Media: "kłopotliwy" tytuł królowej małżonki Kamili będzie zmieniony po koronacji

Źródło:
Daily Mail, Independent, tvn24.pl

Po zaplanowanej na maj koronacji króla Karola III "kłopotliwy" tytuł jego małżonki Kamili ma zostać zastąpiony jego "prostszą" wersją - donoszą brytyjskie media, powołując się na źródła związane z Pałacem Buckingham. Według nich Kamila ma przestać być tytułowana "królową małżonką" i zacząć być po prostu "królową".

Informacje, które mają pochodzić od osób z otoczenia brytyjskiej rodziny królewskiej, jako pierwszy przekazał tabloid "Daily Mail", po nim zaś wiele innych anglojęzycznych mediów. Według źródeł po uroczystościach koronacyjnych króla Karola III, zaplanowanych na 6 maja, jego żona Kamila ma zacząć być tytułowana królową, nie zaś królową małżonką, jak tytułowana jest obecnie. Jak podkreślają lokalne media, zmiana ta w sposób symboliczny oddałaby zmianę, jaka na przestrzeni lat zaszła w postrzeganiu "niegdysiejszej kochanki" Karola III.

- W Pałacu panuje pogląd, że tytuł królowej małżonki (ang. Queen Consort) jest kłopotliwy, a dla Kamili prościej byłoby być znaną po prostu jako królowa, gdy nadejdzie odpowiedni czas - przekazało niewymieniony z nazwiska rozmówca cytowany przez "Daily Mail".

Zmiana tytułu, jak wynika z wypowiedzi cytowanych źródeł, pozostawałaby jednak nieformalna: choć Kamila byłaby tytułowana królową, formalnie zachowany zostałby jej tytuł królowej małżonki. - Książe Filip oficjalnie był księciem małżonkiem, ale nie był znany jako książę małżonek - wyjaśnia jeden rozmówców. - Królowa oczywiście nadal (formalnie - red.) byłaby królową małżonką, więc Pałac oczywiście nie powstrzyma nikogo przed nazywaniem Jej Królewskiej Mości w ten sposób, jeśli ktoś tak zdecyduje - dodaje.

Królowa małżonka Kamila 

Jak zauważają obserwatorzy w Wielkiej Brytanii, pierwszą oznaką spodziewanej zmiany tytularnej może być przemianowanie prowadzonej przez Kamilę organizacji charytatywnej. W połowie lutego jej nazwa z dotychczasowej The Duchess of Cornwall's Reading Room (pol. Czytelnia Księżnej Kornwalii) zmieniona została na The Queen's Reading Room (Czytelnia Królowej).

Początkowo, gdy w 2005 roku Kamila wyszła za ówczesnego księcia Karola, Pałac Buckingham podkreślał, że "zamierza się, by Pani Parker Bowles używała tytułu HRH The Princess Consort (pol. Jej Królewska Wysokość Księżna Małżonka), gdy Książę Walii wstąpi na tron". Jak przypominają brytyjskie media, ze względu na panującą wokół małżonków atmosferę skandalu, początkowo nic nie wskazywało na zmiany w tym względzie. 

Ewoluujący na przestrzeni lat stosunek Brytyjczyków do księżnej zaowocował jednak rodzącymi się spekulacjami na temat jej przyszłego tytułu. Zakończyły się one dopiero w 2022 roku, kiedy podczas obchodów 70. rocznicy panowania królowa Elżbieta II ogłosiła, że jej "szczerym życzeniem jest, by kiedy nadejdzie czas, Kamila była znana jako królowa małżonka i tak kontynuowała swoją lojalną służbę". 

Królowa małżonka CamillaGetty Images

ZOBACZ TEŻ: Królowa małżonka Camilla będzie koronowaną koroną z "recyklingu"

Brytyjska rodzina królewska

Tytuł "królowej małżonki" zwyczajowo przysługiwał w brytyjskiej historii żonie panującego. W przypadku małżonków panującej monarchini obowiązywała inna praktyka. Zazwyczaj uzyskiwali oni jednie tytuł "książę małżonek", jak w przypadku zmarłego w ubiegłym roku męża Elżbiety II księcia Filipa czy męża królowej Wiktorii księcia Alberta.

Według źródeł, urzędnicy Pałacu Buckingham mają analizować teraz precedensy z przeszłości, w tym przypadki Elżbiety Bowes-Lyon czy Aleksandry Duńskiej. Obie, mimo bycia żonami panujących królów, były znane jako królowe, choć formalnie pozostawały królowymi małżonkami. Niektóre brytyjskie media, m.in. "The Telegraph" i "The Times", już obecnie odeszły od używania tytułu królowej małżonki i nazywają Kamilę po prostu królową.

ZOBACZ TEŻ: Od wyklętej kochanki do królowej małżonki. Dlaczego świat wybaczył Camilli

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: Daily Mail, Independent, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images