Papież: udam się do centrum Europy, na którą nadal napierają lodowate wichry wojny

Źródło:
PAP

Papież Franciszek w czasie niedzielnego spotkania na modlitwie do Królowej Niebios powiedział wiernym w Watykanie, że jego rozpoczynająca się w piątek pielgrzymka na Węgry będzie wizytą w centrum Europy - kontynentu, na który nadal "napierają lodowate wichry wojny". Jak zauważył, w Europie trwa masowy ruch uchodźców.

Zwracając się do około 30 tys. wiernych papież powiedział: - W przyszły piątek udam się na trzy dni do Budapesztu na Węgrzech w celu dopełnienia podróży z 2021 roku na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.

- To będzie także podróż do centrum Europy, na którą nadal napierają lodowate wichry wojny, a masowe przemieszczanie się tak wielu osób przypomina o pilnych kwestiach humanitarnych - zaznaczył Franciszek.

Zaapelował też: - Nie zapominajmy o naszych ukraińskich braciach i siostrach, wciąż cierpiących z powodu tej wojny.

Papież zwrócił się następnie do Węgrów: - Wiem, że przygotowujecie z wielkim zaangażowaniem moją wizytę i z serca wam za to dziękuję. - Wszystkich proszę o towarzyszenie mi modlitwą w tej podróży - dodał.

Papież: zachęcam wszystkich do modlitwy za naszych sudańskich braci i siostry

Zaapelował też o jak najszybsze zakończenie fali przemocy w Sudanie i powrót do dialogu w tym kraju. - Zachęcam wszystkich do modlitwy za naszych sudańskich braci i siostry - powiedział Franciszek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Armia zgadza się na ewakuację obcokrajowców z Sudanu. Walki mimo ogłoszonego rozejmu

Mówił także o tym, że w sobotę w Paryżu odbyła się beatyfikacja pięciu męczenników - kapłanów zabitych podczas Komuny Paryskiej w 1871 roku.

Nawiązał również do obchodzonego w sobotę Światowego Dnia Ziemi. - Chciałbym, aby zaangażowanie na rzecz troski o stworzenie było zawsze połączone z faktyczną solidarnością z ubogimi - oświadczył papież.

Autorka/Autor:ks/tr

Źródło: PAP