Komisja Europejska nie zawaha się wykorzystać swoich możliwości traktatowych, aby zapewnić integralność i nienaruszalność europejskiego prawa - oświadczył w czasie debaty w sprawie podważania praw podstawowych w Polsce, w szczególności w zakresie standardów europejskiej konwencji praw człowieka, wiceszef Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata w sprawie "planów podważenia dalszych praw podstawowych w Polsce, w szczególności w zakresie standardów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Zdrowia i Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych".
Udział w niej wziął między innymi wiceszef Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. - Komisja uważa, że istnieje bardzo poważne zagrożenie dla praworządności w Polsce. Wczoraj na posiedzeniu Rady przedstawiliśmy aktualną informację na ten temat. Komisja podjęła również inne działania, aby chronić przestrzeganie rządów prawa w Polsce, w tym pewne procedury zmierzające do ochrony niezależności polskich sędziów - powiedział.
CZYTAJ WIĘCEJ O KONKLUZJACH PO POSIEDZENIU RADY: Jourova: Polski rząd nie przedstawił, w jaki sposób chce odnieść się do wyroków TSUE. Ich poszanowanie to minimum
- Komisja bardzo niepokoi się również niedawnymi orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego i nie zawaha się wykorzystać swoich możliwości traktatowych, aby zapewnić integralność i nienaruszalność europejskiego prawa - powiedział.
Strefy wolne od LGBT "to nie jest nasza Europa"
Wiceszef KE wskazał też, że "Komisja Europejska rozpoczęła również procedurę o uchybieniu przeciwko Polsce, jeżeli chodzi o tak zwane strefy wolne od ideologii LGBT, które zostały przegłosowane przez różne polskie gminy i regiony".
>> Przyjęli uchwałę anty-LGBT, potem ją uchylili. Starali się o 39 milionów, nie dostaną nawet złotówki >> Małopolska może stracić unijne środki. Samorządowcy chcą nowelizować uchwałę anty-LGBT
- Powiedzmy jasno: strefy wolne od LGBT nie mają żadnego miejsca w naszej Unii. To nie jest nasz model społeczny. To nie jest nasza Europa - zaznaczył.
Przypomniał, że województwa lubelskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie wycofały decyzje w związku ze "strefami wolnymi of LGBT" po ostrzeżeniu o możliwym zawieszeniu unijnych środków. - Dyskryminacja z tytułu płci, orientacji seksualnej, wyznania lub poglądów jest zakazana w Unii Europejskiej, a więc także w tych regionach - mówił.
"Zdrowie reprodukcyjne i seksualne to część ochrony zdrowia"
Schinas poruszył też kwestię aborcji w Polsce. - Jak państwo wiedzą, jest to kwestia, która pozostaje w gestii państw członkowskich. To państwa członkowskie odpowiedzialne są za określenie swojej polityki ochrony zdrowia, a Komisja Europejska tylko koordynuje i wspiera ich działania - zauważył.
- Niemniej, Komisja chce przypomnieć, że nawet gdy państwa członkowskie egzekwują swoje wyłączne prawa, muszą przestrzegać podstawowych praw, które są wyrażone zarówno w konstytucji danego kraju, jak i w zobowiązaniach międzynarodowych - zaznaczył.
Tłumaczył przy tym, że "wszystkie kobiety w Unii Europejskiej powinny mieć dostęp do dobrej jakości opieki zdrowotnej, a zdrowie reprodukcyjne i seksualne to część ochrony zdrowia, a więc stanowią część ogólnej kwestii przestrzegania praw podstawowych".
Źródło: PAP, TVN24