Front al-Nusra uwolnił 16 libańskich żołnierzy przetrzymywanych od sierpnia 2014 r., a władze Libanu w zamian wypuściły na wolność 13 więźniów powiązanych z tą syryjską filią Al-Kaidy.
Wcześniejsze doniesienia mediów były sprzeczne. Z jednych wynikało, że wymiana jest w toku, z innych - że dopiero do niej dojdzie. Według Al-Manar, telewizji należącej do ruchu szyickiego Hezbollahu, wymiana odbyła się w pobliżu libańskiego miasta Arsal przy granicy z Syrią, gdzie rok wcześniej wojskowi zostali porwani.
Wymianę więźniów udało się uzgodnić po miesiącach negocjacji prowadzonych za pośrednictwem Kataru. Uzgodniono wymianę 16 libańskich pracowników służb bezpieczeństwa na 13 osób przebywających w libańskich więzieniach. Wśród zwolnionych jest m.in. Sadża al-Dulaimi, była żona przywódcy dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Bagdadiego. Rok temu kobieta została oskarżona o przynależność do grupy terrorystycznej.
Oprócz Dulaimi uwolniona została także Jumana Hmayed, oskarżona o transportowanie "terrorystów do Libanu".
Exclusive: Ex-wife of ISIL leader Abu Bakr al-Baghdadi among those released in prisoner swap https://t.co/XWhAMH5D9M pic.twitter.com/7ZE3lD89x9
— AJE News (@AJENews) grudzień 1, 2015
Wymiana więźniów
Katarska telewizja Al-Jazeera pokazała, jak więźniowie Libańczyków są wiezieni samochodami chronionymi przez zamaskowanych mężczyzn z karabinami. Konwój, w którym znajdował się też samochód Czerwonego Krzyża, podjechał na miejsce. Potem pokazano, jak z jednego z pojazdów wysiadają kobiety, w tym jedna z całkowicie zakrytą twarzą. Ta kobieta trzymała na rękach dziecko. Al-Jazeera wyjaśnia, że Dulaimi, była żona Bagdadiego, urodziła w więzieniu. Oprócz rocznej córeczki wymianie podlegało także jej starsze dziecko.
Libańscy żołnierze wpadli w ręce dżihadystów z Frontu al-Nusra w czasie szturmu na libańskie miasto Arsal w sierpniu 2014 r. W tej ofensywie Front został wsparty przez Państwo Islamskie i inni ekstremiści dążący wówczas do utworzenia kalifatu także na terenie Libanu. IS ma przetrzymywać jeszcze dziewięciu Libańczyków, których umowa o wymianie nie objęła. Liban oświadczył, że jest gotowa negocjować w tej sprawie.
Ciało zabitego żołnierza
Wcześniej ciało libańskiego żołnierza Mohameda Hamieha, zabitego w niewoli przez Front al-Nusra, zostało przekazane Czerwonemu Krzyżowi i libańskiej agencji bezpieczeństwa - podały państwowe media. Hamieh jest jednym z czterech żołnierzy zabitych przez Front od porwania rok temu. Według źródeł w siłach bezpieczeństwa przekazanie ciała było pierwszym etapem wymiany więźniów.
W ramach porozumienia do miasta Arsal, które jest bastionem Frontu al-Nusra, dopuszczone zostaną transporty pomocy humanitarnej
Autor: pk\mtom / Źródło: Reuters, Al Jazeera
Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV