To było wyjątkowo brutalne morderstwo. Był 21 listopada 2004 roku. W spalonym samochodzie znaleziono zwęglone ciało torturowanej i zabitej przez camorrę 21-letniej dziewczyny - Gelsominy Verde. Była ona pierwszą niewinną ofiarą mafijnej wojny o Scampię, dzielnicę Neapolu. 19 lat po tamtych wydarzeniach neapolitańska policja poinformowała, że zatrzymała jej zabójców.
Gelsomina Verde nie miała nic wspólnego z mafią. Była pracownicą fabryki wyrobów skórzanych. Została porwana i torturowana przez członków klanu Di Lauro, jednej z rodzin camorry, aby wymusić na niej ujawnienie miejsca pobytu jej byłego chłopaka, członka klanu Scissionisti, Gennara Notturno. Gelsomina i Gennaro zerwali kilka tygodni przed jej porwaniem.
Historię dziewczyny opisał Roberto Saviano w powieści "Gomorra".
Sekcja zwłok wykazała, że została zabita strzałami w tył głowy po wielogodzinnych torturach. Następnie zabójcy podpalili jej ciało w samochodzie.
Dwie dekady śledztwa
Zabójcy Gelsominy Verde zostali aresztowani w czwartek – poinformowały włoskie media. To Luigi De Lucia i Pasquale Rinaldi. Pierwszego z nich zatrzymano w Massa Carrara w Toskanii, drugiego - w jego domu w Castelvolturno (w prowincji Caserta pod Neapolem). Obaj trafili do aresztu pod zarzutem morderstwa z premedytacją.
Inni oprawcy dziewczyny: Pietro Esposito, który przyprowadził ją na spotkanie z zabójcami, oraz Ugo De Lucia, inny uczestnik tortur, zostali już skazani. Śledztwo zostało wznowione w 2020 roku przez specjalną sekcję tzw. mobilnej policji sądowej z komendy w Neapolu.
- Udało nam się zidentyfikować, jak sądzimy, zabójców Gelsominy dzięki trzem współpracownikom wymiaru sprawiedliwości, których zeznania były jednoznaczne i zgodne – podkreślił szef zespołu Alfredo Fabbrocini podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami w komendzie policji w Neapolu.
Wojna o Scampię
Tak zwana wojna o Scampię z 2004 roku, neapolitańską dzielnicę, była wojną przestępczą, w której uczestniczyło szereg neapolitańskich klanów camorry. Przyczyną konfliktu był spór o kontrolę nad nielegalną działalnością – rozprowadzaniem narkotyków, wymuszaniem okupu czy sutenerstwa.
Źródło: PAP