"Rosja i Iran to bezpośrednie zagrożenia, ale...". Brytyjczycy o "epokowym wyzwaniu"

Źródło:
PAP
Downing Street na nagraniach archiwalnych
Downing Street na nagraniach archiwalnych
Reuters Archive
Downing Street na nagraniach archiwalnychReuters Archive

Chiny, poprzez swoje destabilizujące działania, próbują podważyć cały międzynarodowy ład - uważa nowa dyrektorka brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ Anne Keast-Butler. Jak przyznała, stanowią "epokowe wyzwanie".

- Rosja i Iran to bezpośrednie zagrożenia, ale Chiny są epokowym wyzwaniem. Obecnie poświęcamy Chinom więcej zasobów niż jakiejkolwiek innej pojedynczej misji - przyznała nowa dyrektorka brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ (Government Communications Headquarters) Anne Keast-Butler na dorocznej międzynarodowej konferencji CyberUK w Birmingham, która jest poświęcona cyberbezpieczeństwu. - Poprzez swoje wymuszające i destabilizujące działania Chińska Republika Ludowa stanowi poważne zagrożenie dla międzynarodowych norm i wartości. Uważamy, że nieodpowiedzialne działania Chińskiej Republiki Ludowej w cyberprzestrzeni osłabiają bezpieczeństwo internetu dla wszystkich. Chiny zbudowały zaawansowany zestaw zdolności cybernetycznych i korzystają z rosnącego komercyjnego "ekosystemu" firm hakerskich i brokerów danych - mówiła Keast-Butler.

Wyraziła zadowolenie, że Chiny wzięły udział w zorganizowanym przez Wielką Brytanię pierwszym światowym szczycie dotyczącym bezpieczeństwa sztucznej inteligencji w listopadzie ubiegłego roku. Jak dodała: "Chińska Republika Ludowa chce kształtować globalne standardy technologiczne na swoją korzyść, starając się zapewnić sobie dominację w ciągu najbliższych 10-15 lat".

Chiny oskarżane o włamanie do brytyjskiego resortu obrony

Przed tygodniem ujawniono, że doszło do włamania do systemu wypłacania wynagrodzeń w brytyjskim ministerstwie obrony, o co podejrzewane są Chiny. Pod koniec marca zaś brytyjski rząd oficjalnie oskarżył powiązanych z chińskim państwem hakerów o to, że stoją za dwoma głośnymi cyberatakami w ostatnich latach, których celem byli krytyczni wobec Chin posłowie oraz brytyjska komisja wyborcza.

Keast-Butler, która w zeszłym roku stanęła jako pierwsza kobieta w historii na czele GCHQ, ostrzegła również, że Rosja, w celu zwiększania zagrożeń w cyberprzestrzeni, "coraz mocniej współpracuje z podmiotami niepaństwowymi".

- Jesteśmy coraz bardziej zaniepokojeni rosnącymi powiązaniami między rosyjskimi służbami wywiadowczymi a grupami działającymi w imieniu Rosji w celu przeprowadzania cyberataków, a także fizycznego szpiegostwa i operacji sabotażu - powiedziała.

- Wcześniej Rosja po prostu tworzyła odpowiednie środowiska do działania tych grup, ale teraz pielęgnuje i inspiruje te niepaństwowe podmioty cybernetyczne. W niektórych przypadkach najwyraźniej koordynuje fizyczne ataki przeciw Zachodowi - dodała.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock