Pracownicy wszystkich szczebli kierowniczych Stolicy Apostolskiej oraz pełniący funkcje administracyjne, prawne i kontrolne muszą podpisać deklarację, że nie mają prawomocnych wyroków ani nie są sądzeni w sprawie korupcji, fałszerstw, terroryzmu i prania pieniędzy. Papież wydał rozporządzenie w sprawie przejrzystości finansów Watykanu.
Watykan opublikował w czwartek list apostolski Franciszka w formie motu proprio (o charakterze dekretu - red.) w sprawie "przejrzystości w zarządzaniu finansami publicznymi". W dokumencie tym papież przywołał słowa z Ewangelii według Świętego Łukasza: "Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie".
Na mocy papieskiego rozporządzenia pracownicy wszystkich szczebli kierowniczych Stolicy Apostolskiej oraz pełniący funkcje administracyjne, prawne i kontrolne muszą podpisać deklarację stwierdzającą, że nie mają prawomocnych wyroków ani nie są sądzeni czy objęci śledztwem w sprawie korupcji, fałszerstw, terroryzmu, prania pieniędzy, wykorzystywania nieletnich, oszustw podatkowych.
Ponadto muszą zadeklarować, że nie mają oszczędności ani inwestycji w krajach o wysokim ryzyku prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, w rajach podatkowych ani nie posiadają udziałów w firmach działających w sprzeczności z nauką społeczną Kościoła.
W złożonym oświadczeniu trzeba też zagwarantować, że wszystkie posiadane nieruchomości i inne dobra oraz pobierane wynagrodzenie pochodzą z legalnych źródeł, a nie z przestępstwa. Wszystkich pracowników Watykanu obowiązuje zakaz przyjmowania prezentów o wartości większej niż 40 euro (ponad 180 zł).
"Korupcja może ujawniać się w różnych formach"
Nowy dokument Franciszka jest kolejnym krokiem w rozpoczętych na początku jego pontyfikatu działaniach mających na celu zapewnienie pełnej przejrzystości finansów Watykanu i dostosowania do międzynarodowych standardów.
W motu proprio papież przypomniał, że w dokumencie z maja 2020 roku uregulowano kwestie dotyczące przejrzystości i kontroli w materii kontraktów publicznych Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. "Ale - jak dodał - korupcja może ujawniać się w różnych formach", nie tylko przy przetargach. Dlatego, jak zaznaczył papież, konieczne są kroki mające na celu zapobieganie "konfliktom interesów, klientelizmowi i wszelkiej korupcji".
Źródło: PAP