TVN24 | Świat

Wysłannik papieża spotkał się z Łukaszenką

TVN24 | Świat

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP, president.gov.by, Radio Swoboda
Pięć miesięcy protestów na Białorusi
TVN24Pięć miesięcy protestów na Białorusi

Specjalny wysłannik papieża Franciszka Claudio Gugerotti spotkał się w Mińsku z Alaksandrem Łukaszenką. Białoruski przywódca mówił, że jego wizyta to "dobry znak" i że "jest o czym rozmawiać". Białoruska sekcja Radia Swoboda przypomniała, że wcześniej Łukaszenka zabronił wjazdu do kraju zwierzchnikowi Kościoła katolickiego arcybiskupowi Tadeuszowi Kondrusiewiczowi.

W czwartkowej depeszy białoruska państwowa agencja BiełTA przekazała, że Alaksand Łukaszenka wyraził zadowolenie ze spotkania i z wizyty arcybiskupa, określając ją jako "dobry znak". - Jest o czym porozmawiać, zawsze mamy wiele tematów. Wiele tematów pozostaje, nie da się ich rozwiązać od razu. Ale jakieś ruchy są - oznajmił.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

- Bardzo się cieszę, że jego świątobliwość papież Franciszek wysłał Was na Białoruś. Cieszę się, że mogę się z wami spotkać, mam dobre wrażenia ze spotkań, negocjacji, rozmów z wami, kiedy tu służyliście. I zawsze mówiłem, że obecny papież Franciszek z mojego punktu widzenia jest człowiekiem ludzkim. To mi się bardzo podoba - stwierdził Łukaszenka.

Wysłannik papieża Claudio Gugerotti w latach 2011-2015 pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego na Białorusi.

Białoruski przywódca poprosił arcybiskupa, by przekazał papieżowi życzenia noworoczne i życzenia zdrowia. Dodał przy tym: - Jeśli zachoruje, niech się nie martwi: jesteśmy gotowi przyjąć go na leczenie. Ale lepiej teraz nie chorować. I Boże Narodzenie, i Nowy Rok, święta - nie ma kiedy chorować. Ale w razie czego - od razu do nas.

Arcybiskup zapewnił, że przekaże te słowa Ojcu Świętemu - podała BiełTA.

Podczas spotkania poruszono też temat pandemii COVID-19. Łukaszenka ocenił, że sytuacja w kraju zaczęła się stabilizować.

Claudio Gugerotti na spotkaniu z Alaksandrem Łukaszenkąpresident.gov.by

Wcześniej, w komunikacie przekazanym dziennikarzom, dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej przekazał, że "arcybiskup Claudio Gugerotti, były nuncjusz na Białorusi, jako specjalny wysłannik Ojca Świętego spotka się z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką, by wyrazić troskę i zaniepokojenie Ojca Świętego obecną sytuacją w kraju".

Apel papieża o dialog

Na Białorusi trwają protesty po sierpniowych wyborach prezydenckich, w których Łukaszenka, według oficjalnych wyników, odniósł "przytłaczające" zwycięstwo nad kandydatką opozycji Swiatłaną Cichanouską. W czasie protestów papież Franciszek apelował o dialog i odrzucenie przemocy.

Białoruska sekcja Radio Swoboda przypomniała, że to Łukaszenka zabronił wjazdu do kraju zwierzchnikowi Kościoła katolickiego arcybiskupowi Tadeuszowi Kondrusiewiczowi. Metropolita mińsko-mohylewski został zatrzymany na granicy pod koniec sierpnia. Władze białoruskie nie wpuściły go na Białoruś, której jest obywatelem, unieważniając mu paszport.

Autor:tas/adso

Źródło: PAP, president.gov.by, Radio Swoboda

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by