Lampedusa

Lampedusa

Benzyna, sól i łzy. Przebadał 300 tysięcy migrantów i mówi: musimy zmienić myślenie

Świtało, kiedy usłyszeli krzyki. W pierwszym momencie myśleli, że to mewy. Podpłynęli bliżej i zobaczyli prawie dwieście osób walczących, by utrzymać się na powierzchni wody. - Czasami marzę o tym, żebyśmy wszyscy stracili wzrok - przyznaje Vito Fiorino, były rybak, który uratował 47 z nich. - Są prawa narodowe, międzynarodowe i jest prawo morza. Mamy je zapisane w DNA. Nie zostawia się tonącego człowieka samego - mówi Pietro Bartolo, lekarz, który osobiście przebadał ponad 300 tysięcy migrantów. - W waszym polskim lesie też byłem - zdradza.

Lampedusa z Orłem Jana Karskiego. Rozmowa z burmistrzem wyspy

Mieszkańcy Lampedusy zostali wyróżnieni za pomoc uchodźcom. Nagroda Orła Jana Karskiego trafia na ręce burmistrza tej włoskiej wyspy, ale jest przecież dla wszystkich, którzy byli ludzcy dla ludzi w potrzebie. Z burmistrzem Salvatore Martello rozmawiała Maria Mikołajewska. Cała rozmowa w TVN 24 GO.

Łódź z migrantami przewróciła się w pobliżu włoskiej wyspy. Wyłowiono ciała 13 kobiet

W pobliżu brzegów włoskiej wyspy Lampedusa doszło w poniedziałek do katastrofy łodzi z migrantami. Prowadzący akcję na Morzu Śródziemnym ratownicy wyłowili ciała 13 kobiet. Straż Przybrzeżna ogłosiła, że jej jednostki uratowały 22 rozbitków. Tylko w tym roku w regionie Morza Śródziemnego zginęło ponad tysiąc migrantów, większość na trasie z Libii do Europy - podał przedstawiciel ONZ.

Hiszpania przyjmie tylko piętnastu pasażerów statku Open Arms

Hiszpania przyjmie tylko piętnastu, a nie - jak wcześniej wynikało z deklaracji przedstawicieli rządu Pedro Sancheza - ponad 80 migrantów pozostających od wtorku na statku organizacji pozarządowej Open Arms - poinformowały w czwartek władze w Madrycie.

Hiszpania gotowa przyjąć statek z migrantami. "To siedem dni żeglugi, nie dopłyniemy"

Statek organizacji pozarządowej Open Arms, który od tygodni oczekuje na wpuszczenie do włoskiego portu na Lampedusie, może zostać przyjęty w porcie Algeciras w hiszpańskiej Andaluzji - ogłosił w niedzielę premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Na pokładzie jednostki, której wpuszczeniu do Włoch sprzeciwiał się wicepremier Matteo Salvini, znajduje się ponad setka uchodźców.

Kryzys dotknął blisko 71 milionów osób. Imigranci szturmują nie tylko Europę

Nieco ponad 35 tysięcy migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu przedostało się od początku tego roku do Europy. Większość z nich stanowili ludzie przeprawiający się przez Morze Śródziemne. W drodze na Stary Kontynent zginęło już prawie 600 osób. Kryzys migracyjny nie dotyczy jednak tylko Europy. Materiał z programu "Epicentrum" w TVN24 BiS.

Kolejny spór wokół jednostki z migrantami

Po kilku godzinach próby sił między szefem włoskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Matteo Salvinim a włoską organizacją pozarządową, z pokładu jej jachtu Alex zacumowanego na Lampedusie zeszło w nocy z soboty na niedzielę ponad 40 migrantów.

Włoska "histeria" w sprawie migrantów? Salvini: niech Francja otworzy swoje porty

Minister spraw wewnętrznych i wicepremier Włoch Matteo Salvini tworzy "histeryczną" atmosferę wokół spraw związanych z imigracją, a Rzym nie wywiązuje się z zadań w tym zakresie - oświadczyła we wtorek rzeczniczka rządu Francji Sibeth Ndiaye. Włoski polityk zareagował w mediach społecznościowych: "Niech francuski rząd przestanie obrażać i otworzy swoje porty".

Kapitan statku Sea Watch 3 pozostaje w areszcie domowym

Kapitan statku organizacji pozarządowej Sea Watch 3 Carola Rackete, która wbrew zakazowi władz wpłynęła do portu na włoskiej wyspie Lampedusa z 40 migrantami na pokładzie, spędzi noc w areszcie domowym. Decyzję w jej sprawie sędzia przełożyła na wtorek.