Łodzie z migrantami nie przestają przybijać do Lampedusy. Dramatyczny apel burmistrza

TVN24 | Świat

Autor:
js//rzw
Źródło:
PAP
Włoska straż przybrzeżna uratowała migrantów u wybrzeży LampedusyReuters
wideo 2/36
ReutersWłoska straż przybrzeżna uratowała migrantów u wybrzeży Lampedusy

Burmistrz włoskiej wyspy Lampedusa Salvatore Martello zaapelował w sobotę o natychmiastową ewakuację migrantów z tamtejszego, skrajnie przepełnionego, ośrodka rejestracji. Po kolejnej nocy, gdy napływali uciekinierzy z Afryki, jest ich tam już około 950.

Liczba przebywających w ośrodku migrantów, przede wszystkim Tunezyjczyków, dziesięć razy przekracza liczbę dostępnych miejsc. W nocy z piątku na sobotę na wyspę przypłynęło osiem łodzi z 250 migrantami. - Trzeba natychmiast opróżnić "hot spot" na Lampedusie, gdzie przebywa prawie tysiąc osób - powiedział burmistrz. Podkreślił, że nie można dłużej czekać, bo nie wiadomo, co wydarzy się w najbliższych godzinach i podczas następnej nocy.

Burmistrz Lampedusy: nie rozumiem, dlaczego premier nie ogłasza stanu kryzysowego

Salvatore Martello domaga się ogłoszenia przez rząd stanu kryzysowego na wyspie.

- Nie rozumiem, dlaczego premier nie ogłasza stanu kryzysowego, skoro w ciągu dwóch tygodni przypłynęło 250 łodzi. Pięć tysięcy osób przybyło w ciągu 28 dni, to więcej niż w 2011 roku. Wtedy rząd ogłosił stan kryzysu - przypomniał burmistrz Lampedusy.

Wcześniej władze Włoch zapowiedziały, że do brzegów Lampedusy zawinie wkrótce wynajęty przez nie statek, na którym będzie 700 miejsc dla osób odbywających kwarantannę.

160 imigrantów, którzy przypłynęli do Lampedusy trafiło do Pozzallo na SycyliiPAP/EPA/FRANCESCO RUTA

Szef MSZ: ogromne ryzyko nowej fali migracyjnej

W piątek szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio ostrzegł, że Włochom poważnie grozi nowa fala migracyjna. "Nie możemy sobie na to pozwolić", także z powodu "ryzyka sanitarnego" - oświadczył w mediach społecznościowych. Wyraził przekonanie, że "niepotrzebne są slogany czy krzyki", ale konkretny plan rozwiązania tej sytuacji.

Google Maps

Autor:js//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/FRANCESCO RUTA