Zamknięcie gospodarki na czas świąt wielkanocnych to dla Rzymu konsekwencje w postaci 950 tysięcy pustych miejsc noclegowych w hotelach oraz pensjonatach i 200 milionów euro strat dla sektora turystycznego. Zwykle jest to najczęściej odwiedzane miasto w tym okresie w Europie.
Będzie to już druga Wielkanoc w lockdownie w opustoszałym Wiecznym Mieście, ze zmienionym programem watykańskich obchodów Wielkiego Tygodnia i bez turystów z Włoch i zagranicy.
"Kropla w morzu potrzeb"
Tysiące ludzi z wielu krajów przybywało zawsze na Drogę Krzyżową w rzymskim Koloseum i pozostałe uroczystości pod przewodnictwem papieża. Program tegorocznych ceremonii w Watykanie nie został jeszcze ogłoszony, ale z całą pewnością zostanie dostosowany do warunków twardego lockdownu, jaki obowiązuje w całym stołecznym regionie Lacjum.
Przychody branży turystycznej zostały praktycznie wyzerowane - podkreśliła w raporcie organizacja konsumencka Codacons.
- Pomoc finansowa ze strony rządu to kropla w morzu potrzeb i nie pokryje strat w Rzymie, w którym turystyka stanowi siłę napędową gospodarki - oświadczył prezes organizacji Carlo Rienzi.
Rządowa pomoc
Rząd Włoch uchwalił w piątek pakiet pomocy w wysokości 32 miliardów euro w ramach wsparcia w trzeciej fali pandemii Covid-19. "Ten dekret to znacząca, mocna odpowiedź na ubóstwo, na potrzeby, jakie mają firmy i pracownicy" - oświadczył premier Mario Draghi. Trzy miliony firm otrzymają średnio po 3700 euro wsparcia. Na wsparcie dla pracowników i walkę z ubóstwem przeznaczono 8 miliardów euro.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock