Mówił, że wkrótce Polska wyprzedzi Wielką Brytanię, teraz zostanie brytyjskim premierem?

Źródło:
PAP, Politico, ITB News, labour.org.uk
Keir Starmer jest liderem Partii Pracy od 2020 roku
Keir Starmer jest liderem Partii Pracy od 2020 roku
Reuters
Keir Starmer jest liderem Partii Pracy od 2020 rokuReuters

Keir Starmer wygrał środową przedwyborczą debatę telewizyjną z Rishim Sunakiem - wynika z przeprowadzonego tuż po niej sondażu. Perspektywa tego, że Partia Pracy po 14 latach przejmie władzę od torysów, jest coraz bardziej prawdopodobna. Kim jest jej szef?

4 lipca w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory do Izby Gmin. W środę wieczorem w stacji Sky News odbyła się przedwyborcza debata, w której starli się urzędujący premier Rishi Sunak z Partii Konserwatywnej oraz Keir Starmer, lider opozycyjnej Partii Pracy. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek YouGov tuż po wydarzeniu, zwycięzcą debaty został Starmer.

ZOBACZ TEŻ: Rishi Sunak przeprasza i przyznaje się do błędu. Poszło o uroczystości upamiętniające D-Day

Keir Starmer lepiej oceniany przez Brytyjczyków

W środowej debacie obaj politycy mieli możliwość wzajemnego reagowania na swoje odpowiedzi. Najpierw byli przepytywani przez dziennikarkę stacji, a następnie odpowiadali na pytania publiczności w studiu. Ankietowani przez YouGov widzowie zostali poproszeni, by - pozostawiając swoje preferencje polityczne - ocenili, który z nich lepiej wypadł podczas tej debaty. Na Starmera wskazało 64 proc., a na Sunaka - 36 proc. 58 proc. odparło, że to Starmer wyglądał na bardziej godnego zaufania, a 56 proc., że był bardziej sympatyczny. Według 71 proc. pytanych lider Partii Pracy bardziej rozumie zwykłych ludzi, natomiast tylko 13 proc. powiedziało to o obecnym premierze. Według połowy pytanych Starmer bardziej wyglądał jak materiał na premiera, podczas gdy to samo o Sunaku powiedziało tylko 35 proc. respondentów.

Słaby występ Sunaka w debacie jeszcze bardziej zmniejsza szanse kierowanej przez niego Partii Konserwatywnej na utrzymanie się u władzy. Partia Pracy utrzymuje w sondażach około 20 punktów procentowych przewagi, co najprawdopodobniej zapewni jej wyraźną większość mandatów.

ZOBACZ TEŻ: Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Keir Starmer - kim jest?

Starmer urodził się w 1962 roku i dorastał w miasteczku Oxted w hrabstwie Surrey. Jego ojciec pracował jako ślusarz w fabryce, a matka była pielęgniarką. Kilka lat temu przyznał, że duży wpływ na niego miała choroba matki. U kobiety zdiagnozowano rzadką chorobę Stilla, która skutkowała m.in. utratą mowy oraz koniecznością amputacji nogi. W rozmowie z ITV w 2020 roku wspominał, że jako dziecko "spędzał długie noce w szpitalu na oddziale intensywnej terapii" i to doświadczenie sprawiło, że jest bardzo zdeterminowany.

Starmer studiował prawo na Uniwersytecie w Leeds, a w swojej karierze prawniczej zajmował się m.in. przypadkami z zakresu praw człowieka. W 2015 roku, w wieku 52 lat, po raz pierwszy został wybrany do parlamentu. Został wtedy sekretarzem ds. brexitu w gabinecie cieni ówczesnego lidera partii Jeremy'ego Corbyna. Starmer został liderem Partii Pracy w kwietniu 2020 roku.

Keir Starmer. Polityczne plany

W czwartek w Manchesterze Starmer ogłosił, że "priorytetem numer jeden" jest dobrobyt Brytyjczyków. Obiecywał polityczną i gospodarczą stabilność, zapewniał, że "odmieniona Partia Pracy ma plan na wzrost". - Jesteśmy probiznesowi, propracowniczy. Jesteśmy partią tworzenia dobrobytu - argumentował.

W zeszłym roku, w jednym z przemówień, stwierdził, że rządząca od 14 lat Partia Konserwatywna wprowadziła kraj na "ścieżkę upadku" i w związku z tym Brytyjczycy są na drodze do tego, by być biedniejsi niż mieszkańcy Polski, Węgier czy Rumunii. - Brytyjczycy zostają w tyle, podczas gdy nasi europejscy sąsiedzi się bogacą, zarówno na wschodzie, jak i w krajach takich jak Francja i Niemcy. Nie odpowiada mi to. Nie czuję się komfortowo z trajektorią, w której wkrótce Polska wyprzedzi Wielka Brytanię. Nie jestem też przygotowany na konsekwencje tego niepowodzenia - mówił Starmer.

Politico opisuje, że w kwestii polityki zagranicznej Starmer charakteryzuje się "ostrożnym pragmatyzmem", dość często mówi zgodnie z linią obecnego rządu, choć nie zawsze. Opowiada się za bliższymi relacjami z Unią Europejską, zapowiada też, że będzie współpracował z kimkolwiek, kto wygra listopadowe wybory prezydenckie w USA. Portal przypomina, że gdy po ataku Hamasu na Izrael stwierdził, że Izraelczycy mają prawo do wstrzymania dostaw prądu i wody w Strefie Gazy, musiał się potem tłumaczyć. Potem wezwał do trwałego zawieszenia broni.

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: PAP, Politico, ITB News, labour.org.uk

Źródło zdjęcia głównego: TOLGA AKMEN/EPA/PAP