Druga Wielkanoc w pandemii. Watykan podtrzymuje zalecenia i informuje o własnych obchodach

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP, e-kai.pl, tvn24.pl
"Kościół w okresie wielkanocnym może być wylęgarnią nowych zakażeń"
"Kościół w okresie wielkanocnym może być wylęgarnią nowych zakażeń"TVN24
wideo 2/23
TVN24"Kościół w okresie wielkanocnym może być wylęgarnią nowych zakażeń"

W sprawie obchodów Wielkanocy obowiązuje dekret wydany w ubiegłym roku - przekazała watykańska Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Na tej podstawie właściwa komisja polskiego episkopatu przygotowała ujednolicone wskazania liturgiczne na Wielki Tydzień 2021 roku. Stolica Apostolska poinformowała we wtorek także, jak będą wyglądały w Watykanie obchody liturgiczne drugich w dobie pandemii COVID-19 Świąt Wielkanocnych.

Dekret watykańskiej Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów "dotyczący obchodów Wielkanocy w czasie epidemii" został wydany przed ubiegłorocznymi świętami, w marcu 2020 roku, lecz jego podstawowe założenia - jak przekazano - obowiązują także w bieżącym roku. Nawiązując do tych zaleceń, Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski przygotowała propozycję ujednoliconych wskazań liturgicznych na Wielki Tydzień 2021 roku.

W informacji przesłanej we wtorek przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski podkreślono, że zalecenia nie są oficjalnymi dokumentami władz kościelnych. "Wydane przez Stolicę Apostolską dekrety i noty mają charakter 'ogólnych wskazówek i sugestii' (...), a więc są jedynie zaleceniami, a nie obowiązującymi przepisami" – zaznaczono.

Przypomniano, że "każdy biskup diecezjalny decyduje na obszarze własnej diecezji, jakie konkretne wskazania liturgiczne zastosować".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Przy zachowaniu przepisów sanitarnych można zachować większość zwyczajnych obrzędów liturgicznych"

Jak informuje polski episkopat, "przy zachowaniu przepisów sanitarnych można zachować większość zwyczajnych obrzędów liturgicznych Wielkiego Tygodnia, stosując odpowiednie ograniczenia (jak np. uproszczona procesja z palmami, przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i wystawienie w grobie pańskim, błogosławieństwo paschału, błogosławieństwo wody chrzcielnej, pokropienia itp.)".

W propozycji nie ma odniesień do szczegółowych cywilnych wskazań sanitarnych, ponieważ zawsze brane są pod uwagę te, które aktualnie obowiązują na danym terenie.

Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dotyczący obchodów Wielkanocy w czasie epidemii (tekst za e-kai.pl)

W tym trudnym czasie, jaki przeżywamy z powodu pandemii Covid-19, biorąc pod uwagę utrudnienia w odprawianiu liturgii wspólnotowej w kościele, na które wskazali biskupi dla terytoriów podlegających ich jurysdykcji, do Kongregacji dotarły zapytania dotyczące zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W tym względzie proponuje się biskupom ogólne wskazówki i pewne sugestie.

1 – O dacie Wielkanocy. Stanowiąc centrum roku liturgicznego Wielkanoc nie jest świętem jak każde inne: obchodzona przez trzy dni, z Triduum Paschalnym, poprzedzona Wielkim Postem i ukoronowana Zesłaniem Ducha Świętego, nie może być przeniesiona.

2 – Msza św. Krzyżma. Oceniając konkretny przypadek w różnych krajach, Biskup ma możliwość przełożenia jej na późniejszy termin.

3 – Wskazania odnośnie do Triduum Paschalnego.

W przypadku, gdy władze cywilne i kościelne wprowadziły ograniczenia, podczas Triduum Paschalnego należy przestrzegać następujących zasad.

Biskupi udzielą wskazówek, uzgodnionych z Konferencją Episkopatu, aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej.

Konferencja Episkopatu i poszczególne diecezje powinny dostarczyć materiały do modlitwy rodzinnej i osobistej.

W Wielki Czwartek, w kościołach katedralnych i parafialnych, w miarę rzeczywistych możliwości ustalonych przez osoby odpowiedzialne, księża w parafii mogą koncelebrować Mszę św. Wieczerzy Pańskiej; wyjątkowo udziela się wszystkim księżom możliwości odprawienia Mszy św. w tym dniu, w odpowiednim miejscu, bez ludzi. Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum. Kapłani, którzy nie mają możliwości odprawienia Mszy św., powinni zamiast niej odmówić nieszpory (por. Liturgia Horarum).

W Wielki Piątek, w kościołach katedralnych i parafialnych, w miarę rzeczywistych możliwości ustalonych przez osoby odpowiedzialne, Biskup / proboszcz celebruje Mękę Pańską. W modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia (por. Missale Romanum, s. 314 nr 13).

Niedziela Wielkanocna. Wigilia Paschalna: powinna być sprawowana tylko w kościołach katedralnych i parafialnych, w miarę rzeczywistych możliwości ustalonych przez osoby odpowiedzialne. Na początku Wigilii i przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsúltet). Potem następuje „Liturgia Słowa”. W czasie „Liturgii chrzcielnej” należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne (por. Missale Romanum, s. 371, n. 55). Potem następuje „Liturgia Eucharystyczna”.

Ci, którzy w żaden sposób nie mogą uczestniczyć w Wigilii Paschalnej sprawowanej w kościele, niech odmówią Godzinę Czytań przewidzianą na Niedzielę Wielkanocną (por. Liturgia Horarum).

W przypadku klasztorów, seminariów, wspólnot zakonnych, niech zadecyduje Biskup diecezjalny.

Wyrazy pobożności ludowej i procesje, które wzbogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją Biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września.

De mandato Summi Pontificis pro hoc tantum anno 2020.

Z siedziby Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 19 marca 2020 roku, w Uroczystość św. Józefa, Patrona Kościoła Powszechnego.

Kard. Robert Sarah Prefekt

Abp Arthur Roche Sekretarz

Specjalne obchody liturgiczne w Watykanie

Do specjalnych obchodów liturgicznych podczas drugiej w dobie pandemii COVID-19 Wielkanocy przygotowuje się Watykan. Wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia i świąt odbędą się w reżimie sanitarnym i z udziałem niewielkiej liczby osób, zgodnie z przepisami lockdownu, który będzie obowiązywał w Rzymie do 6 kwietnia.

CZYTAJ TAKŻE: Lockdown w Wielkanoc to cios dla turystyki Wiecznego Miasta. Milionowe straty >>>

Według informacji przekazanych we wtorek dziennikarzom przez biuro prasowe Watykanu papież odprawi w bazylice Świętego Piotra mszę w Niedzielę Palmową 28 marca. Drugi rok z rzędu liturgia ta, której towarzyszy procesja z gałązkami oliwnymi, nie odbędzie się na placu przed bazyliką watykańską.

W Wielki Czwartek rano papież przewodniczyć będzie mszy Krzyżma Świętego w bazylice Św. Piotra. Mszę tę odwołano w pierwszym roku pandemii.

Papież Franciszek po raz pierwszy nie odprawi mszy Wieczerzy Pańskiej

Po południu tego dnia, także w Watykanie, mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczyć będzie nie papież, ale dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Po raz pierwszy Franciszek nie odprawi tej mszy. Przyczyny tej zmiany i nieobecności papieża nie są jeszcze znane. Do wybuchu pandemii od początku swego pontyfikatu Franciszek odprawiał zawsze tę mszę poza Watykanem - w więzieniach, klinikach, ośrodku dla uchodźców.

W Wielki Piątek w bazylice odbędzie się po południu nabożeństwo Męki Pańskiej pod przewodnictwem Franciszka. Miejscem wieczornej Drogi Krzyżowej, podobnie jak w pierwszym roku pandemii będzie znów plac przed bazyliką w Watykanie, a nie jak dotąd Koloseum. Przewidziano udział niewielkiej liczby wiernych.

Papież powierzył zadanie napisania rozważań grupie skautów z katolickiego związku Agesci z miejscowości Foligno w Umbrii oraz z rzymskiej parafii pod wezwaniem Świętych Męczenników z Ugandy. Rozważaniom przy kolejnych stacjach będą towarzyszyć rysunki dzieci z domów opieki.

Msza Wigilii Paschalnej o zmienionej godzinie z powodu godziny policyjnej

W Wielką Sobotę wieczorem w bazylice Świętego Piotra papież odprawi mszę Wigilii Paschalnej. Rozpocznie się ona wcześniej niż zwykle, czyli o 19.30 i potrwa do 21.30. Zmiana ta wynika z obowiązywania godziny policyjnej we Włoszech od 22.00.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Franciszek będzie przewodniczyć mszy w bazylice, po niej w południe wygłosi wielkanocne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.

W drugi dzień świąt odmówi modlitwę Regina Coeli w bibliotece Pałacu Apostolskiego, a więc bez udziału wiernych na placu.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP, e-kai.pl, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości