William i Kate chłodno przyjęci w Szkocji i Walii. "Wolałbym, by nikt nie składał niepotrzebnych wizyt"

Autor:
mart/kg
Źródło:
PAP

Książę William i księżna Kate przyjechali podziękować kluczowym pracownikom i wolontariuszom w Szkocji i Walii za zaangażowanie w walkę z epidemią. Zostali chłodno przyjęci przez władze obu krajów.

Podczas zakończonej we wtorek podróży William i Kate odwiedzili kolejno stolicę Szkocji - Edynburg, Berwick-upon-Tweed, Batley i Manchester w Anglii, stolicę Walii - Cardiff, zaś na koniec przyjechali do leżącego pod Londynem zamku w Windsorze. W trakcie podróży spotykali się z ratownikami medycznymi, wolontariuszami, którzy prowadzili rozmowy z seniorami, aby ci nie czuli się osamotnieni, wolontariuszami z banków żywności, uczniami szkoły podstawowej i studentami.

"Niektórzy przyjmą taką wizytę z zadowoleniem, inni uznają ją za zakłócenie"

O ile jednak mieszkańcy, z którymi spotkała się książęca para, docenili gest i podziękowania, to władze Szkocji i Walii potraktowały członków rodziny królewskiej bardzo chłodno, sugerując, iż w obliczu restrykcji, wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19, taka wizyta nie powinna w ogóle mieć miejsca.

- Wizyta rodziny królewskiej jest sprawą dworu królewskiego, więc wszelkie pytania odnośnie ustaleń powinny być kierowane do dworu królewskiego. Rząd szkocki został poinformowany o zamiarze złożenia wizyty i jak można się było spodziewać, upewniliśmy się, że rodzina królewska jest świadoma wszystkich ograniczeń obowiązujących w Szkocji - powiedziała w poniedziałek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon. Zgodnie z wprowadzonymi przez władze w Edynburgu restrykcjami przemieszczanie się między Szkocją a Anglią jest możliwe tylko z uzasadnionych powodów.

W podobnym tonie wypowiedział się we wtorek minister zdrowia w rządzie Walii Vaughan Gething, który oświadczył wręcz, że "wolałby, by nikt nie składał niepotrzebnych wizyt". - Niektórzy przyjmą taką wizytę z zadowoleniem, inni uznają ją za zakłócenie. Ja nie jestem szczególnie zainteresowany. Najbardziej interesuje mnie, jak przekonywać ludzi, by postępowali prawidłowo, dbali o siebie i o innych. Nie jestem tu po to, by być komentatorem królewskich wizyt. Jest od tego mnóstwo ludzi, a jestem ministrem zdrowia w środku nieskończonej pandemii - powiedział.

"Ich podróż podnosi na duchu pracowników na pierwszej linii"

Brytyjski rząd w poniedziałek wskazywał, że podróż pary książęcej jest raczej sprawą dworu, ale we wtorek zmienił narrację. - Premier jest zachwycony ciepłym przyjęciem, jakie książę i księżna Cambridge otrzymali podczas ich niezwykle wartościowej podróży pociągiem po Anglii, Szkocji i Walii. Ich podróż podnosi na duchu pracowników na pierwszej linii, którzy zrobili tak wiele podczas epidemii - oświadczył rzecznik Borisa Johnsona.

Dla nikogo nie ulega wątpliwości, że w sporze chodzi o coś więcej niż przestrzeganie restrykcji epidemicznych, których William i Kate, jako że wykonywali obowiązki, nie złamali.

Zwłaszcza rząd Szkocji, który jasno deklaruje, że chciałby w przyszłym roku przeprowadzić referendum niepodległościowe, w sposób coraz bardziej otwarty wyraża niechęć do wszystkiego, co symbolizuje jedność Wielkiej Brytanii. Z kolei dla władz rządu brytyjskiego młoda, popularna para książęca może być cennym atutem w walce o utrzymanie kraju w obecnym kształcie.

Autor:mart/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości