantu w Odessie i obwodzie odeskim - powiedział w niedzielę wieczorem sekretarz Rady bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU)Ołeksij Daniłow, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

  Według Daniłowa zagrożenie od strony morza dla Odessy nie jest niczym nowym. Próbę lądowania z Morza Czarnego planowano trzy-cztery dni temu, jednak z powodu złej pogody wróg wycofał się do okupowanego Sewastopola i teraz wraca - zaznaczył Daniłow.

 • 21:09

  Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak potwierdził, że w poniedziałek odbędzie się kolejna runda negocjacji rosyjsko-ukraińskich. Wcześniej poinformował o tym rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

 • 20:59

  Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn: Rosja próbuje fałszować prawdę o wojnie, którą prowadzi przeciwko Ukrainie. Prawda jest jednak jasna: Rosja nie mogąc przejąć kontroli nad Ukrainą, rozpętała krwawą wojnę, chcąc zniszczyć obecną państwowość Ukrainy.

 • 20:53

  Kapelan wojskowy igumen Płaton (Morhunow) zginął w Wołnowasze w obwodzie donieckim w ataku rosyjskich agresorów - podał Ukrinform, cytując komunikat Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU).

 • 20:23

  Rosyjska agresja wobec Ukrainy i sytuacja humanitarna związana z uchodźstwem z tego kraju będą tematami rozmów szefa MSZ Zbigniewa Raua z przedstawicielami Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku - poinformował resort dyplomacji.

 • 20:15

  Nie umarła jeszcze Ukraina, ani chwała, ani wolność – zaśpiewali w niedzielne popołudnie na Starym Mieście we Lwowie lokalni artyści. Do wspólnego śpiewania hymnu Ukrainy przyłączyli się spacerujący przechodnie.

 • 20:07

  Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych 1 720 000 osób uciekających z Ukrainy do Polski - poinformowała Straż Graniczna.

 • 20:05

  Wojska rosyjskie pod Kijowem są obecnie rozbite i nie ma teraz bezpośredniego zagrożenia wojennego dla stolicy Ukrainy - powiedział Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 • 20:03

  Państwowa Straż Pożarna podała, że strażacy pomagają uchodźcom z Ukrainy na dworcach we wszystkich miastach wojewódzkich.

 • 20:01

  Kolejna runda rosyjsko-ukraińskich rozmów odbędzie się w poniedziałek - 14 marca - podał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, którego cytuje portal Ukrainska Prawda.

 • 20:00

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do firm komputerowych, takich jak Microsoft, Oracle i SAP, o wstrzymanie wsparcia technicznego dla ich produktów w Rosji - podał Reuters.

 • 19:55

  W świetle rosyjskiej napaści na Ukrainę Irlandia będzie się musiała w przyszłości zastanowić nad swoją polityką neutralności - powiedział premier tego kraju Micheal Martin.

 • 19:53

  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że barbarzyńskie działania Władimira Putina wystawiają na próbę nie tylko Ukrainę, ale całą ludzkość.

 • 19:35

  Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą i rumuńskim przywódcą Klausem Iohannisem na temat walki z rosyjskim agresorem oraz dalszych kroków dotyczących wejścia Ukrainy do UE - podała agencja Interfax-Ukraina.

 • 19:28

  Zniszczenia w Mikołajowie (13.03)

 • 19:28

  Rosyjski bombowiec został zestrzelony w rejonie Czernihowa - podało na Facebooku Dowództwo "Północ" ukraińskich sił zbrojnych. Z komunikatu wynika, że samolot został strącony podczas nalotu na Czernihów i że była to maszyna typu Suchoj (Su). Samolot spadł w obszarze leśnym.

 • 19:12

  2 698 280 osób uciekło dotąd z Ukrainy. Od soboty liczba ukraińskich uchodźców wzrosła o ponad 100 tysięcy - poinformował Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi w wywiadzie dla telewizji France 24.

 • 19:07

  Z miejscowości w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy ewakuowano 1600 kobiet, dzieci i osób starszych - poinformował szef regionu Serhij Hajdaj. Jak dodał, jeśli zapadną odpowiednie ustalenia, ewakuacja będzie kontynuowana w poniedziałek.

 • 19:01

  Siły ukraińskie kontratakują w dwóch regionach: na południu obwodu mikołajowskiego i na wschodzie obwodu charkowskiego - powiedział doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w wywiadzie dla publicznej telewizji.

 • 18:51

  Rosjanie koncentrują siły, by zdobyć Mikołajów i ruszyć na Krzywy Róg na południu Ukrainy - podał na Facebooku ukraiński sztab generalny.

  "Od początku dnia wróg skoncentrował swoje główne wysiłki na zbliżeniu się do miasta Krzywy Róg i zdobyciu miasta Mikołajów. Nie rezygnuje też z prób zdobycia miasta Mariupol" - czytamy w komunikacie podsumowującym sytuację operacyjną.

 • 18:43

  Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba: W rozmowie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem uzgodniliśmy dalsze wsparcie dla Ukrainy. Obaj zgadzamy się, że trzeba zrobić więcej, aby powstrzymać rosyjską agresję i pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej zbrodnie. Jesteśmy wdzięczni USA za zdecydowane poparcie dla narodu ukraińskiego. Ukraina zwycięży.

 • 18:37

  Ponad 140 tysięcy cywilów zostało ewakuowanych z terenów objętych konfliktem na Ukrainie - powiedział wicepremier Iryna Vereszczuk w wywiadzie dla telewizji państwowej.

 • 18:35

  Trwają rozmowy delegacji Rosji i Ukrainy - podał Reuters, powołując się na doradcę prezydenta Ukrainy.

 • 18:31

  Rosjanie ostrzelali szkołę w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. Służby ratownicze starają się uratować ludzi uwięzionych pod gruzami - poinformował szef władz regionalnych Witalij Kim, cytowany przez dziennik "Kyiv Independent".

  Według Kima obecnie trwa walka z pożarem, który wybuchł w placówce po ataku. Na razie nie ma doniesień o ofiarach.

 • 18:25

  Niedzielny rosyjski atak na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie w obwodzie lwowskim był słyszalny m.in. w Lubaczowie na Podkarpaciu. Mieszkańcy przyznają, że nad ranem obudziły ich głośne wybuchy.

 • 18:20

  Przed przejściem granicznym z Białorusią w Koroszczynie (województwo lubelskie) trwa protest przeciwko transportowi towarów do Rosji i Białorusi. Kolejka ciężarówek ma około 15 kilometrów. Co kilkanaście minut auta są przepuszczane - podała bialska policja.

 • 18:18

  Rosyjski żołnierz (13.03)

 • 17:57

  Zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej zostało przywrócone - podał portal RBK-Ukraina, powołując się na informacje od Enerhoatomu, ukraińskiego koncernu obejmującego wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie.

 • 17:57

  Nieznana liczba holenderskich członków Legionu Międzynarodowego na Ukrainie została ranna w w wyniku ataku rakietowego sił rosyjskich na położony niedaleko Lwowa jaworowski poligon wojskowy - poinformował holenderski koordynator Legionu Gert Snitselaar.

 • 17:51

  Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba: Rosja prowadzi agresję na Ukrainę. Ostrzegam cudzoziemców, którzy mogą chcieć przyłączyć się do rosyjskich sił prowadzących inwazję - nie róbcie tego. Uruchomiliśmy już sprawy w sądach międzynarodowych. Nawet jeśli przeżyjecie, będziecie zbrodniarzami wojennymi. Nie jest to warte pieniędzy ani czegokolwiek innego.

 • 17:39

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Wojna to nie tylko militarne zmagania na ukraińskiej ziemi. To także zacięta walka w przestrzeni informacyjnej. Pragnę podziękować Meta i innym platformom, które zajmują aktywne stanowisko, pomagają i stoją ramię w ramię z Ukraińcami.

 • 17:24

  Mer podkijowskiego Irpienia Ołeksandr Markuszyn poinformował na Telegramie, że dziennikarze mają zakaz wstępu do tej miejscowości. Wcześniej tego dnia zginął tam amerykański reporter Brent Renaud.

 • 17:01

  Armia rosyjska kieruje do walk w Ukrainie część swego kontyngentu rozjemczego z Górskiego Karabachu, a także najemników m.in. z Syrii - podał portal Hromadske, powołując się na sztab sił zbrojnych Ukrainy.

 • 16:54

  Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył w wywiadzie dla telewizji CBS, że jeśli Rosja spróbuje uderzyć w terytorium któregoś z krajów NATO, to uruchomiony zostanie artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, dotyczący zobowiązania do kolektywnej obrony.

 • 16:53

  Eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich oceniają, że szybkie zakończenie wojny na Ukrainie jest mało prawdopodobne, choć Kijów nadal poszukuje politycznego rozwiązania konfliktu.

 • 16:50

  Po 17 dniach wojny na Ukrainie uderzenia rakietowo-powietrzne sił rosyjskich dotknęły większość miast w rejonach walk. Po raz pierwszy zaatakowano na większą skalę zachód kraju - podali eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich: Andrzej Wilk, Piotr Żochowski i Jadwiga Rogoża.

 • 16:29

  Stolica Apostolska jest gotowa do mediacji w związku z wojną na Ukrainie, ale Rosja nie odpowiedziała dotychczas na tę inicjatywę - oświadczył watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Manifestacje antywojenne w Rosji uznał za "znak nadziei".

 • 16:21

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził rannych żołnierzy w szpitalu.

 • 16:19

  Zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa ocenił w wywiadzie dla telewizji TSN, że dotychczasowe sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji są niewystarczające. Wśród oczekiwań Ukrainy w tej kwestii wskazał wyłączenie z systemu SWIFT wszystkich rosyjskich banków.

 • 16:18

  Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło proces przekazywania pacjentów z Ukrainy leczonych w Polsce do szpitali w innych państwach Unii Europejskiej. W drodze do Włoch pierwsza trójka małych pacjentów - poinformował resort.

 • 16:16

  Atak sił rosyjskich na poligon położony na zachodzie Ukrainy, w pobliżu granicy z Polską, jest niezwykle niepokojący - powiedział premier Holandii Mark Rutte w programie telewizyjnym WNL. Ocenił jednocześnie, że Putin na razie unika konfrontacji z NATO.

 • 16:09

  Na wiecu pod hasłem "Chersoń - to Ukraina" wiele ludzi trzymało ukraińskie flagi i wznoszono okrzyki "Chwała narodowi – śmierć wrogom", "Rosyjski żołnierzu, p… się" czy "Wracaj do domu, pókiś żyw".

  Proukraiński wiec w Chersoniu

 • 16:03

  Doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak: Dziś w Irpieniu rosyjscy wojskowi zastrzelili obywatela USA, dziennikarza Brenta Anthony'ego Renauda. Nie ma wątpliwości co do nieprzestrzegania przez Rosję reguł wojny. Pytanie tylko: jak długo jeszcze Stany Zjednoczone będą ignorować wojnę, mordy (popełniane na ich) obywatelach, i nie będą zamykać nieba nad Ukrainą?

 • 15:47

  Zniszczenia w Irpieniu (13.03)

 • 15:47

  Dziennie z Polski na Ukrainę wyjeżdża kilkadziesiąt ciężarówek dziennie z pomocą humanitarną. Pomoc udzielana przez polski rząd uchodźcom i w Polsce, i za granicą przekroczyła zdecydowanie 200 milionów złotych - poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

 • 15:31

  Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył, że nalot sił rosyjskich "w pobliżu polskiej granicy dowodzi, że prezydent Putin rozszerza kierunki ataków". Ostrzegł też Chiny przed udzielaniem pomocy Moskwie.

 • 15:29

  W oblężonym ukraińskim mieście portowym Mariupol kończą się ostatnie zapasy żywności i wody - poinformowała rada miejska, dodając, że rosyjskie siły blokujące miasto kontynuują ostrzał celów niewojskowych.

 • 15:15

  Wołodymyr Zełenski: Odbyłem rozmowy z prezydentem Polski Andrzejem Dudą oraz premierem Bułgarii Kiriłem Petkowem. Poinformowałem ich o kursie, jaki obrała ukraińska obrona, oraz o zbrodniach rosyjskiego agresora. Doceniamy dostarczoną pomoc oraz wsparcie Unii Europejskiej dla integracji Ukrainy.

 • 15:10

 • 15:09

  W Berdiańsku, okupowanym przez Rosjan mieście na południu Ukrainy nad Morzem Azowskim, wielu ludzi uczestniczyło w proukraińskiej demonstracji - podał portal Ukrainska Prawda.

 • 15:07

  Zdjęcia Mateusza Lachowskiego z frontu pod Kijowem

 • 14:59

  Niemcy planują uruchomienie mostu powietrznego, który usprawni sprowadzanie uchodźców z Ukrainy z Mołdawii do RFN – powiedziała szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock po spotkaniu w Kiszyniowie ze swoim mołdawskim odpowiednikiem Nicu Popescu.

 • 14:58

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Jestem wdzięczny każdemu. Każdemu, kto się nie poddaje. Kto protestuje. Kto pokazuje okupantom, że Ukraina to nasza ziemia. Chersoń, Melitopol, Berdiańsk i wszystkie inne miasta. Ukraina wygra!

 • 14:50

  Rząd polski jest przygotowany, żeby wydawać niezbędne PESEL-e dla obywateli Ukrainy, którzy z kolei będą mogli korzystać z pomocy socjalnej, medycznej i ze szkół, z systemu edukacji - powiedział w Warszawie ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.

 • 14:46

  Spotkanie prezydentów Ukrainy i Rosji, Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina, odbędzie się wtedy, gdy opracowany zostanie pakiet propozycji pokojowych, a na to trzeba czasu - powiedział doradca prezydenta Ukrainy i negocjator Mychajło Podolak.

 • 14:44

  Tylko zdecydowana postawa ze strony wszystkich europejskich polityków, tylko odwaga zarządzania w kryzysie może pozwolić nam powstrzymać agresję prezydenta Rosji Władimira Putina - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

 • 14:41

  Narodowy Fundusz Zdrowia przygotowuje pakiet praktycznych komunikatów dla placówek medycznych na temat przepisów o pomocy medycznej dla obywateli Ukrainy. Zostanie rozesłany w poniedziałek - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

 • 14:38

  Ze względu na sankcje USA, Europy i ich sojuszników, które zablokowały Rosji dostęp do części jej rezerw złota i walut, kraj ten nie może wykorzystać prawie połowy z nich, około 300 miliardów dolarów - podała agencja Interfax-Ukraina, cytując wypowiedź rosyjskiego ministra finansów Antona Siłuanowa.

 • 14:23

  W rosyjskim ataku rakietowym na poligon pod Lwowem zginęli prawdopodobnie żołnierze oddziałów złożonych z ochotników cudzoziemskich i żołnierze armii ukraińskiej – ocenił w rozmowie z PAP generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca sił lądowych i wiceminister MON.

 • 14:17

  Tysiące osób wyszły na proukraiński wiec w okupowanym przez wojsko rosyjskie Chersoniu – poinformował portal Ukrainska Prawda, dodając, że według świadków żołnierze rosyjscy zaczęli strzelać ludziom po nogach kulami kauczukowymi.

 • 14:16

  Czeski rząd zapowiedział kolejne militarne wsparcie Ukrainy. Jego wartość wyniesie co najmniej 725 milionów koron, czyli 31,5 miliona dolarów - przekazała minister obrony tego kraju Jana Cernochova.

 • 14:14

  Rosyjski delegat na rozmowy z Ukrainą przekazał, że być może uda się wkrótce wypracować wspólne stanowisko obu delegacji - podał Reuters, powołując się na agencję TASS.

 • 14:03

  Wejście do bunkru we Lwowie (12.03)

 • 14:02

  Policja obwodu kijowskiego: W Irpieniu zginął dziennikarz "New York Timesa".

 • 13:42

  System finansowy Ukrainy działa normalnie, a rząd był w stanie wykonać wszystkie konieczne płatności – oświadczył minister finansów Serhij Marczenko. Szef resortu energetyki Herman Hałuszczenko zapewnił natomiast, że system energetyczny jest stabilny.

 • 13:35

  Premier Litwy Ingrida Szimonyte poinformowała, że w poniedziałek udaje się do Warszawy. Szefowa rządu zapowiedziała, że z premierem Mateuszem Morawickim omówi możliwości wsparcia Ukrainy.

 • 13:27

  Siły rosyjskie starają się zniszczyć obiekty, które zapewniają zdolność bojową Siłom Zbrojnym Ukrainy w całym kraju, a nie tylko na niektórych terenach – oceniła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, której wypowiedź przytoczyła agencja Ukrinform.

 • 13:22

  Indie tymczasowo przenoszą swoją ambasadę z Ukrainy do Polski z powodu "gwałtownie pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa" i ataków na zachodzie kraju – poinformowało indyjskie MSZ. Ambasada została wcześniej przeniesiona z Kijowa do Lwowa.

 • 13:16

  Poprosiliśmy Rosję o pomoc w ewakuacji naszych obywateli z oblężonego Mariupola - poinformował szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu. Do tej pory Rosjanie uniemożliwiali ewakuację tamtejszych mieszkańców, a miasto pozostaje odcięte od świata.

 • 13:13

  Brytyjski minister finansów Rishi Sunak wezwał kolejne brytyjskie firmy do zakończenia dotychczasowych inwestycji w Rosji i dodał, że jego zdaniem "nie ma argumentów" dla nowych inwestycji w rosyjską gospodarkę.

 • 13:07

  Powinniśmy uświadomić sobie, że mamy wybór pomiędzy konfrontacją z Putinem teraz albo później, bo on nie zatrzyma się na Ukrainie - mówił w wywiadzie dla Radia Wolna Europa były szef NATO Anders Fogh Rasmussen. Dodał, że jego zdaniem Zachód nie zrobił wystarczająco dużo, by odstraszyć Rosję.

 • 13:05

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Kolumna naszej humanitarnej pomocy znajduje się w odległości dwóch godzin od Mariupola, tylko 80 kilometrów. Robimy wszystko, żeby przełamać opór okupantów, którzy blokują nawet duchownych Cerkwi prawosławnej, wiozących tę pomoc: jedzenie, wodę, leki.

 • 12:51

  Brytyjczycy, którzy przyjmą do domów ukraińskich uchodźców na minimum sześć miesięcy, będą otrzymywać 350 funtów miesięcznie - ogłosił w niedzielę Michael Gove, minister ds. wyrównywania szans, budownictwa i społeczności lokalnych.

  Program "Domy dla Uchodźców" jest ukierunkowany na Ukraińców, którzy nie mają żadnych powiązań rodzinnych z Wielkiej Brytanii. Już od kilku dni wnioski wizowe mogą składać ci, którzy mają w tym kraju krewnych. Gove w rozmowie ze stacją Sky News poinformował, że do tej pory przyznano ponad 3000 wiz. Jak zapowiedział, od poniedziałku osoby chętne do przyjęcia Ukraińców mogą rejestrować oferty, a od piątku będą do nich dopasowywane osoby. Spodziewa się on, że w ciągu tygodnia pierwsze osoby przyjadą w ten sposób do Wielkiej Brytanii.

 • 12:37

 • 12:25

  Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież Franciszek powiedział, że w tym tygodniu miasto, które nosi imię Maryi - Mariupol "stało się męczeńskim miastem przejmującej wojny, która niszczy Ukrainę". - W obliczu barbarzyństwa zabijania dzieci, niewinnych, bezbronnych cywilów nie ma racji strategicznych - oświadczył papież.

 • 12:10

  Wojskowo-polityczne kierownictwo Ukrainy uważa za problem numer 1 blokadę Mariupola nad Morzem Azowskim – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Meri Akopian.

  Jak zaznaczyła wiceszefowa resortu, trwa obrona oblężonego Mariupola. - To jasne, że miasto ma dla wroga strategiczne znaczenie, aby zapewnić korytarz lądowy do okupowanego Krymu z okupowanych terenów południa obwodu donieckiego, kontrolowanych przez Rosję – oznajmiła Akopian.

  Podkreśliła, że liczba cywilnych ofiar śmiertelnych w mieście wzrosła już do 1582. Jej zdaniem jest to zemsta za proukraińskie nastawienie mieszkańców. -Ale tak nie robią wojskowi, tylko terroryści – zaznaczyła

 • 12:07

  Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak: Ukraina współpracuje z Izraelem i Turcją jako mediatorami, by wypracować ramy i ustalić miejsce negocjacji pokojowych z Rosją.

 • 11:58

  Jedna osoba zginęła, a trzy odniosły obrażenia w wyniku ostrzału w pobliżu przystanku trolejbusowego w Charkowie – powiedział portalowi Suspilne dyrektor Centrum Pogotowia Ratunkowego Wiktor Zabaszta. Jak poinformował, ranni zostali przewiezieni do szpitala. Wszystkie ofiary to osoby cywilne.

  Przedstawiciele Służb ds. Sytuacji Nadzwyczajnych powiedzieli portalowi Suspilne, że rano w niedzielę wystrzelono też pociski w budynki mieszkalne w mieście, co spowodowało pożary. Służby ratunkowe nie mogą jednak jechać do zaatakowanej dzielnicy, by ocenić straty, z powodu ciągłego ostrzału.

  Ostatniej doby przeprowadzono w obwodzie charkowskim setki ostrzałów – powiedział szef władz obwodu charkowksiego Ołeh Syniehubow na Telegramie. Suspilne pisze, powołując się na wicemera Iziuma Wołodymyra Macokina, że z powodu ostrzałów nie został otwarty korytarz ewakuacyjny z jego mieście.

  Zniszczenia po rosyjskich atakach w Charkowie [12.03.2022]

 • 11:43

  Nocny ostrzał miejscowości w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy przez siły rosyjskie uszkodził gazociąg i wiele domów. Liczba ofiar nie jest jeszcze znana – przekazał w niedzielę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  "W Lisiczańsku uszkodzony został gazociąg i kilka domów. W Siewierdoniecku cztery domy zajęły się ogniem, w Popasnej pięć domów, a jeden został zniszczony. Został tam również uszkodzony gazociąg. Liczba ofiar jest ustalana" – napisał Hajdaj na Telegramie.

 • 11:36

  Władze obwodu lwowskiego: W wyniku rosyjskiego ataku na bazę wojskową w okolicach Jaworowa na zachodzie kraju zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne.

 • 11:16

  Alarmy przeciwlotnicze w wielu miastach Ukrainy ogłoszono w niedzielę przed południem – poinformował portal Suspilne.

  Syreny włączono m.in. we Lwowie, Iwano-Frankowsku oraz obwodach tarnopolskim i chmielnickim na zachodzie kraju.

  Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono też w Humaniu i Żytomierzu w centralnej części kraju oraz w Sumach na północnym wschodzie.

  Syreny usłyszeli także mieszkańcy Kijowa.

 • 11:15

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że w niedzielę Rosjanie pojmali mera miasta Dniprorudne w obwodzie zaporoskim Jewgienija Matwiejewa. "Mając zerowe poparcie społeczne, najeźdźcy sięgają po terror. Wzywam wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe, by zatrzymały rosyjski terror wobec Ukrainy i wobec demokracji" – napisał Kubeła.

  Lokalny portal Nowyny DniproRudnoho, który poinformował o uprowadzeniu mera, napisał później, że "z merem wszystko w porządku" i "trwają rozmowy" z Rosjanami.

  W piątek został zatrzymany i uprowadzony przez siły rosyjskie mer innego miasta w obwodzie zaporoskim, Melitopolu.

Autorka/Autor:mjz//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images / Anadolu Agency

Tagi:
Raporty: