Migranci, którzy dotarli do Włoch, będą trafiać do Albanii

Źródło:
PAP
Zaprzysiężenie premier Włoch Giorgii Meloni w obecności partnera
Zaprzysiężenie premier Włoch Giorgii Meloni w obecności partnera
Reuters Archive
Zaprzysiężenie premier Włoch Giorgii Meloni w obecności partneraReuters Archive

Włochy wybudują w Albanii centra pobytu dla migrantów, które docelowo będą mogły przyjąć nawet do 36 tysięcy osób rocznie. Mają tam trafiać migranci, którzy dotarli drogą morską do Włoch. Protokół w tej sprawie podpisali w poniedziałek w Rzymie szefowie rządów obu krajów, Giorgia Meloni i Edi Rama. Opozycja w Rzymie krytykuje porozumienie i ostrzega przed tworzeniem "włoskiego Guantanamo".

Premierzy Włoch i Albanii Giorgia Meloni i Edi Rama zapowiedzieli utworzenie do wiosny przyszłego roku w Albanii dwóch centrów pobytu, w których docelowo będzie mogło przebywać do 36 tysięcy migrantów rocznie.

Premier Meloni, informując o porozumieniu, zwróciła uwagę na bliską współpracę między Rzymem a Tiraną w różnych dziedzinach, a obecny protokół uznała za jej pogłębienie.

Włochy pod presją migracyjną

- Kiedy zaczęliśmy dyskutować, wyszliśmy z założenia, że masowa nielegalna imigracja jest zjawiskiem, z którym nie może zmierzyć się sam żaden kraj Unii Europejskiej - stwierdziła włoska premier. Dlatego, jak dodała, tak ważna jest współpraca z innymi państwami.

Włochy znajdują się pod ogromną presją migracyjną. Od początku roku przypłynęło ponad 140 tysięcy migrantów.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP