"Turcy zawstydzili Węgry"

Źródło:
PAP
Widok na parlament w Budapeszcie
Widok na parlament w Budapeszcie
Reuters Archive
Widok na parlament w BudapeszcieReuters Archive

Pomimo wielu obietnic składanych przez członków rządu Viktora Orbana, Węgry będą ostatnim krajem, który zagłosuje za przystąpieniem Szwecji do NATO – komentują węgierskie media po wtorkowej decyzji tureckiego parlamentu popierającej akcesję Szwecji do Sojuszu.

"Turcy zawstydzili Węgry, zwłaszcza po wcześniejszej obietnicy Viktora Orbana, że Zgromadzenie Narodowe (węgierski parlament – red) nie będzie ostatnim, które ratyfikuje przystąpienie Szwecji do NATO" - napisał dziennik "Nepszava".

Portal Telex przypomina, że minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto jeszcze w połowie grudnia złożył podobną obietnicę.

Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (jednoizbowy parlament) ratyfikowało we wtorek zdecydowaną większością głosów wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. Teraz decyzja czeka jeszcze na podpis prezydenta kraju Recepa Tayyipa Erdogana.

CZYTAJ TEŻ: Turecki parlament ratyfikował wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO

Budapesztkirill_makarov / Shutterstock.com

Orban zaprosił we wtorek szefa szwedzkiego rządu Ulfa Kristerssona na rozmowy do Budapesztu w celu "wzmocnienia węgiersko-szwedzkich stosunków dwustronnych poprzez pogłębienie wzajemnego zaufania".

W odpowiedzi na propozycję Orbana szef MSZ Szwecji Tobias Billstroem stwierdził, że Sztokholm "nie widzi powodu do negocjacji z Węgrami".

"Ta rozmowa o zaufaniu i wzajemnym szacunku jest kluczowym elementem tragikomedii, która trwa od prawie dwóch lat i jest być może najlepszym sposobem na opisanie węgierskiego sprzeciwu wobec przystąpienia Szwecji do NATO" – ocenił portal HVG.

Z kolei prorządowy "Magyar Nemzet" przypomina, że Sztokholm prosi Budapeszt o przegłosowanie protokołu akcesyjnego, jednocześnie atakując Węgry "na kilku frontach".

Relacje pomiędzy Szwecją a Węgrami wciąż nie są przyjazne i wydaje się, że akcesja do NATO nie jest priorytetem dla Sztokholmu – ocenił w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas.

Według niego w partii Fidesz wciąż toczy się debata na ten temat, a przyczyną sprzeciwu mają być rozpowszechniane w Szwecji materiały krytykujące stan węgierskiej demokracji.

Apele do ratyfikacji protokołu przystąpienia Szwecji do NATO

We wtorek, jeszcze przed decyzją tureckiego parlamentu, opozycyjna Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) wezwała do zwołania nadzwyczajnej sesji parlamentu w celu ratyfikacji protokołu przystąpienia Szwecji do NATO.

W przeszłości opozycja wielokrotnie wzywała do przyspieszenia głosowania w tej sprawie, jednak rządząca koalicja Fidesz-KDNP była temu przeciwna.

Szwecja wraz z Finlandią złożyły wnioski o przystąpienie do NATO po pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Głosowanie nad fińskim wnioskiem odbyło się pod koniec marca, tuż przed głosowaniem w tej sprawie w parlamencie tureckim. Finlandia została 31. członkiem Sojuszu 4 kwietnia 2023 roku.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kirill_makarov / Shutterstock.com