100 tysięcy kwiatów i darmowe lody. Szczegóły ślubu "najlepszej partii na Wyspach"

Źródło:
tvn24.pl, People, Daily Mail, Chester Standard, BBC
Księżna Kate i książę William na archiwalnych nagraniach
Księżna Kate i książę William na archiwalnych nagraniach
Archiwum Reutera
Księżna Kate i książę William na archiwalnych nagraniachArchiwum Reutera

W najbliższy piątek w Wielkiej Brytanii będzie miało miejsce "towarzyskie wydarzenie roku" - zapowiadają brytyjskie media. Książę Hugh Grosvenor, nazywany do niedawna "najlepszą partią na Wyspach", weźmie ślub z Olivią Henson. Coraz więcej wiadomo o szczegółach tej uroczystości.

7 czerwca 33-letni Hugh Grosvenor, 7. Książę Westminster, arystokrata i miliarder, weźmie ślub z 31-letnią Olivią Grace Henson. Brytyjskie media okrzyknęły tę ceremonię mianem "towarzyskiego wydarzenia roku". Jeszcze do niedawna pan młody określany był przez media "najlepszą partią" i najbogatszym człowiekiem w Wielkiej Brytanii poniżej 40. roku życia - majątek jego rodziny szacowany jest na 10,1 miliarda funtów (ponad 50 mld zł). Magazyn "People" podaje, że Grosvenor oświadczył się swojej wybrance w kwietniu 2023 roku, po dwóch latach związku.

ZOBACZ TEŻ: Ślub "najlepszej partii na Wyspach". Harry odmówił przyjazdu, Williamowi powierzono specjalną rolę

Ślub księcia Hugh Grosvenora. Co wiadomo

Ślub Hugh Grosvenora i Olivii Henson odbędzie się w katedrze w Chester w północnej Anglii, niedaleko rodzinnej posiadłości księcia w Eaton Hall. W rozmowie z "Chester Standard" pan młody przyznał niedawno, że wybrano to miejsce dlatego, iż katedra jest szczególnie ważna dla jego rodziny. Według informacji tabloidu "Daily Mail" w uroczystości weźmie udział 400 gości, a podczas mszy w chórze zaśpiewa grupa uczniów z miejscowej szkoły.

Jak wcześniej zapowiadano, przyjęcie weselne - a nawet dwa - mają odbyć się w Eaton Hall, w której para ma następnie zamieszkać. Pierwsze będzie dla większej liczby gości, drugie - bardziej kameralne - dla najbliższej rodziny i przyjaciół - informował "The Telegraph". W związku z sytuacją majątkową młodych goście mają "zakaz" przynoszenia prezentów.

Lokalne władze podały, że w związku z ceremonią już w środę rozpoczyna się zamykanie ulic, a kierowców zachęca się do korzystania z transportu publicznego, rowerowego lub poruszania się pieszo. Oczekuje się bowiem, że w mieście pojawią się setki osób, chcących zobaczyć nowożeńców.

Ślub Hugh Grosvenora. 100 tysięcy kwiatów i darmowe lody

Ceremonii towarzyszą szczególne inicjatywy w Chester. Jedna z lokalnych firm ujawniła kilka dni temu, że w ramach uroczystości weselnych państwo młodzi zasponsorowali sadzenie kwiatów w całym mieście i dzięki nim posadzono ich aż 100 tysięcy. "Są bardzo wdzięczni za wsparcie i miłe życzenia, które otrzymują przed ślubem od mieszkańców i organizacji" - przekazał rzecznik pary.

Z kolei, jak podaje "Chester Standard", para młoda przy wsparciu trzech lokalnych firm, postanowiła zaoferować darmowe lody wszystkim osobom, które w piątek odwiedzą centrum miasta. - Wielu naszych klientów mówi o tym wydarzeniu, w mieście panuje prawdziwe poruszenie (...). Spodziewam się, że atmosfera w centrum miasta w dniu ślubu będzie naprawdę wyjątkowa - powiedział jeden z przedsiębiorców, Craig Fermor.

ZOBACZ TEŻ: "Ma za sobą ważny etap". Nowe informacje o stanie zdrowia Kate

Kto weźmie udział w ceremonii?

W wydarzeniu ma uczestniczyć książę William, który jest przyjacielem Grosvenora i ma być drużbą. W Kościele anglikańskim jego "główną rolą jest pomaganie gościom", wspiera także pana młodego w przygotowaniach do ślubu. Drugi przyjaciel pana młodego - książę Harry nie jest jednak spodziewany. Hugh ma z nim równie bliskie związki - jest ojcem chrzestnym syna księcia, Archiego. Jak podały wcześniej media Harry nie pojawi się na ślubie, "by uniknąć dalszych napięć w stosunkach z krewnymi". Nie chce, by przyćmiły one ważny dzień przyjaciela.

Związki pana młodego z rodziną królewską są bardzo mocne. Król Karol jest jego ojcem chrzestnym i był obecny na jego chrzcie w 1991 roku. Walczącego z nowotworem monarchy, zgodnie z zapowiedziami mediów, zabraknie jednak na przyjęciu, podobnie jak żony następcy tronu - Kate Middleton.

Książę Hugh odziedziczył tytuł i majątek w 2016 r. , po śmierci swojego ojca, Geralda Grosvenora. 6. Książę Westminsteru w chwili śmierci był najbogatszym właścicielem ziemskim w Wielkiej Brytanii.

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: tvn24.pl, People, Daily Mail, Chester Standard, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Peter Byrne/PA Wire/PAP