"Wyglądała na zdenerwowaną". Przypadkowa kobieta ratuje 11-latkę przed uprowadzeniem

Źródło:
Metropolitan Police, ITV News, Action Against Abduction
West Wickham w Wielkiej Brytanii
West Wickham w Wielkiej BrytaniiGoogle Earth
wideo 2/2
West Wickham

Londyńska policja publikuje zdjęcia dwóch mężczyzn, prosząc o kontakt osoby, które znają ich nazwiska lub "mają jakiekolwiek informacje" na ich temat. Śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie próby uprowadzenia 11-latki, którą na ulicy miała uratować nieznajoma osoba, widząc, że "wygląda na zdenerwowaną".

Do incydentu doszło na początku wakacji - w sobotę 24 czerwca o godzinie 11:45, jednak londyńska Metropolitan Police (Met) teraz podała szczegóły zdarzenia. Niezidentyfikowany dotąd mężczyzna podszedł do 11-letniej dziewczynki na High Street w West Wickham, "próbując ją przekonać, by z nim poszła" -  przekazała policja w komunikacie opublikowanym w środę. Przypadkowa osoba, "widząc, że dziecko wygląda na zdenerwowane", zainterweniowała i zabrała ją do pobliskiego sklepu, w ten sposób udaremniając potencjalne porwanie.

ZOBACZ TEŻ: "Przygotowywali się do uprowadzenia kobiety dla okupu, była od wielu miesięcy obserwowana"

Próba porwania w Londynie. Policja publikuje zdjęcia mężczyzn

Brytyjskie tabloidy pokazały nagrania z kamer bezpieczeństwa na zewnątrz sklepu i przebieg interwencji. A kobietę, która zareagowała i tym samym zapobiegła porwaniu, obwołały bohaterką i "dobrą Samarytanką", poświęcając jej czołówki czwartkowych wydań. Jak twierdzi "Daily Mail", kobieta zorientowała się, że coś jest nie tak słysząc, jak mężczyzna zadaje nastolatce pytanie, czy jest sama.

Śledczy prowadzący dochodzenie w sprawie próby uprowadzenia dziewczynki opublikowali tymczasem zdjęcia dwóch mężczyzn, "których chcą zidentyfikować i z którymi chcą porozmawiać", prosząc o kontakt każdego, kto zna ich nazwiska lub "ma jakiekolwiek informacje" na ich temat. Jak odnotował portal ITV News, do incydentu doszło "zaledwie kilka dni" po innej próbie uprowadzenia w okolicy, gdy kierowca srebrnej furgonetki próbował zachęcić dziecko do wejścia do jego pojazdu. Wówczas interweniował rodzic dziecka.

Śledczy opublikowali zdjęcia dwóch mężczyzn w związku z próbą uprowadzenia 11-latkiMetropolitan Police

ZOBACZ TEŻ: Poszła do pracy, zapomniała o 16-miesięcznej córce. Dziecko zmarło w rozgrzanym aucie

Uprowadzenie dziecka - jak przeciwdziałać

W zeszłym roku policja w Wielkiej Brytanii odnotowała ponad 800 przypadków uprowadzeń dzieci przez osoby nie będące ich rodzicami - podaje na swojej stronie Action Against Abduction, działająca na rzecz przeciwdziałaniu uprowadzeniom i pomagająca organom ścigania w odnajdywaniu zaginionych dzieci. Organizacja pozarządowa wskazuje na konieczność edukowania dzieci, jak rozpoznać zagrożenie oraz zwraca uwagę, że opracowane przez specjalistów materiały mogą pomóc rodzicom rozmawiać z dziećmi o konkretnych zagrożeniach i strategiach radzenia sobie z nimi.

Również i polskie organizacje społeczne zwracają uwagę, że gdy w przestrzeni publicznej widzimy sytuację, w której wobec dziecka stosowana jest przemoc słowna lub fizyczna - powinniśmy reagować. Jeśli widzimy lub wiemy o poważnym zagrożeniu życia lub zdrowia dziecka, powinniśmy natychmiast wezwać policję, dzwoniąc pod numer 112 lub 997.

ZOBACZ TEŻ: Noworodek porwany ze szpitala. Policja zatrzymała 30-letnią kobietę

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: Metropolitan Police, ITV News, Action Against Abduction

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock